Нормативи при проектуванні сходів

20.07.2015

Нормативи при проектуванні сходів

Норми проектування задаються державними нормативними актами.

В будівлях з числом поверхів більше двох основні сходи, що сполучають поверхи, повинні мати один загальний проліт.

Використання трансформованих сходів в якості основних, з’єднують житлові поверхи, не допускається. Вони використовуються тільки для доступу на горищні або підвальні приміщення.

Корисна ширина маршу основний междуэтажной сходів для проходу однієї людини за нормами проектування сходів повинна бути не менше 0,8 м, для одночасного проходу двох осіб — не менше 1,0 м і в будь-якому випадку не менше ширини евакуаційного виходу (тобто дверей, через які передбачається вхід на сходи). Корисна ширина маршу поворотної сходи і драбини, що з’єднує більше двох поверхів (при проектуванні сходів по СНиП) повинна бути розрахована на одночасний прохід не менше двох чоловік, тобто становити не менше 1,0 м. Менша ширина маршу таких сходів не рекомендується із-за того, що люди, які збираються вступити на поворотну сходи, можуть зробити це одночасно у протилежних її кінцях. При цьому, якщо вони не бачать один одного, і їм буде важко розминутися при зустрічі. Перенесення великогабаритних речей на поворотних сходах шириною маршу менше 1,0 м досить проблематичний. Корисна ширина маршу сходів, на яких передбачаються спеціальні підйомники для інвалідів, повинна бути не менше 1,5 м. Ця величина також регламентується нормами проектування сходів.

Ширина маршів двухмаршевую і многомаршевых сходів має бути при проектуванні сходів по СНиП однакова по всій довжині сходів.

Між маршами сходів, розташованими в зустрічному один до одного напрямі, за нормами проектування сходів повинен бути зазор не менше 50 мм

Марш повинен мати не менше 3 і не більше 18 ступенів; число ступенів у марші згідно з нормами проектування сходів по СНиП бажано передбачати непарне, т. к. людині зручніше починати і закінчувати пересування по сходах однією і тією ж ногою — правою або лівою.

Ухил сходів повинен бути не більше 1:1 (кут підйому 45°) і не менше 1:2 (кут підйому 26° 40′). Граничні ухили для сходів, призначених для ходьби, складають по верхній межі крутизни 1:0,85 (50°), а по нижній 1:2,75 (20°). Для підйому по схилу понад 1:0,85 застосовуються приставні сходи, а для підйому по схилу менше 5 — пандуси, тобто доріжки з рівною поверхнею 12. Рекомендований ухил сходів знаходиться в межах 1:2 1:1,75 (26°7’30°).

Висота східців у межах одного маршу не повинна відрізнятися більш ніж на 5 мм, що забезпечує рівномірний похил по всьому маршу, повинна бути не більше 200 і не менше 120 мм. Ширина щаблі основних сходів по вимогам до сходів повинна бути не менше 250 мм Для сходів, що ведуть у нежитлові приміщення, висота і ширина східців повинна бути 200 мм.

При ширині сходинки до 260 мм величина її виступу (рис. 9, величина С) не повинна перевищувати 30 мм.

Забіжні (клиноподібні) ступені на внутрішній межі корисної ширини за нормами проектування сходів повинні мати проступ шириною не менш 100 мм, а на середній лінії маршу — не менше 260 мм

Радіус кривизни середній лінії маршу з забіжними ступенями при проектуванні маршових сходів має бути не менше 30 див.

Корисна ширина сходових площадок повинна бути не менше корисної ширини, що примикають до неї маршів. Довжина сходових майданчиків, що знаходяться між маршами, повинна бути не менше 2 величин довжини середнього кроку дорослої людини, т. з не менш 1,3-1,4 м. Довжина сходових майданчиків біля вхідних дверей повинна бути не менше 1,0 м в тому випадку, якщо двері розсувні або відкривається і протилежну від сходів сторону.Довжина і ширина сходових майданчиків перед дверима, що відкриваються в сторону сходів, при проектуванні маршових сходів, розраховується з урахуванням ширини дверного полотна і безпечного становища людини у двері в момент її відкриття.

Висота огорожі (перил) міжповерхових лестницдолжна бути не менше 0,9 м, відстань у просвіті між стійками — не більше 0,15 м. Для сходів, що використовуються дітьми, ці величини повинні складати відповідно 1,5 і 0,1 м. Висота огородження зовнішніх вхідних сходів при підйомі на 3 і більше сходинки повинна бути не менше 0,8 м.

Вимоги до сходів по освітленості також регламентовані. Сходи повинні бути добре освітлені, особливо перші і останні сходинки маршів. Віконні отвори, що знаходяться на рівні сходового маршу в прилеглій до нього стіні, повинні бути огороджені.

Не передбачаються пожежні драбини на перепаді висот покрівель понад 10 м, якщо кожна ділянка покрівлі площею більше 100 м2 має власний вихід на покрівлю, що відповідає вимогам 8.3, або висота нижньої ділянки покрівлі, визначається за 8.3, не перевищує 10 м.

Для підйому на висоту від 10 до 20 м та у місцях перепаду висот покрівель від 1 до 20 м слід застосовувати пожежні драбини типу П1, а для підйому на висоту більше 20 м ів місцях перепаду висот більше 20 м. пожежні драбини типу П2.

Пожежні драбини мають виконуватися з негорючих матеріалів, розташовуватися не ближче 1 м від вікон і повинні бути розраховані на їх використання пожежними підрозділами.

Між маршами сходів і між поручнями огорож сходових маршів слід передбачати зазор шириною в плані у просвіті не менше 75 мм

Сходові огородження повинні витримувати бічну навантаження близько 100 кг, щоб доросла людина могла спокійно на них спертися.

Особливу увагу треба приділити освітленню сходи, необхідно заздалегідь продумати, щоб вимикачі були доступні.

При розрахунку сходів необхідно враховувати висоту між східцями і стелею (краєм перекриття, балками, тощо).

Безпека металевих сходів залежить також і від матеріалу, з якого зроблені східці.

Документи, що регламентують стандарти при виготовленні і монтажі металевих сходів (нормативи при проектуванні сходів:

ГОСТ 23120-78 — Сходи маршеві, площадки та огородження сталеві. Технічні умови

Короткий опис статті: проектування сходів

Джерело: Нормативи при проектуванні сходів

Також ви можете прочитати