Проектування сходів. Навчальний посібник. Читать текст оnline

15.09.2015

Тема: Проектування сходів

Проектування сходів

Класифікація сходів і вимоги до них

Сходи служать для сполучення між поверхами або різними рівнями.

За призначенням сходи діляться на:

1. Основні — службовці для постійного користування та евакуації;

2. Допоміжні — для службового повідомлення між поверхами;

3. Аварійні — зовнішні евакуаційні драбини;

4. Пожежні — влаштовуються, відкрито, поза будівлі.

Конструкція сходів складається з чергуються майданчиків і маршів.

Марш складається з ряду щаблів, підтримують їх похилих балок і огорожі.

Балки називають косоурами (якщо ступені спираються на них зверху) і тятивами (якщо щаблі примикають до них збоку).

Несучі елементи маршу спираються на несучі елементи майданчика — майданчикові балки (рис. 100, 101, 102)

Сходові майданчики бувають поверхові (розташовані на рівні поверхів) і проміжні.

Верхня і нижня ступені маршу, службовці переходом до майданчиків називаються фризовими.

В залежності від кількості маршів у межах висоти одного поверху сходи бувають одномаршові, двумаршевые, трьохмаршові. Найчастіше застосовуються двумаршевые. При трехмаршевой сходах між маршами зручно розташовувати шахти ліфтів.

У житлових будинках до 5-ти поверхів сходи, що ведуть від рівня верхнього поверху на горище, влаштовується у вигляді сталевої драбини. Понад 5-ти поверхів сходи, що ведуть на горище, є продовженням основної.

В залежності від застосування матеріалу сходи бувають:

1. дерев’яні;

2. з збірних залізобетонних (чи кам’яних) ступенів по металевих несучих конструкцій;

3. цільно залізобетонні — збірні і монолітні;

4. сталеві.

Дерев’яні сходи застосовуються в кам’яних будинках III і IV класу, заввишки до 2-х поверхів.

Сходи з несучими металевими конструкціями і монолітні залізобетонні сходи в цілях економії металу і індустріалізації дозволяється застосовувати тільки в громадських будівлях при складній формі сходів (рис. 105).

Збірні залізобетонні сходи застосовуються в масовому будівництві типових житлових і громадських будівель.

Сталевими роблять сходи аварійні і пожежні (рис. 100, 101, 102, 107, 108,109)

сходи конструкція безпека міцність

Конструкції сходів

1. Сходи на сталевих балках:

Виконують з залізобетонними ступенями. Сходи з природного каменю, наприклад граніту, застосовують в основному для зовнішніх сходів і для сходів з особливо інтенсивним рухом (рис. 105, 106).

2. Залізобетонні сходи:

Монолітні залізобетонні сходи: ці сходів дуже міцні, але вимагають складної опалубки і затримують хід будівництва. Тому їх застосовують дуже рідко.

Збірна залізобетонна: сходи з дрібнорозмірних елементів: зв’язок досягається зварюванням закладних елементів. Ступені укладаються за косоурів на цементному розчині. Огорожі із сталевих стійок (що зашпаровуються в ступені) і похилих решіток.

Залізобетонні сходи з великорозмірних елементів отримали дуже широке поширення. Елементи (марші та майданчики, виготовлені на заводі) сходів краном встановлюються на місце і скріплюються зварюванням закладних деталей. Такі сходи виготовляються або з фактурними поверхнями сходинок і майданчиків або з накладними сходами (рис. 106, 107, 109).

У сходових клітках не повинно бути складських чи іншого призначення приміщень, виходів з шахт вантажопідйомників, промислових газопроводів і трубопроводів з горючими рідинами.

Для достатнього проходу в сходовій клітці піднімають рівень підлоги 1-го поверху над рівнем підлоги вхідної площадки на 0.5-1.0 м (рис.101).

Основні вимоги, що пред’являються до сходів

Це безпека руху та зручність ходьби по ним. З цією метою, крім забезпечення міцності і жорсткості конструкцій, при проектуванні сходів необхідно дотримуватися ряду правил.

Ухил маршу повинен прийматися згідно з СНиП (в залежності від призначення та поверховості будівлі) для основних сходів 1:2 — 1:1.75, а для допоміжних до 1:1,25; всі щаблі у марші повинні мати однакові, зручні для ходьби розміри. А марші по можливості повинні бути уніфіковані. Число ступенів у марші призначається не більш 18, але не менше трьох. Зазвичай марші мають від 10 до 13 ступенів.

Марші і майданчики огороджуються поручнями висотою 0.9 м; висота проходів під площадками та маршами робиться не менше 2м; сходові клітки повинні мати природне освітлення.

Ширина сходових маршів приймається за протипожежним вимогам з розрахунку не менше 0.6 м на 100 чоловік. Там, де є ліфти, вимоги інші.

Ширина площадки сходової клітки повинна бути не менше ширини маршу.

Для житлових поверхів у 10 і більше поверхів повинно бути не менше двох евакуаційних шляхів або необхідно пристрій так званих «незадымляемых сходів».

Незадымляемость сходової клітини забезпечується створенням при вході в неї відкритої повітряної зони у вигляді балкона або лоджії, що запобігає поширення диму в інші поверхи будівель. При цьому замість двох звичайних сходів може бути запроектована одна незадимлюваний (рис. 111).

Інший прийом: створення штучного підпору повітря виключає проникнення диму у сходову клітку; виносяться сходи, повідомляються через холодний шлюз.

В сходовій клітці зовнішні вхідні двері відкриваються у бік виходу з будівлі. Вхідні двері в квартири сходи повинні відкриватися всередину.

Сходи поділяються на рядові та фризові, що примикають до майданчиків; верхня і нижня фризові ступені.

Горизонтальна площина називається — проступь, вертикальна-подступенок. Висота сходинки 130-200мм, ширина не менше 250мм.

Міцність і надійність сполучень збірних залізобетонних конструкцій сходів досягається зварюванням закладних деталей, які розташовують в з’єднувальних елементах відповідно один проти іншого.

Внутрішньоквартирні сходи влаштовуються дерев’яними. Окремі ступені укладаються на косоури або врізаються в тятиви, починаючи з нижньої фризового і кінчаючи верхній фризового. Огородження сходів виконують також дерев’яними.

У внутрішньоквартирних сходах допускається пристрій забіжних ступенів і гвинтових сходів.

Пожежники і аварійні сходи в громадських і житлових будівлях виносять назовні.

Пожежні сходи на дах роблять прямими і не доводять до рівня землі на 2,5 м. Ширина пожежних драбин приймається не менше 0,6 м.

Аварійні сходи конструктивно аналогічні пожежникам, але до них пред’являють додаткові вимоги: ухил сходів повинен бути не більше 45° ширина приймається не менше 0,7 м. На кожному поверсі передбачаються спеціальні майданчики.

Пандуси. Для зв’язку між різними рівнями та поверхами в громадських будівлях поряд зі сходами використовують пандуси — плоскі похилі конструкції без східців. Їм надають ухил від 5 до 12°(1/12 — 1/5). При великих ухилах користуватися пандусом важко з-за ковзання. Пандуси з малим ухилом викликають великі втрати корисної площі будівлі. Чистий підлогу пандусів повинен мати неслизьку поверхню (асфальтовий, цементний, реліну, мастиковий і ін).

Ліфти та ескалатори. Вони відносяться до механічних пристроїв для організації сполучення між поверхами. Найбільше поширення отримали ліфти періодичного (переривчастого) дії. Залежно від вимог, використовують кабіни непрохідні з одним входом в ліфт або прохідні кабіни з розташуванням входів з протилежних шахти ліфта.

Машинне приміщень ліфта може знаходитися над шахтою (верхнє розташування) або під нею (нижнє розташування).

Ліфтова шахта не повинна примикати безпосередньо до житловим приміщенням; розташовувати машинне відділення ліфтів безпосередньо над і під жилими приміщеннями, а також суміжними з ними.

В даний час набули поширення, так звані зовнішні ліфти підвісної конструкції, які застосовують у житлових будівлях старої споруди, в громадських будинках різного призначення.

Ліфти, невеликій швидкості, безперервно діючі (які не зупиняються) називаються патерностери.

Ескалатором називають рухому сходи, що відноситься до класу підйомних пристроїв безперервної дії. У будівлях часто застосовують многомаршевие схеми розміщення ескалаторів.

Одномаршевый ескалатор складається з натягнутих ланцюгів-ступенів, що спираються на несучі вертикальні металеві ферми. Тягові ланцюги і сходинки, кожна з яких рухається на чотирьох бігунки, утворюють ескалаторне полотно. Верхня гілка полотна є робочою, а нижня — неодружений.

У конструкцію входять рухомі поручні, висотою 90см. Найбільш поширеними є ескалатори з шириною полотна 0,6 до 1,0 м. Кут нахилу полотна може бути довільним, але не перевищує 30 градусів. Ескалатори в будівлі повинні дублюватися звичайними сходами для пожежної безпеки.

Короткий опис статті: проектування сходів Читати навчальний посібник online по темі ‘Проектування сходів’. Розділ: Будівництво, 88, Загружено: 08.03.2011 скачати навчальний посібник

Джерело: Проектування сходів. Навчальний посібник. Читать текст оnline —

Також ви можете прочитати