Деревяні гвинтові сходи з центральною несучої стійкою

11.09.2015

Дерев’яні гвинтові сходи з центральною несучої стійкою

Гвинтові сходи з центральною несучої стійкою можуть бути з тятивою і з консольними східцями (рис. 115).

Деревяні гвинтові сходи з центральною несучої стійкою

Фрагмент гвинтових сходів — ступені насаджені на стійку через проміжні гільзи

Деревяні гвинтові сходи з центральною несучої стійкою

Рис. 115. Гвинтові сходи з консольними ступенями :

1 — консольні сходи; 2 — металевий поручень; 3 — стійка; 4 — верхня площадка сходів;

5 — центральна стійка; 6 — анкерні болти

У варіанті гвинтових сходів з одного тятивою зустрінуться ті ж труднощі, що і в сходах без центральної стійки. Низька технологічність виготовлення таких сходів в домашніх умовах накладає ряд обмежень. Але якщо драбина встановлюється в кутку (рис. 116), то її цілком можливо виготовити в умовах домашньої майстерні.

Деревяні гвинтові сходи з центральною несучої стійкою

Рис. 116. Установка гвинтових сходів в кутку :

1 — балясини; 2 — опорні кронштейни ступенів; 3 — стійки поручнів; 4 — замуровані зовнішні кінці ступенів; 5 — перила; 6 — центральна стійка

У цьому випадку кріплення зовнішніх (широкі) решт ступенів можна вирішити кількома способами. Їх закріплюють в стіні одним з методів, що застосовуються для безкосоурних сходів, або прокладають тятиву по периметру стіни. В якості осьової стійки можна застосувати брусок квадратного або прямокутного перерізу або кругла колода, оброблене відповідним чином. За умовами міцності при висоті сходів до 2,5 м досить перетин центральної стійки 80х80 мм, Але від перерізу бруска буде залежати ширина східців у самій вузькій частині. Чим ширше брусок, тим ширше можна робити вузьку частину забіжної ступені, і тим меншої крутизни сходи можна добитися. Ця обставина стає вирішальним при виборі перерізу центральної стійки. Але при великому перерізі осьового бруска можуть виникнути проблеми з його жорсткою фіксацією у верхній і нижній частині.

Нижній кінець стійки можна закріпити до лагів підлоги за допомогою металевих кутових кронштейнів (цей варіант ми вже розглядали). Для цього спочатку потрібно зняти дошку в місці установки центральної стійки, виконати кріплення і після цього відновити статеве покриття, попередньо вирізавши отвір у відповідному місці. В даному варіанті верхнє кріплення осьової стійки може і не знадобитися. Для цього повинно бути достатньо міцним кріплення щаблів до стіни. Ступені будуть міцно утримувати центральну стійку сходів, надаючи її необхідну жорсткість. Якщо ж міцність кріплення щаблів до стіни не буде забезпечувати умови жорсткості конструкції всього сходового маршу, то верхній кінець центральної стійки можна виводити під крокви і виконувати кріплення тим же методом, що і з нижнього кінця. Такий варіант прийнятний для сходів, що служить виходом на мансарду, а у всіх інших випадках жорсткості конструкції слід домагатися за допомогою кріплення ступенів. Для цього потрібно рівномірно розподілити вихід вузькій частині забіжних ступенів на межі осьового бруска, а якщо застосовується варіант круглої стійки, то — по його периметру. До бетонній підлозі кріплення осьового бруска можна виконувати за допомогою попередньо забетонованих металевих кронштейнів (рис. 117).

Деревяні гвинтові сходи з центральною несучої стійкою

Рис. 117. Металевий кронштейн для кріплення до підлоги осьової стійки

Тут може бути безліч варіантів, вибір яких залежить від умов міцності і естетичних міркувань. Кріплення щаблів до центральної стійки можна виконувати в пазах з однаковими проміжками між ними рівними висоті подступенков і зміщеними на певний кут (рис. 118 і цв. вставка вгорі ліворуч).

Деревяні гвинтові сходи з центральною несучої стійкою

Рис. 118. Кріплення щаблів в вирізані пази в центральній стійці

Для цієї мети до осьової стійці кріплять та спеціальні металеві кронштейни, на яких потім закріплюють ступені (рис. 119, 120, 121, 122).

Деревяні гвинтові сходи з центральною несучої стійкою

Рис. 119. Кріплення щаблів до гвинтових сходах за допомогою металевих кронштейнів

Деревяні гвинтові сходи з центральною несучої стійкою

Рис. 120. Різновид металевих кронштейнів для кріплення щаблів до гвинтових сходах

Деревяні гвинтові сходи з центральною несучої стійкою

Рис. 121. Ажурний сталевий кронштейн для кріплення сходинки :

1 — хомут; 2 — затискна гайка; 3 — ажурний кронштейн; 4 — ступінь

Деревяні гвинтові сходи з центральною несучої стійкою

Рис. 122. Установка сходів і поручнів за допомогою кронштейнів :

1 — ступінь; 2 — закріплення кронштейна сходинки до стійки перил; 3 — кріплення наступного кронштейна до кромки попереднього; 4 — гніздо кріплення поручня до стійок перил; 5 — стійка, прикріплена до кронштейна; 6 — стійка

Сходи вийде більш жорсткою, якщо її забезпечити подступенками, але це можливо лише в тому випадку, якщо ширина проступи у зоні середньої лінії сходового маршу буде достатньою для постановки ноги (т.е. не менше 20 см). В іншому випадку сходами буде користуватися незручно і небезпечно. Варіант компактної гвинтових сходів з подступенками і з центральною стійкою показаний на рис. 123. Прикладом винахідливості наших співвітчизників може послужити гвинтові сходи з дерев’яною стійкою, виконаної з клеєних брусків (рис. 124).

При її виготовленні майстер використовував звичайні матеріали та інструменти. Осьова стійка цієї сходи виготовлена порожнистої з окремих брусків. На рис. 124 показана послідовність її виготовлення. Складові частини стійки маркують, розкладають і намічають майбутні пази. Перетин брусків сегментне, розраховане таким чином, щоб вони збиралися в круглу стійку. Метод ущільнення брусків — склеювання зі вставною рейкою. Зібрану колону стягують мотузкою і залишають до повного застигання клею. Для цього знадобиться не менше двох діб. Після цього колону стругають (прибираючи кути) і вирубують пази для кріплення ступенів. Встановлена осьова стійка на точений дерев’яний фланець, закріплений на підлозі

Також ви можете прочитати