Норми проектування сходів, СНиП, вимоги до сходів . Основи виготовлення

01.08.2015

Дотримуйтесь норми проектування

Для того щоб правильно спроектувати сходи, необхідно не тільки правильно вибрати місце розташування, але і знати, які існують норми проектування сходів. Будівельні норми і стандарти, основи проектування та виготовлення сходів викладені в 2 — ї частини спеціального зведення технічних регламентів «Будівельні норми і правила» (частина, присвячена проектування сходів в СНиП). Вони призначені для попередження принципових помилок при проектуванні гвинтових сходів, проектуванні маршових сходів, проектуванні сходів з дерева, проектуванні сходів з інших матеріалів, які можуть призвести до небезпечної експлуатації, порушення протипожежних та санітарно-гігієнічних умов перебування в них людини і до порушення правил евакуації людей при пожежі та інших стихійних лихах.

Якщо ви вирішили самостійно побудувати сходи в будинку, вам не обійтися без знання норм проектування сходів.

Нижче наведені основні норми проектування сходів і правила, яких слід дотримуватися при будівництві та проектуванні сходів, вимоги до сходів, а також до проектування маршових сходів, проектування гвинтових сходів та інших споруд:

 • В будівлях з числом поверхів більше двох основні сходи, що сполучають поверхи, повинні мати один загальний проліт.
 • Використання трансформованих сходів в якості основних, з’єднують житлові поверхи, не допускається. Вони використовуються тільки для доступу на горищні або підвальні приміщення.
 • Корисна ширина маршу основний междуэтажной сходів для проходу однієї людини за нормами проектування сходів повинна бути не менше 0,8 м, для одночасного проходу двох осіб — не менше 1,0 м і в будь-якому випадку не менше ширини евакуаційного виходу (тобто дверей, через які передбачається вхід на сходи). Корисна ширина маршу поворотної сходи і драбини, що з’єднує більше двох поверхів (при проектуванні сходів по СНиП) повинна бути розрахована на одночасний прохід не менше двох чоловік, тобто становити не менше 1,0 м. Менша ширина маршу таких сходів не рекомендується із-за того, що люди, які збираються вступити на поворотну сходи, можуть зробити це одночасно у протилежних її кінцях. При цьому, якщо вони не бачать один одного, і їм буде важко розминутися при зустрічі. Перенесення великогабаритних речей на поворотних сходах шириною маршу менше 1,0 м досить проблематичний. Корисна ширина маршу сходів, на яких передбачаються спеціальні підйомники для інвалідів, повинна бути не менше 1,5 м. Ця величина також регламентується нормами проектування сходів.
 • Ширина маршів двухмаршевую і многомаршевых сходів має бути при проектуванні сходів по СНиП однакова по всій довжині сходів.
 • Між маршами сходів, розташованими в зустрічному один до одного напрямі, за нормами проектування сходів повинен бути зазор не менше 50 мм
 • Марш повинен мати не менше 3 і не більше 18 ступенів; число ступенів у марші згідно з нормами проектування сходів по СНиП бажано передбачати непарне, т. к. людині зручніше починати і закінчувати пересування по сходах однією і тією ж ногою — правою або лівою.
 • Ухил сходів повинен бути не більше 1:1 (кут підйому 45°) і не менше 1:2 (кут підйому 26° 40′). Граничні ухили для сходів, призначених для ходьби, складають по верхній межі крутизни 1:0,85 (50°), а по нижній 1:2,75 (20°). Для підйому по схилу понад 1:0,85 застосовуються приставні сходи, а для підйому по схилу менше 5 — пандуси, т.е. доріжки з рівною поверхнею 12. Рекомендований ухил сходів знаходиться у межах 1:2 1:1,75 (26°7’30°).
 • Висота східців у межах одного маршу не повинна відрізнятися більш ніж на 5 мм, що забезпечує рівномірний похил по всьому маршу, повинна бути не більше 200 і не менше 120 мм. Ширина щаблі основних сходів по вимогам до сходів повинна бути не менше 250 мм Для сходів, що ведуть у нежитлові приміщення, висота і ширина східців повинна бути 200 мм

Норми проектування сходів, СНиП, вимоги до сходів . Основи виготовлення

Рис. 12. Діаграма кутів підйому

 • При ширині сходинки до 260 мм величина її виступу (рис. 9, величина С) не повинна перевищувати 30 мм
 • Забіжні (клиноподібні) ступені на внутрішній межі корисної ширини за нормами проектування сходів повинні мати проступ шириною не менш 100 мм, а на середній лінії маршу — не менше 260 мм
 • Радіус кривизни середній лінії маршу з забіжними ступенями при проектуванні маршових сходів має бути не менше 30 см
 • Корисна ширина сходових площадок повинна бути не менше корисної ширини, що примикають до неї маршів. Довжина сходових майданчиків, що знаходяться між маршами, повинна бути не менше 2 величин довжини середнього кроку дорослої людини, т. з не менш 1,3-1,4 м. Довжина сходових майданчиків біля вхідних дверей повинна бути не менше 1,0 м в тому випадку, якщо двері розсувні або відкривається і протилежну від сходів сторону. Довжина і ширина сходових майданчиків перед дверима, що відкриваються в сторону сходів, при проектуванні маршових сходів, розраховується з урахуванням ширини дверного полотна і безпечного становища людини у двері в момент її відкриття.
 • Висота огорожі (перил) міжповерхових сходів повинна бути не менше 0,9 м, відстань у просвіті між стійками — не більше 0,15 м. Для сходів, що використовуються дітьми, ці величини повинні складати відповідно 1,5 і 0,1 м. Висота огородження зовнішніх вхідних сходів при підйомі на 3 і більше сходинки повинна бути не менше 0,8 м.
 • Вимоги до сходів по освітленості також регламентовані. Сходи повинні бути добре освітлені, особливо перші і останні сходинки маршів. Віконні отвори, що знаходяться на рівні сходового маршу в прилеглій до нього стіні, повинні бути огороджені.

Перелічені норми будівництва (норми проектування сходів по СНиП) необхідно дотримуватися при проектуванні гвинтових сходів, проектуванні маршових сходів і сходів будь-яких інших видів з різних типів матеріалів.

Короткий опис статті: проектування сходів проектування гвинтових сходів, проектування дерев’яних сходів, сходи правила проектування, норми сходів, будівельні норми сходи, стандарти сходів, сходи вимоги

Джерело: Норми проектування сходів — СНиП, вимоги до сходів | Основи виготовлення та проектування гвинтових і маршових сходів

Також ви можете прочитати