Проектування сходів своїми руками: бетонних, металевих, гвинтових

03.08.2015

Проектування сходів – відповідальна справа для захоплених людей
Прекрасний приклад гармонії творчості і ремесла

Немає ніякого сумніву, що сходи в інтер’єрі будь-якого приміщення – один з головних його елементів. Від її конструкції та дизайнерського оформлення багато в чому залежить враження від інтер’єру в цілому. Але треба розуміти – весь цей шедевр заснований на суворих правилах. Розрахунок і проектування сходів – ціла наука, якої, щоб уникнути неприємностей, необхідно точно слідувати.

Ця наука заснована на строгій термінології, яку необхідно дуже точно усвідомити.

Проектування гвинтових сходів на порядок складніше сходів на косоурах

Термінологія

Серед обов’язкових термінів, з якими доводиться мати справу, найбільш часто зустрічаються наступні:

 • Балюстрада – огороджена площадка на верхній частині сходів, зазвичай – напівкругла, але зустрічається і безліч інших форм, це питання конфігурації приміщення і переваг конструктора.
 • Балясини – декор між сходами та поручнями. Дійсно, часто до балясин ставляться, як до чистого декору, хоча він, тим не менш, несе дуже важливу захисну функцію.
 • Больци – один із способів кріплення сходинок у вигляді залізних болтів, кронштейнів, все, що дозволить закріпити сходинки до стіни або іншій основі.
 • Глибина кроку – одна з основних геометричних характеристик сходи, як співвідношення ширини та висоти сходинки.
 • Косоур – спосіб конструктивної організації сходи у вигляді двох похилих балок, до яких кріпляться сходинки.
 • Сходовий марш, або проліт – частина сходи між поверхами.
 • Підставу – конструкція, яка фіксує всю драбину. Це може бути косоур, больци або обсадна труба.
 • Подступенок – конструкція, що закриває простір між східцями, зазвичай в цілях безпеки.
 • Крок, або висота сходинки, враховуючи її товщину – також важлива геометрична характеристика.

Нехай не обманює ця видима «легкість» сходи, норми проектування сходів ретельно були дотримані і тут

Приступаємо до проектування

Перед тим як приступити до проектування, принциповим є вибір виду майбутньої сходи.

Види сходів

Все розрізняють 5 видів сходів:

 • На косоурах – найпоширеніший вид, а де достатньо місця або, навпаки, його мало, то єдиний підходящий. Як косоура може виступати тятива, але створити надійну і зручну сходи на тятиві – справжнє майстерність, якою рідко хто володіє, тому такі косоури можна зустріти досить рідко.
 • На больцах – вид дуже оригінальний, якщо знайдений надійний і зручний спосіб кріплення сходинок. Больци часто застосовуються на гвинтових сходах .
 • На обсадної трубі – можна сказати і простіше – гвинтові сходи самих різних конструкцій і траєкторій підйому.
 • Горищні – це вже спеціалізовані розкладні і висувні драбини. Як правило, встановлюються при виходів на горища і при спусках в підвали, де гостро відчувається нестача місця і де немає необхідності постійно тримати драбину в розгорнутому вигляді.
 • Об’єднані – просто комбінація різних технологій залежно від наявного простору і зручності використання. Нерідко такі сходи починаються як гвинтові, а внизу закінчуються вже на косоурах.

Рішення задачі, як самому спроектувати сходи, починається з вибору простого програмного інструменту на комп’ютері

Перші правила – ази конструкції

Якщо ви вирішили провести проектування своїми руками, то керуйтеся в першу чергу такими простими правилами:

 • Виходячи з наявного простору, виберіть вид споруджується сходи .
 • Виберіть точне співвідношення розмірів ступенів та ширини і крутизни підйому. Якщо ви зважилися на сходи на косоурах, то інструкція свідчить, що найбільш комфортним кутом підйому є кут в 45 градусів. Інша справа, що не завжди цей кут вдається витримати, ось тут і вступає в роботу творча думка, яка у граничному варіанті може привести до кардинальної зміни самого типу сходів, і до цього на початковому етапі проектування завжди потрібно бути готовим.
 • Бажано суворо дотримуватися параметри сходів по всій довжині підйому, їх висоту, вже в будь-якому випадку.
 • Розмір сходинок по горизонталі необхідно робити за розміром стопи дорослої людини, а це не менше 25-30 див.

Якщо проектування гвинтових сходів провести дуже дисципліновано з точно певними вхідними параметрами, то робота може і не здасться такою вже складною – підстава і навколо точно розставлені сходинки

 • Обов’язково використовуйте на сходах неслизький матеріал. У зв’язку з цим настійно рекомендується по краю сходинок розміщувати гумову смужку щоб уникнути прослизання ноги при спуску.
 • Попереднє зауваження стає актуальним в сотні разів, якщо є ймовірність збору вологи на поверхні сходинок. По-перше, такої ймовірності необхідно всіляко уникати, а, по-друге, можна допомогти вологи максимально швидко «йти» зі сходинок, роблячи невеликий ухил сходів вперед на 1-2 градуси.

не Можна назвати, що дана сходи добре спроектована, хоча занадто велика крутизна може бути виправдана чисто службовим призначенням створеного

Просунуті характеристики

Точна інженерія включає в себе наступні розрахунки:

 • Розрахунок граничного нахилу маршу – тут все залежить від типу будівлі:
 • якщо будівля вище 4 поверхів, то ухил повинен становити 1 до 2,00, або 26°40′, ступені при цьому рекомендується виконувати розміром 15 на 30 см;
 • якщо будівля не вище 4 поверхів, то — 1 до 1,75, або 29°60′, а щаблі — 16 на 28 см;
 • якщо сходи ведуть у підвал або не носить основного характеру, то – 1 до 1,50, або 33°45′ ступені — 18 на 27 см;
 • якщо сходи, навпаки, на горище, то 1 до 1,25, або 38°40′ ступені — 19 на 24 см або 20 на 25 см

Не потрібно бути великим фахівцем, щоб зрозуміти, що ці витончені лінії – прямий наслідок точної відповіді на питання, як правильно спроектувати сходи

порада! Інженерний підхід пронизує весь процес створення сходів, тому не варто винаходити велосипед. Існує безліч спеціалізованих комп’ютерних програм, розроблених саме для проектування сходів. Як не дивно, сама потужна комп’ютерна програма для інженерного проектування – AutoCAD вам мало чим може допомогти, вона призначена для загальних проектувальних робіт.

У той же час необхідно мати на увазі, що всі спеціалізовані програми досить дорого коштують і потребують постійного супроводу. Безкоштовні версії надто прості і мало чим будуть корисні. Так що, серйозні фірми повинні розщедритися на покупку, дуже уважно дослідивши пропоновані варіанти.

Норми проектування сходів по СНиП вже вбудовані в складні комп’ютерні програми, а навіть їх вивчення може зайняти не один місяць, не кажучи вже про використання в роботі

Коли вибрано ухил маршу, приступають до наступних розрахунків:

 • мінімальної ширини сходової клітки, як загальна ширина обох марші складена з проміжком між маршами;
 • висоти одного маршу, як половини висоти поверху;
 • кількості подступенков в одному марші, як висота маршу, поділена на висоту одного подступенка.
 • кількості проступей в одному марші — буде на одиницю менше кількості подступенков, адже останнє вже відноситься до майданчику.

Снип на сходи суворо обумовлює як її довжину і ширину, так і параметри сходинок, і навіть розташування і висоту поручнів

Пожежні драбини

не Можна сказати, що проектування особливого виду сходів – пожежних, є які-небудь труднощі. Може навіть навпаки.

До цих сходах не пред’являється особливих вимог щодо зовнішнього вигляду, вони повинні у разі необхідності строго виконати своє призначення, адже ціна помилки вже людські життя і інтерес прокуратури. Тому проектування пожежних драбин включає в себе розрахунок такої важливої характеристики як пропускна здатність.

Розрахунок проводиться виходячи з наступних положень:

 1. ширина маршу визначається з норми – 1 метр на 100 осіб при русі в один потік;
 2. при русі в три потоки – вже 0,57 м на кожен потік в 100 чоловік; таким чином, ширина сходів повинна становити мінімум 1,71 м.
 3. визначаються мінімальна номінальна і максимальна ширина маршу в залежності від кількості потоків людей:
 • один потік– 0,9 / 1,2 / 1,7 м, відповідно;
 • два потоку — 1,0 / 1,3 / 1,8 м;
 • три потоку– 1,2 / 1,4 / 1,9 м;
 • чотири потоку — 1,7 / 2,3 / 3,0 м.

Як спроектувати сходи на одному косоуре багато в чому означає точне проектування самого косоура, подальша робота зі сходинками вже труднощів не викликає

 1. експериментальним шляхом визначено, що швидкість пересування маси людей вгору по сходах становить 8 метрів хвилину і вниз – 10 м/хв
 2. якщо прийняти, що одна людина займає по довжині потоку 0,3 м, що на 10 метрах поміщається – 33 людини, а 8 метрів – 26.
 3. виходячи з цих параметрів, і розраховують справжню необхідну ширину маршу:
 • якщо максимальна кількість евакуйованих людей – до 150, то ширина маршу повинна становити мінімум 1,4, проходу – 1,4, дверних виходів – 1,6;
 • 150 – 200 чоловік, то все по 1,6;
 • 200-250 чоловік – все по 1,8;
 1. дуже важливо передбачати кілька вихідних з драбини дверей, кожну з 25 — людина.
 2. не рекомендується проектувати сходи шириною більше 3 метрів.
 3. незалежно від кількості людей ширина сходових маршів пожежних драбин повинна становити:
 • головні і основні сходи- 1,32 — 1,40 м;
 • допоміжні — 1,10 м;
 • горищні, підвальні, зовнішні — 0,75 м.

Проектування металевих сходів або будь-яких інших обов’язково повинно проводитися в ізометрії, ви повинні бачити всю конструкцію зі всіх сторін

порада. Нерідко можна бачити сходові конструкції, особливо в приватному житловому будівництві, без поручнів. Настійно радимо не нехтувати цим засобом безпеки. Більш того, обов’язково використовуйте балясини.

Лінія перил повинна йти строго паралельно основній лінії підстави сходів, а відстань між елементами балясини не допускати бажання заощадити час і стрибнути вниз через проміжок.

Висновки

Підійдіть до процесу створення сходів гранично ощадливо і з холодною головою. Незважаючи на те, що на вас будуть впливати кілька суперечливих бажань, і комфорт, і дизайн, і безпека, спробуйте поєднати ці три бажання якомога гармонійніше.

Якщо ж зробити це на 100 відсотків не вдається, віддайте перевагу безпеки і функціональності сходи, інакше вам часто доведеться просто насолоджуватися її зовнішнім виглядом, а бажання піднятися наверх ви будете відкладати до останнього.

Якщо достатньо простору проектування бетонних сходів не становить праці і перетворюється в невеликий математичний експеримент

Короткий опис статті: проектування сходів Проектування сходів своїми руками: бетонних, металевих, гвинтових, пожежних, як самому правильно спроектувати, відео-інструкція, норми СНиП, розрахунок проектування сходів гвинтових металевих снип н абетонных

Джерело: Проектування сходів своїми руками: бетонних, металевих, гвинтових, пожежних, як самому правильно спроектувати, відео-інструкція, норми СНиП, розрахунок, фото і ціна

Також ви можете прочитати