Проектування сходи в заміському будинку

05.07.2015

Як самому спроектувати сходи в заміському будинку

21 січня 2013, 00:42

Якщо б я будувала свій будинок зараз, то зробила б його в один поверх. Великий, широкий, просторий. Але мені дісталися часи, коли на будівництво дач були встановлені жорсткі рамки. Тому площа мого будинку дуже невелика, і збільшували її за рахунок поверховості. Цокольний поверх став кухнею з вітальні, другий — вмістив дві спальні, на горищі вийшла маленька мансарда і власне горище. І ось тут-то мені довелося зіткнутися з проблемою: сходи між поверхами потрібно було вписати в дуже невеликі простору.

Справа в тому, що коли мій чоловік передав будівельникам креслення з планом будинку, вони навіть і не подумали його подивитися і вигнали цоколь за старим, не актуальним розмітками, які ми робили з чоловіком самі. І коли я потрапила на будмайданчик, розчаруванню моєму не було меж. Але що робити, якщо цоколь з буту вже практично вигнаний?

Це я тепер розумію, що треба стояти на своєму, і напевно, треба було змусити будівельників все переробити. Але тоді я наступила на горло власній пісні і нічого не змінила. Ця було помилкою, оскільки в подальшому виникли проблеми з розміщенням сходів. Вона виходила більш крутий, ніж планувалося, а отже — менш зручною та в користуванні, і в роботі.

Якими бувають сходи, і з чого вони складаються

Трохи поясню, що є що, і розповім про загальні принципи розміщення сходів.

Основні поняття

Сходовий марш — це ряд послідовно розташованих ступенів.

Ступені кріпляться найчастіше на дві, але іноді і на одну похилу балку і можуть розташовуватися на цих балках по-різному:

  • якщо сходинки розташовані над балками, балки називаються косоурами ;
  • якщо сходинки розташовані між балками, які затискають їх між собою, то такі балки називають тятивами .

Самі сходинки, на які ступає нога, називаються проступи. а вертикальні планки, закривають простір між східцями подступенки .

Види сходів

Сходи бувають дух видів: прямокутних форм (на косоурах і тятивах) і кругові. Який вид сходів буде обраний, залежить не тільки від смаку господаря будинку, але і від простору, в якому вони будуть розташовані.

Сходи можуть бути одномаршові. коли косоури або тятиви прилягають до однієї із стін приміщення, або двухмаршеві — коли марші сходів розташовані уздовж кута, утвореного двома смыкающимися стінами.

Ось саме така драбина — з двох маршів — була запланована в моєму будинку. Спочатку замислювалася кутова сходи з проміжним майданчиком на повороті. Але з-за того, що один з маршів довелося вписувати в менший простір, ніж планувалося (оскільки будівельники самовільно зменшили довжину стіни), довелося компенсувати відсутню кількість ступенів забіжними ступенями на розвороті.

Що таке забіжні щаблі. Це радіально, по колу розташовані сходи. Тобто, замість прямої майданчика на повороті сходів ніби вставлений шматок гвинтовий.

У чому їх перевага перед майданчиком? Майданчик між маршами фактично є просто однією сходинкою, тільки великий. На тому ж самому невеликому клаптику площі, необхідної для розвороту сходи на 90 градусів, з забіжними ступенями ми не тільки отримуємо розворот, але і піднімаємося на 4-5 сходинок вище, тобто додаємо загальна кількість східців. Це дає нам можливість при однаковій площі, займаної сходами, зробити меншу висоту кожної сходинки. А це робить підйом і особливо — спуск по сходах більш зручним.

Параметри ідеальної сходи

Які ж сходи вважаються найбільш зручними для ходьби?

Висота підйому зі щабля на щабель в ідеалі повинна наближатися до 15 див. Максимум — 20 див.

Ширина проступи — близько 30 см, але бажано не вже 20 см. При цьому, чим вище підйом зі щабля на щабель, тим менше ширина проступи.

Сходи з висотою підйому на 20 см і шириною проступи в 20 см утворює кут підйому в 45 градусів — це не дуже зручно і небезпечно для користування, особливо при русі зверху вниз. Тому потрібно прагнути зменшити висоту підйому на сходинку, а ширину проступи зробити ширше, зручною для постановки ноги.

Підбираючи матеріал для сходів. потрібно пам’ятати, що м’яка деревина — наприклад, ялина — може застосовуватися тільки для косоурів. В основному, сходи роблять з дуба, бука, модрини або сосни. Сосна — найбільш поширений і доступний для дачного будівництва матеріал. Саме на ньому зупинилися і ми.

Історія моєї сходи

Моєї сходах можна присвятити окрему главу. Це такий важливий етап у будівництві мого будинку, що важко собі навіть уявити. Ми дуже довго не могли знайти майстра, який взявся б за її виготовлення. Причому вона планувалася набагато простіше тієї, що вийшла у підсумку.

Спочатку в планах було оформити кімнату першого поверху в грубуватому стилі — щось подібне до мисливського будиночка або шале. Такий же стиль передбачався і в оформленні сходів — груба, проста, можливо з колод. Але місцевий майстер-самоучка виявився великим любителем «викрутас» по дереву.

Сходи вписувалася в прямий кут, її косоури повинні були упиратися в підлогу, стіни і бетонну балку, конструкція проектувалася дуже жорсткою. Але каменем спотикання для більшості майстрів, до яких ми зверталися, ставали ті самі забіжні східці і, найголовніше, — відсутність на повороті опори стовпа на основу, тобто на підлогу. Якщо поставити суцільний опорний стовп, як в гвинтових сходах, то він сперся на люк в льох. Відповідно, стовпчик, який врізалися поворотні, забіжні східці, повинен був зависнути над цим люком.

І ось все-таки такий майстер знайшовся. Він не був столяром за фахом, він просто любив працювати з деревом. Взявши з мене слово, що всю відповідальність за стійкість мого варіанту сходи я беру на себе, він приступив до роботи.

Результати його праці перевершили всі наші очікування і змусили переглянути всі подальші проекти оформлення кімнати.

Замість прямих косоурів з’явилися плавні зігнуті лінії. При погляді на сходи складалося враження, що вона стікає, скручуючись у вісімку. Точені балясини і найголовніше – вигнуті поручні! Вони зроблені з цільного деревного стовбура.

Разом з чоловіком ходили в ліс, де наш Майстер обрав товсту суху гілку, яку вони й притягли додому. З неї згодом, як Буратіно у Папи Карло, народилися і наші перила. А до них і криволінійна окантовка нижньої косоура. Наш Майстер наполягав на світлому, натуральному вирішенні дерева, але нам більше до смаку був колір палісандра або темного дуба.

Збирав сходи майстер на саморізах з проклейкою елементів клеєм ПВА. Використовувати цвяхи при будівництві сходів не варто, оскільки вони з часом звільняються, і кріплення слабшає.

Після виготовлення сходів послідувала її обробка. Для початку я гарненько відшліфувала дерево наждачним папером. Потім наносила покриття у декілька етапів. Перший – це грунтування безбарвною рідиною, щоб кольоровий тонуючий шар лягав рівніше. Розтушовувати і наносити тонують лазур краще вовняною тканиною — вона дозволяє рівніше нанести колір, без мазків і згустків.

Після просочення лазурь я наносила 3 шари лаку, причому на банці був раду робити це вовняною ганчіркою. Після повного висихання першого шару обов’язкове потрібно виконати ошкурювання тонкої наждачним папером, щоб прибрати піднялися в першому шарі лаку ворсинки. І вже друге і третє покриття, з повним висиханням кожного шару, дали бажаний ефект. Лак використовувала американський напівматовий поліуретановий марки «Зіп-Гвард».

Кілька корисних порад

Якщо будете робити сходи самі, майте на увазі: проступи потрібно ставити опуклою стороною вгору. Визначити, яка сторона опукла, а яка — увігнута, дуже просто. Якщо подивитися на торець дошки, стають видно річні кільця дерева. Ось за ним і визначають, яка сторона дошки опукла: опуклість йде паралельно річним кільцям.

Якщо марш сходів довгий, то косоури стягують металевим стрижнем завтовшки близько 10-12 мм. Косоури і тятиви роблять з товстих дощок 35-50 мм, а варіантів кріплення проступей до косоурів дуже багато.

Проектуючи свою драбину, пам’ятайте ще деякі секрети. Бажано, щоб ступенів було непарне число, щоб чоловік ступив на останню сходинку тією ж ногою, що і на першу.Вважається, що в марші повинно бути не менше трьох ступенів.

найпростіші сходи — одномаршові. Двохмаршові ж сходи бажано робити правостороннім, причому кількість сходинок у кожному марші повинно бути по можливості однаковим. У криволінійних сходів проступ в самому вузькому місці має бути 10-13 див Це психологічні моменти, але вони дійсно важливі.

Пам’ятайте також, що відстань між маршем і стелею або іншим маршем повинно бути не менше 1,8 м, щоб людина могла ходити, не пригинаючись. Ширина сходів повинна бути не менше 60 см, а краще — більше. Поручні сходів роблять на висоті близько 90 см від проступей.

Такими принципами користувалася і я при проектуванні своєї сходи на другий поверх.

+12 Спасибі!

Якщо ви хочете висловити подяку, додати уточнення або заперечення, щось запитати у автора — додайте коментар або скажіть спасибі!

Короткий опис статті: проектування сходів Якщо б я будувала свій будинок зараз, то зробила б його в один поверх. Великий, широкий, просторий. Але мені дісталися

Джерело: Проектування сходи в заміському будинку

Також ви можете прочитати