Деревянные лестницы . Лестницы

15.09.2015


Сходи є найскладнішим об’ємним елементом житлового будинку, забезпечуючи його вертикальні зв’язки по різних траєкторіях. За сторіччя свого існування усередині удома вона розвинулася з тісної і крутий спіралі, захованої в товщі кам’яної стіни, у вільно летить у відкритому просторі легку гофровану стрічку.

Не знаємо, кому належить ця цитата — ми запозичили її в одному з модних кольорових журналів, але вона відображає саму суть того, що ми в своєму будинку називаємо сходами.

Тому-то саме цю цитату ми і взяли сьогодні в якості епіграфа сьогоднішньої розмови. І як Ви вже здогадались сьогодні мова піде про сходах. Передбачаємо посмішку тих, хто уважно стежить за нашими публікаціями: «Ну ось, знову сходи». Так, так. Ви праві, тільки нещодавно в нашому огляді мова йшла про сходах. Лише нагадаємо, що мова йшла про «новомодних» металлодеревянных сходах, аналогічних німецьким і італійським, але в російському виконанні. А сьогодні ми вирішили поговорити про класичних дерев’яних сходах. І навіть не про російських аналогах гвинтових дерев’яних, пропонованих на нашому ринку все тими ж німецькими та італійськими фірмами, а про класичних дерев’яних сходах, які на Русі вміли робити у всі часи.

Звичайно, можна було б почати наш огляд з історії, заглянувши хоча б на століття-два тому. Але ми сьогодні вибрали тактику простіше і заглянули навіть менше ніж на півстоліття тому — в часи, коли індивідуальне житлове будівництво в нашій країні тільки починалося. Для чого відкрили «Довідник майстра-будівельника» випуску 1956 р. Ось що ми там прочитали про сходи взагалі і про дерев’яні сходи зокрема.

«Сходи складаються з похилих частин, що чергуються зі східчастою поверхнею (сходових маршів) і горизонтальних частин (сходових майданчиків).

По розташуванню маршів в сходовій клітці сходів бувають одномаршові, двохмаршові і трьохмаршові. Ширина проміжного майданчика повинна бути не менше ширини маршу, а ширина поверхової площадки визначається зручним розташуванням вхідних дверей в квартири, але вона також повинна бути не менше ширини маршу. Найбільш поширеним типом сходів є двохмаршові, причому марші висхідні і низхідні розділені в плані проміжком в 10-15 см. Висота перильного поручня над рівнем майданчика зазвичай 0,9—0,95 м. Рівень підлоги площадки розташовується нижче рівня підлоги обслуговуваних приміщень на 2 див.

Сходова клітка повинна бути огороджена капітальними вогнестійкими стінами. Від горища сходова клітка повинна відділятися стінами і перекриттям не менш вогнестійкими, ніж стіни будинку. У цьому огорожі може бути влаштований тільки отвір для входу на горище.

маршів Сходи можуть опиратися обома кінцями на косоури або тятиви (двохкосоурні), або — одним кінцем на косоур, а іншим — замуровується в стіну (однокосоурні), або кріпитися на стіну тільки одним кінцем і вільно висіти іншим (безкосоурні сходи). При безкосоурних маршах закладення кінця ступеня в цегляну стіну можлива тільки при стінах не тонше ніж в півтора цегли.

Дерев’яні сходи загального користування одномаршеві і двохмаршеві. За умовами протипожежної безпеки їх застосування обмежується переважно одне — і двоповерховими будинками. Щаблі розташовуються на косоурах або на тятивах.

Всі частини дерев’яних сходів роблять з першосортного лісоматеріалу з вологістю не більше 12%. Проступи ступенів роблять з 3-5-сантиметрових соснових або дубових дощок, по можливості без сучків. Подступенки робляться з соснових дощок товщиною 2,5 см; тятиви — з дощок шириною 18-20 см і товщиною 7-8 див. Сходи на косоурах значно красивіше, ніж на тятивах, але для косоура потрібні бруси великого перетину, так як вирізка для ступенів послаблює косоури.Марші та площадки сходів загального користування підшивають знизу тонкими дошками і штукатурять для зменшення небезпеки займання.»

А от цікаво, чи змінилося що-небудь у світі класичних дерев’яних сходів з тієї пори, коли писався згаданий довідник. В принципі ми розуміли, що дерев’яні сходи як була улюбленим дітищем індивідуального забудовника, так нею і залишилася — нічого тут змінитися не могло. Але ж не могло ж за стільки років нічого не змінитися? Допомогти нам розібратися у цьому ми попросили співробітників виробничо-комерційної фірми «МаЛес». Сьогодні ми розмовляємо з представником фірми Олександром Серафимовичем Топильским.

Почнемо з обов’язкового питання. Які сходи пропонує Ваша фірма?

Ми пропонуємо тільки маршові дерев’яні сходи. Гвинтових сходів не робимо і для цього є причини. Сходи, встановлена в будинку, є його окрасою. Вона повинна бути красива, ошатна і по можливості індивідуальна. Інтер’єр будинку після появи в ньому сходи відразу змінюється. Я, наприклад, в глибині душі вважаю сходи таким же важливим елементом інтер’єру, як меблі, але меблі, за якою можна ще й ходити. Гвинтових сходів ми не робимо. Звичайно, можемо виготовити окремі елементи: сходи і т. д. але цілком сходів не робимо. Не робимо тому, що гвинтові сходи не можна робити по одній штуці, їх треба робити відразу серію.

Для їх виготовлення необхідний стапель, в якому будуть гнути перила та ін. Скільки стапелів може дозволити собі мати фірма — два-три, не більше. На цих трьох стапелях буде виготовлятися два-три типорозміри сходів. До нас приходять разові замовники, і пропонувати кожному з них три типи сходів з невеликими змінами геометрії від одного замовлення до іншого як-то не хочеться. Краще вже пропонувати маршові сходи, за то кожному клієнту свою. І ми пропонуємо нашим клієнтам весь комплекс послуг від проекту до здачі під ключ. Крім цього, звичайно ж, можемо виготовити будь-які деталі за кресленнями замовника.

Наприклад, для реставрації сходів в старовинних будинках потрібне точне повторення малюнка старої драбини, адже поручні і балясини розтріскуються за такий довгий термін експлуатації. Нам довелося займатися і реставрацією сходів і виготовляти двері по кресленнях, яким вже двісті-триста років. Природно, якісь нюанси будуть відрізнятися, хоча б тому, що старі двері виготовлялися вручну, а тепер виготовляються на верстатах. Але в цілому повторює двері трьохсотрічної давності.

Втрата індивідуальності проекту — це єдина причина, по якій Ви відмовляєтеся від виготовлення гвинтових сходів?

Є ще одна причина. На мій погляд, гвинтовими сходами, якого б розміру вони не були, користуватися незручно. Підніматися ще туди-сюди, а от спускатися. Тобто гвинтові сходи — це сходи з ризиком для життя замовника.

На гвинтові дерев’яні сходи був бум. Цьому сприяли в основному журнали, які пропагують модні інтер’єри.

Всі вони навперебій писали, що гвинтові сходи компактні, красиві і зручні. Компактні — що є, того у цих сходів не віднімеш. Красиві — ну це на чий смак. А от з тим, що вони зручні, ні за що не погоджуся. У нас вже були випадки, коли ми замінювали кручені сходи на маршову. Просто люди свого часу віддали данину моді на ці сходи, поставивши її в приміщенні, де цілком достатньо місця для нормальної маршових сходів. І коли їм таку драбину встановлювали, їм здавалося, що це добре. Покористувавшись рік-два, вони вирішили, що краще заплатити ще раз, але мати більш зручну сходи. Маршові сходи в експлуатації, звичайно ж, більш зручні.

Що Ви називаєте маршовими сходами?

Маршовими сходами ми називаємо таку, яка або вся складається з одного прямого ділянки, або з декількох прямих ділянок з розворотами між ними. Сходи можуть розташовуватися уздовж Г-подібної стіни, або в П-подібному простінку, або в замкнутому з чотирьох сторін квадраті. В цьому плані сучасні сходи нічим не відрізняються від тих, про які згадується в тому самому класичному «Довіднику», про який Ви згадали.

А от сучасні принципи влаштування сходів як найважливішого функціонально-декоративного елемента житлового будинку та повноцінного об’єкта інженерної думки від класичних можуть дуже сильно відрізнятися.

Вибір вимог і характеристик сходового вузла, як правило, обумовлений загальним архітектурно-планувальним вирішенням житлового будинку. Зустрічалися особняки, в яких сходи була, що називається, «родзинкою» інтер’єру (але це випадок досить рідкісний).Це має бути відкрита сходи, довільно розміщується в двусветних приміщеннях.

Вона добре проглядається з різних точок огляду і має парадний, точніше представницький характер. Можливо дзеркальне дублювання сходових маршів для досягнення симетричності. Верхню площадку іноді перетворюють на балкон або в частину галереї верхнього поверху. Загалом, щоб влаштувати таку драбину, треба мати просто величезний будинок.

«Цвяхом» може служити і інша сходи, наприклад, така, як показано на фотографії праворуч. Таке планувальне рішення, як правило, визначає характер планувальних і художньо-декоративних рішень всього будинку, тобто це сходи, що вимагають, щоб весь інтер’єр відповідав саме їм, а не навпаки.

Відкрита пристінна сходи — варіант, коли хоча б один марш піднімається уздовж стіни. Можливо пристрій неравновеликих маршів, особливо при їх числі більше двох.

Можливі й нестандартні рішення, наприклад, коли перший марш залишається відкритим і йому надається презентабельний вигляд (за рахунок збільшення ширини або ретельної обробки всіх деталей і т. д.), а далі сходи стає більш скромній або, якщо хочете, більш прихованою і чисто функціональною. Під ретельною обробкою деталей ми маємо на увазі, наприклад, застосування різьблених балясин. Наприклад, ось такі балясини можна виготовити на верстатах ЧПУ.

Заощадити площа може допомогти введення в конструкцію елементів гвинтових сходів — при прямих маршах на поворотних майданчиках влаштовуються забіжні щаблі. Забіжні щаблі в ряді випадків допомагають зменшити кут нахилу маршів, що робить сходи більш безпечною і комфортною. Висновок дверей на поворотні майданчики і балкони ускладнює користування ними. Обов’язковою умовою в цьому випадку є організація освітлення сходів.

Раз вже ми заговорили про безпеки і комфортності сходів, то давайте зупинимося на цих питаннях докладніше. Вимоги щодо забезпечення максимальної безпеки і комфортності користування є настільки важливими, що на них дійсно варто зупинитися докладніше.

Почати треба з того, що маршові сходи мають обмеження за параметрами сходового маршу. Ширина сходинки повинна бути не менше 80 див. По таких сходах можна і спокійно підніматися і спускатися, хоча розминутися на ній двом людям буде важкувато. Більш вузька драбина стає повністю незручною в експлуатації.

Тому ширина 80 см — це мінімум, коли підніматися і спускатися ще зручно, 90 см — прийнятно, 100 і вище — комфортно. Величину 100 см прийнято вважати оптимальною. Глибина щабля повинна бути не менше 30 см, тобто вона повинна бути не менше довжини Вашого взуття. Каблук повинен вставати на щабель міцно і надійно, інакше сходи не буде безпечною. Деякі фірми пропонують цю величину обмежити 25-ма сантиметрами. На наш погляд, цього недостатньо, оскільки довжина стопи середньої людини становить 27-30 см (одразу беру лінійку і вимірюю власну ногу прямо в черевику — 29 див. Значить я як раз той самий середній чоловік. — В. К.) Причому відносно нормально підніматися кожен з нас може з будь-якої сходах, а от нормально спускатися далеко не будь. Найбільш комфортні сходинки глибиною від 30 до 35 див.

Комфортної висотою щабля прийнято вважати 15 см (ця величина називається в багатьох підручниках і спеціальних виданнях). З власного досвіду можу сказати, що найбільш зручна ступінь з висотою від 17 до 18 см при ширині 30-35 див. За таких щаблях зручно і підніматися і спускатися людині середніх розмірів.

Звідки беруться ці величини?

Всі вони розраховуються виходячи із середньої величини кроку людини — 45-50 см, тобто, незалежно від кута підйому, сума розмірів сходинки — глибини (проступи) і висоти (підсходинки) — не повинна перевищувати даний показник. Підйом по сходах вимагає певних зусиль, що зростають із збільшенням кута нахилу маршів (від 30 до 60°). При куті більше 45° сходи стають «однобічної», тобто спускатися по ній бажано в тому ж положенні, що і підніматися. При куті 60°, навіть підніматися по сходах важко, тому при такому куті нахилу зазвичай передбачають пристрій ступенів змінної ширини. Загалом, чим менше кут нахилу, тим комфортніше сходи.

Крім того, треба враховувати, що сходами будуть користуватися діти і літні люди. З цих причин бажано розбивати підйом на поверх на три або навіть чотири частини з майданчиками для відпочинку або з забіжними ступенями на повороті сходів. Саме в цьому випадку маршові сходи набуває властивості гвинтовий, але набагато безпечніше її. Така сходи і візуально сприймається краще.

Якщо в будинку є маленькі діти, то, крім звичайних поручнів, для них роблять додаткові поручні. Для літніх людей поручень повторюють на стіні.

Щоб убезпечити маленьких дітей при користуванні сходами застосовують ще два прийоми. По-перше, можна замість однієї балясини на кожному ступені встановити дві (в цьому випадку можна використовувати більш тонкі балясини) — через такий «частокіл» навіть дуже маленька дитина пролізти і, отже, впасти в сходовий проріз, не зможе. По-друге, можна встановити з обох сторін сходового маршу тимчасові «хвіртки», з недоступним для дитини запором. У цьому випадку дитина взагалі без допомоги дорослих на сходи потрапити не може. Коли ж він виросте, і сходи перестане становити загрозу для його життя, «хвіртки» можна буде просто зняти.

При влаштуванні сходів треба пам’ятати і про те, що сходи — це не тільки інструмент підйому людського тіла на верхній поверх. Це ще й місце, на якому Ви переносите речі, ту ж меблі. І сходи повинна дозволяти це робити. Адже далеко не в кожному будинку можна встановити на даху балку і з допомогою закріпленої на ній талі піднімати речі через вікно. Та й не будеш це робити кожен раз, коли треба підняти на другий поверх або спустити звідти шафа.

Як і з чого виготовляються сходи?

Матеріал виготовлення та конструкція сходів, насамперед, впливають на художній образ інтер’єру. І конструкції з дерева — безумовні фаворити сучасних забудовників. Екологічно чисті, теплі, різноманітних відтінків елементи з цільної деревини піддаються витонченій обробці, традиційні, красиві, доступні, але пожежонебезпечні.

Тому у великому будинку або установі бажана сходи з негорючих матеріалів. Тут можна запропонувати універсальний метод, коли несуча частина маршів і майданчиків виконана з монолітного залізобетону, а щаблі й огородження «одягаються» деревом. Так збільшиться межа вогнестійкості конструкції, забезпечивши у разі пожежі надійність цього найважливішого евакуаційного шляху.

найпростіша і найдешевша сходи — сходи, що складається з одного прямого ділянки. Але такі сходи тепер замовляють досить рідко. Ми провели як-то такий експеримент. Замовник попросить саму просту пряму сходи. Такий проект виконали. Але паралельно виконали і другий проект — сходи з поворотними майданчиками. Показали проект замовнику, пояснили, що така сходи виглядає набагато ефектніше і перетворить будинок. Вони подумали, подивилися і погодилися все-таки з другим варіан том. Вийшла вона, звичайно, трохи дорожче, ціна тут залежить від кількості розворотів розміру сходинок і майданчиків.

Звичайно ж, найбільш красиві сходи виготовляються з дуба і буку. Але це сходи, що називається, для людей з грошима. Сам по собі дуб — матеріал досить дорогий, тільки початкова дошка, що використовується для виготовлення сходів, коштує від 600 до 1000 доларів за кубометр. Саме цим, насамперед, і визначається висока вартість таких сходів. Більш прості — це сходи з хвойних порід дерева: сосна, модрина.

Вони дешевше дубових і букових — хвойна деревина сушена і хорошої якості коштує від 100 до 200 доларів за кубометр, тобто матеріал обходиться майже в 5 разів дешевше. Сумарно ж виходить, що сходи з дуба обходиться в 2-3 рази дорожче, ніж сходи з хвої тих же розмірів і того ж малюнка. Ну, а далі все вирішують можливості і смак господарів. Треба зазначити, що одна і та ж сходи, виготовлені з сосни і дуба, виглядає абсолютно по-різному.

Що б там не говорили, дуб — він сам по собі благородний матеріал, сосна ж, вона і є сосна. Так, вона функціональна і красива, але вона майже завжди програє порівняно з дубом. Добре оброблений дуб з лаковим покриттям — він живий, він навіть зсередини світиться.

Дерево можна тонувати в досить широкому діапазоні. Ведуть себе дуб і сосна при цьому абсолютно по-різному. Коли Ви тонируете сосну, при цьому виявляється вся текстура: ті шари, де смоли поменше, барвник вбирають і змінюють свій колір, де побільше — не вбирають. В результаті вся текстура виявляється настільки, що виріб виходить «плямистим», точніше «смугастим». Тому невелика тонування дерево тільки спотворює. Якщо вже тонувати сосну, то до дуже темного кольору. Робити це доводиться поступово, наносячи кілька шарів морилки.

Треба сказати, що у кожного з нас своє уявлення про те, яким повинен бути колір сходів. Особисто моя думка — хвойні породи дерева можна тонувати ні в якому разі. Тонування псує і погіршує вигляд готової сходів. Найкрасивіший, на мій погляд — це натуральний колір дерева, будь це хвоя або дуб. Дуб, звичайно, можна подтонировать, але дуже-дуже легенько. У кожного замовника завжди свій погляд на це питання. Вимагають тонування та під колір дверей, і під колір меблів.

Замовник завжди правий, тому ми виконаємо всі побажання, але іноді зовнішній вигляд буває безнадійно зіпсованим. Був один замовлення, коли сходи з дуба фарбували білою емаллю. Звичайно, бажання клієнта нам було зрозуміло — все-таки дуб відрізняється високою зносостійкістю і така сходи проживе довше, ніж сходи з хвойних порід. Але в цілому, це, на мій погляд, псування дубової деревини. Адже з тим же успіхом можна було використовувати і пластик і сосну — під шаром фарби все одно не розбереш.

Вписати сходи в загальний дизайн приміщення — це завжди непросто. Найбільш простий варіант — це коли меблі та двері темні (майже чорні), а стіни білі. Тонируй сходи в той самий колір, і з «дизайну» не випадеш. Правда в цьому випадку стає все одно, з якого дерева виготовлені ті чи інші предмети інтер’єру, адже під темним кольором морилки його все одно не видно. Змінити ж згодом дизайн практично неможливо — з тонованого до чорноти дерева світле вже не зробиш, т. к. морилка глибоко укорінилася в дерево. З таким дизайном доведеться жити все життя. Тому, перш ніж перший дерев’яний предмет інтер’єру «зачернить», треба гарненько подумати.

Щоб пов’язати світле дерево з дизайном приміщення, звичайно ж, доведеться повозитися. У нас зараз досить багато замовлень у власні будинки, а власні будинки зараз воліють будувати з натурального дерева: брус, оциліндрована колода і т. п. Внутрішня обробка — теж натуральне дерево, переважно хвойних порід. У таку обробку сходи з хвойних порід вписується просто і легко. Але не треба забувати, що так само легко можна вписати в нього і дубові сходи. При цьому виходить цікаве поєднання природного кольору хвойної деревини на стінах з природним кольором дуба сходи.

Які типові помилки допускають індивідуальні забудовники ще до того, як він прийшли замовляти сходи?

Типова біда тих, хто приходить до нас замовляти сходи в тому, що приходять вони замовляти вже готовий будинок, де для сходів залишено місце, не прив’язане до можливості підніматися по цій драбині. Зазвичай залишають отвір 1,5х1,5 метра і вважають, що в такий отвір можна вписати комфортну і зручну сходи. Це самообман. У такий отвір можна вписати тільки малоудобную і не дуже красиві сходи, але підніматися по ній все-таки можна. Але дуже часто доводиться переробляти отвори.

Перша рекомендація для тих, хто хоче зробити сходи — проект сходів необхідно пов’язувати з проектом будинку. Тобто з самого початку закласти сходи в проект і не так, як це робить більшість архітекторів — креслить символ, що позначає сходи, а потім виявляється, що накреслений символ до сходів ніякого відношення не має, оскільки вписати її в залишене місце просто неможливо. А вся біда в тому, що зараз архітекторів стало так багато, а людей які вміють проектувати сходи так мало, що це, як правило, не поєднується. Сходи повинен проектувати фахівець. І робити це треба на самій початковій стадії виготовлення будинку.

Є величезний контингент забудовників, які не наймають ніякого архітектора, а проектують все самі. Бувають тут і цілком розумні проекти, які здійснюються з мінімальними переробками, але бувають і проектні помилки. Це цілком зрозуміло — багато хто просто не уявляють, як проектувати сходи. Для них можна дати інший раду — звернутися у фірму, яка згодом буде виготовляти сходи. Там неодмінно допоможуть.

На якій стадії вони повинні звертатися?

Краще це зробити на стадії проектування. Наприклад, ми при такому зверненні саму драбину проектувати не будемо, але обов’язково підкажемо який треба залишити отвір, де повинні проходити балки і як треба зробити опори. На жаль, ми такі консультації даємо тоді, коли будинок вже побудований, в результаті доводиться щось переробляти. І так відбувається практично з половиною наших замовників.

Ще одна помилка, від якої хочеться застерегти індивідуальних забудовників. Зараз в моді металодерев’яні сходи, тобто сходи, що мають металеву основу, «обшиту» дерев’яними елементами. Багато хто хоче заощадити при будівництві сходах, і намагаються виготовити такі сходи «кустарним» способом (ми говоримо не про те варіанті, який Ви описали у Вашому журналі в номері 8, а про сходах виготовлених звичайним зварювальником, нехай навіть дуже досвідченим, але не є фахівцем в області сходів). Скільки ми таких сходів не обшивали, жодної нормальної серед них практично не бачили. Просто ті, хто варив сходи, якими б фахівцями вони себе не називали, варять її строго на око, і варять, як правило, так, як зручніше варити, а не так як треба робити сходи.

В результаті кожен ступінь має власну висоту і ширину, і сходи виходить малоудобной при ходьбі. Причому всі ці дефекти до обшивки деревом не видно. А як тільки її обшивають, відразу стає видно, що сходи «кургузая». Тому у всіх випадках примушували переробляти металеву основу. Загалом, щоб обшита деревом сходи виглядала красиво, металева основа її повинна бути красиво спроектована і не менш красиво виготовлена.

Як правило, більшість замовників забуває про оформлення сходового отвору, тобто про захист від падіння в цей отвір. Потім раптом виявляється, що оформлення отвору стоїть мало не половину ціни сходів. І іноді люди шарахаються, коли їм це говориш. Але без цього сходи робити просто не можна.

І останнє, на що хочеться звернути увагу Ваших читачів. Деякі фірми пропонують замовнику покрити сходи кольоровим лаком. Тут не треба багатошарових проходів морилкою і т. п. операцій, що вимагають великих трудовитрат. Ми, правда, теж використовуємо такий спосіб, але завжди попереджаємо замовника про те, до чого це призведе. А він призводить ось до чого. Через деякий час лак зноситься — він просто «протреться» на сходах. І відновити первісний колір лаку в домашніх умовах буде неможливо. Тобто через 4-5 років сходи втрачає свій вигляд.

При традиційному способі Ви тонируете саме дерево, а зверху покриваєте безбарвним лаком. Будь-який лак, звичайно, стирається, яким би міцним він не був. Різниця тільки в тому, що один стирається швидше, інший повільніше. Щоб відновити «протертий» шар безбарвного лаку досить взяти в руки пензлик і нанести новий шар. Ця операція займе всього годину-дві, а Ваша сходи буде виглядати знову як новенька. Кольоровий лак так легко відновити не вдасться. Він буде розчиняти попередній шар лаку і в результаті виходить мазанина. Можна звичайно використовувати для відновлення краскопульт, але чи багато у нас будинків, в яких можна сміливо працювати з фарбопультом. Адже всі заллєш і стіни, в. загалом, інтер’єр угробишь. Так що класичний варіант в сенсі ремонтопридатності теж краще.

Наш сьогоднішній розмову ми почали з згадки про імпортних сходах, широко представлених на нашому ринку. Не можна сказати, що італійцям або німцям на нашому ринку не місце — сходи вони пропонують дійсно класні. Але ж свого лісу ні в тій, ні в іншій країні немає — ліс у них в основному наш, російський. Так чому ж з того ж самого лісу італійці і німці виготовляють сходи відповідає найкращим світовим стандартам і стоїть «шалені» гроші, а ми виготовляємо сходи, які і дешевше на порядок і за якістю гірше. Це питання я задав в одній з фірм, що торгують італійськими сходами. І знаєте, що почув у відповідь? — «Ми б із задоволенням торгували вітчизняними сходами і елементами для їх будівництва.

До нас частенько приходять вітчизняні фірми і пропонують свій товар для реалізації. Ті ж балясини приносять просто чудо. От тільки з часом ці красиві балясини покриваються тріщинами, і покупець відразу ж повертається до нас з претензіями. Ми вже просто боїмося зв’язуватися. Ось з Прибалтики надходять цілком нормальні сходи — це досить дорогі вироби, оскільки кожна балясина оздоблена ручною різьбою. Але їх хоч продавати не страшно — вони не розсихаються і не викликають рекламацій.»

Так чому ж це все відбувається? Невже в Росії, в якій є вже навіть не багатовікової, а багатотисячолітній досвід використання деревини для будівництва всього чого завгодно, немає можливості виготовляти якісні сходи?

Питання складне. Одна з причин цього ось у чому. Іноземці купують у нас ліс, що називається, «на корені», тобто у вигляді свежеспіленних колод. Сушений ліс вони у нас не купують, а воліють самі колоди розпиляти й самі висушити. Для сушіння деревини необхідно багато енергії, і дорогої енергії. Вітчизняний виробник, щоб скоротити витрати на енергію, часто скорочує режими сушіння, або проводить прискорену сушку. А в результаті виходить або погано просушена ліс, або ліс, обпалений внаслідок завищення температури сушіння. Причому дошка зовні виглядає просто ідеально. Але як тільки Ви починаєте її обробляти, вона тут же лопається.

А якщо відразу не лопнула, то обов’язково розтріскується з часом. Ми на це неодноразово «накалывались», поки не набули досвіду і не відібрали нормальних постачальників. Тобто ми вже не беремо ліс де попало і де подешевше, ми беремо ліс тільки з тих сушарок, де ми впевнені в дотриманні технології сушіння. Змусити дотримуватися технологію сушіння можна тільки економічним шляхом, тобто відмовляючись брати погано просушену деревину. Відмовляєшся — ліс тут же перекупается і на складі не залежується. Тобто він йде нарозхват. А ми не можемо собі дозволити будувати сходи з «барахла» — адже треба і клієнта і себе хоч трохи поважати. Схалтуриш один раз — потім втратиш значно більше.

Тому, якщо Ви хочете отримати якісні сходи, яка прослужила б довго-довго і пережила б Вас, всі деталі сходів повинні бути виготовлені із сухого матеріалу і обов’язково повинні бути клеєними. Справа в тому, що ступені, балясини та інші елементи, виготовлені з масиву дерева, як правило, веде, і через деякий час вони втрачають і форму, і зовнішній вигляд. Посилання на те, що в давнину сходи робили саме так, не зовсім переконливі. Раніше дерево, перш ніж його починали використовувати для будівництва сходів, сушилася десятки років. Відбувалося це під навісами на вітерці, і в результаті дерево висушувалося повністю

Зараз вся штучна сушка. А штучна і природна сушка — це, як кажуть в Одесі, дві великі різниці. Тому якщо з штучним чином висушеної дошки зробити ступінь, то через якийсь час її обов’язково поведе і вона трісне. Тому обов’язково треба клеїти її з окремих дощок — ділянок. Ділянка повинна бути певного розміру. Дешеві клеєні вироби з’єднуються на гладку фугу — склеюються дві гладких поверхні. Треба сказати, що така склейка не забезпечує тривалої служби. Набагато більшу надійність та довговічність забезпечує склеювання ділянок через «шпонку». «Шпонка» має певне співвідношення розмірів по відношенню до склеюваних делянкам.

При з’єднанні деталей між ними залишаються порожнини для компенсації можливої зміни розмірів внаслідок зміни вологості. Щоб сходи, яка досить недешево коштує, служила довго і безвідмовно, вона повинна бути «клеєної». І всі поважають себе виробники сходів у всьому світі роблять саме так.

Ну, і останній обов’язковий питання. Ціни?

Середня ціна комплектуючих одного погонного метра прямої ділянки сходи виглядає приблизно так:

 • косоури 2 шт. х 1 п./м — $240;
 • ступені 3 шт. — $105;
 • подступенки 3 шт. — $60;
 • балясини 3 шт. — $75;
 • подушки 3 шт. — $15;
 • поручень 1 п./м — $25.

  В цей перелік не включені оздоблювальні та інші необхідні елементи, такі як опорні стовпи, «плінтуса», заглушки і т. д. а так само вартість збірки, тонування (+ 5%) і покриття лаком (+ 5-10%). При прикидці вартості треба враховувати, що вартість забіжної ступені приблизно в 2,5 рази вище, ніж звичайної.

  У загальному випадку хороша сходи «під ключ» за один поверх обходиться: з хвої — 2,5-4 тис. дол.; з дуба — від 4 до 7 тис. дол

  Короткий опис статті: дерев’яні сходи Дерев’яні сходи Дерев’яні сходи

  Джерело: Дерев’яні сходи | Сходи

 • Також ви можете прочитати