Деревяні сходи, пристрій, виготовлення, види. Енциклопедія сходів

08.08.2015

Дерев’яні сходи

Раніше цей тип сходів застосовувався рідко, в першу чергу із-за дефіциту і високої вартості деревини, а також з-за високої трудомісткості її опрацювання. Старовинні дерев’яні сходи були зразками теслярського мистецтва, створених умілими руками всього з трьох елементів — стійки, сходи і клина. Для будівництва дерев’яних сходів потрібно суха деревина високої якості і досить складні інструменти для її обробки. Однак в останні роки в багатьох будинках, стали з’являтися гарні дерев’яні сходи, не менш важливі з точки зору дизайну, ніж меблі. Відродження цієї майстерності дозволяє і сьогодні створювати маленькі шедеври, здатні прикрасити собою будь-яке житло.

Дерев’яні сходи в житловому будинку, котеджі або квартирі.

Архітектурна цінність дерев’яних сходів дуже велика, оскільки такі сходи робляться тільки з натурального матеріалу — красивого і легко піддається обробці.

Деревні волокна володіють красивою фактурою і теплим малюнком. З допомогою обробки поверхні дерева можна надати будь-який колір, відтінок і блиск. Однак у дерева є свої досить значні недоліки. Цей матеріал вимагає дуже ретельної обробки та догляду. З часом дерев’яні конструкції пересихають і починають скрипіти. Цього можна уникнути, встановивши сходи на больцах. Крім того, дерев’яні вироби легко пломеніють. З міркувань протипожежної безпеки дерев’яні сходи можна зводити тільки в ізольованому житловому приміщенні чи блоці.

Для кращого прояву текстури і для оптимального поєднання з меблями і паркетом виробники сходів використовують різні тонувальні засоби і лаки. При виборі відповідного тону слід пам’ятати про те, що чим темніше колір тонування по відношенню до натурального кольору деревини, тим менш практичне покриття. Адже пошкодження, що виникають в процесі використання сходів (вм’ятини від каблуків або подряпини від піску з черевиків), на темних тонованих щаблях будуть більш помітні, і значно важче піддаються реставрації, ніж на ступенях натурального кольору.

Щаблі дерев’яних сходів можуть бути різними по своєму пристрою: з подступенками, або без них. Дерев’яні сходи можуть примикати до стіни (два-три маршу), а в маленьких житлових приміщеннях поміщатися між двома стінами (один-два маршу). Крім простих прямокутних ступенів вони можуть мати забіжні клиноподібні ступені. Часто крім прямих можна зустріти дугоподібні або гвинтові дерев’яні сходи. Теоретично планування дерев’яної драбини не залежить від числа і форми маршів, але проектування сходів з великою кількістю маршів, сходових майданчиків, поворотних ділянок або дугоподібних сходів вимагає глибоких знань і серйозної підготовки в галузі геометрії і архітектури. Практичне проектування починається з вибору форми сходи і способу її встановлення.

найнадійнішою по стійкості до навантажень вважається дерев’яні сходи, щаблі якої прикріплені до несучої на себе все навантаження бічній тятиві. У цьому випадку допускається як консольне кріплення щаблів, так і кріплення їх до зубчастої поверхні тятиви. Проектування комбінованих ступенів вимагає більшої точності та ретельності. Їх з’єднання буде правильним, якщо торцева площина з’єднана з проступью щаблі з допомогою пазових выточек. До тятиві ступені найчастіше кріпляться за допомогою пазів або канавок.

Через кожні дві-три сходинки конструкція сходів повинна підтримуватися з’єднувальним пристроєм, наприклад, з’єднуючим стрижнем різьбового кріплення. Опору ступенів можна зробити більш міцною і з допомогою підпирає дошки або бруска, однак при погляді знизу таке кріплення виглядає не дуже красиво.

Проступи ступенів, а можливо, і торцеві площини, кріпляться в площину тятиви товщиною 55-65 мм на глибину 20-25 мм. Дошки тятиви кріпляться до нижнього і верхнього перекриття за допомогою утоплених шурупів. Габарити перерізу тятиви завжди залежать від довжини прольоту, навантаження та розміру встановлених ступенів. Пази для закладу ступенів повинні розташовуватися вздовж центральної частини тятиви. Зовнішню сторону дерев’яної тятиви часто прикрашають членуванням, усуваючи стінний зазор лиштвою. Дуже уважно потрібно підходити до конструкції огорожі і балясин. Сходи, прикріплені до тятиві, будують за старовинною технологією, при якій тятива виготовляється з широкої дошки, і в ній вирізаються зубці для прикріплення ступенів. Недолік цієї технології полягає в тому, що внаслідок висихання і рухливості дерев’яної тятиви її зубчаста частина дає тріщини, а згодом і зовсім ламається. Якщо вирішили вдатися до цього способу кріплення, то найкраще садити ступені на клей безпосередньо або з допомогою прихованих шипів.

Для запобігання рухливості тятиви її прихованим чином прикріплюють в декількох місцях до стіни. Поруч зі стіною в будь-якому разі над ступенями вбудовується підніжка висотою 10 див. При будівництві сходів комбінованого типу одночасно застосовуються обидва цих способу. З боку сходового отвору ступені кріпляться до зовнішньої частини тятиви, а з боку стіни – до внутрішньої тятиві.

Поверхневу обробку клеєних дерев’яних сходів, а також всю їх несучу конструкцію, що роблять з урахуванням стилю і колірної гами інтер’єру приміщення.

По можливості нижню частину ступенів потрібно захищати подступенком цвяхового кріплення з подальшою його шпаклівкою. До недоліків слід віднести те, що витрати на дерев’яні подступенки високі і незабаром вони можуть потріскатися з-за коливань сходів і висихання дерева. Матеріалом для покриття нижньої площини ступенів може служити м’яке дерево, в той час як ходова верхня поверхня сходів повинна бути виготовлена з твердої деревини благородних або фруктових порід (дуб, бук, горіх та черешня тощо). Для дерев’яних сходів можна зробити клеєні опори, перевага яких полягає в тому, що вони не схильні до деформації.

Якщо стаття була вам цікава, пропонуємо звернути увагу на такі матеріали:

Короткий опис статті: сходи дерев’яні Дерев’яні сходи в житловому будинку, котеджі або квартирі. Архітектурна цінність дерев’яних сходів дуже велика, оскільки такі сходи робляться тільки з натурального матеріалу — красивого і легко піддається обробці. сходи, дерев’яні сходи, ступені, тятива, проект сходи, проектування сходів, матеріали, сходи з дерева, вихідний матеріал

Джерело: Дерев’яні сходи — пристрій, виготовлення, види. Енциклопедія сходів

Також ви можете прочитати