Розрахунок сходів . Будівельний архів

20.02.2017

Розрахунок сходів

Формула розміру кроку. Довжина кроку людини коливається від 60 до 66 см, в середньому становить 63 див. З цього розміру кроку для зручності користування сходами випливає правило:

a + 2s = 63 см (62 + 3 см),

де а — ширила проступи; s — подступенок.

При збільшенні висоти щабля на 1 см проступ треба зменшити на 2 см. При великих підйомах проступи робляться дуже вузькими, при менших — занадто широкими.

Формула зручності

а — s = 12 див.

Певна Інститутом фізіології праці ім. Макса Планка «формула зручності» встановлює «коефіцієнт підйому», який вимагає найнижчою витрати сил при підйомі по сходах. Тим самим отримують сходи, що вимагає мінімальних затрат зусиль. Формула нехтує, однак, розмірами кроку.

Формула безпеки згідно регламентації робочих місць

а + s = 46 см + 1 див.

Безпека при спуску по сходах головним чином залежить від того, чи знаходить нога правильно розраховану ширину сходів. При надто малій ширині ступені виникає небезпека зісковзування через її передню кромку, при занадто великій ширині спускається, навпаки, може зачепитися за її передню кромку.

Подступенок повинен бути не менше 14 см, але не більш 20 див.

Ширина проступи повинна бути не менше 26 см, але не більш 32 див.

Гвинтові сходи з центральною стійкою і поворотні сходи являють собою спеціальні конструкції, опори яких розташовані по гвинтовій лінії навколо центральної осі. Центральна вісь може бути реалізована у формі стовпа, що зумовлює утворення гвинтових сходів з центральною стійкою. Центральна вісь може розташовуватися і в ніші, в результаті чого утворюються відкриті гвинтові сходи з прольотом у центральній частині між сходовими маршами: сходи, що спираються на тятиву або балку, не доходять до центру сходів. Відстань між ступенями в площині осі повороту сходів утворює проліт між двома протилежними маршами.

Вибір діаметра гвинтових сходів. Заданій висоті східця повинна відповідати певна ширина проступи уздовж середньої лінії сходового маршу. Так як середня лінія сходового маршу пролягає на відстані 25-40 см від зовнішнього діаметра, то утвориться взаємозв’язок між підйомом, числом ступенів в плані і зовнішнім діаметром сходів.

Таким чином, ширина проступи у центральної стійки або у прольоту між протилежними маршами розраховується за формулою: 1/п (ширина проступи х число ступенів в плані) = діаметру центральної стійки або діаметру прольоту між маршами.

Починаючи з діаметра сходи приблизно 2 м, тобто при розбивці горизонтальної проекції на 16 ступенів, замість гвинтових сходів з центральною стійкою краще гвинтові сходи з прольотом між маршами. Кут між східцями біля стійки стає занадто малим. Сходи поблизу стійки стає менш зручною для проходу, ніж сходи з невеликим діаметром.

При розбивці повороту на 14 сходинок і мінімальної ширини проступи 10 см внутрішній діаметр виходить рівним 44,5 див.

Середня лінія сходового маршу LL є уявною лінією, яка пролягає по середній осі маршу для сходів з прямим маршем, для гвинтових ж сходів вона проходить на відстані 250-350 мм від зовнішніх поручнів в напрямку центральної осі сходів залежно від діаметра сходи.

Розмір 250-350 мм взято з практики; це відстань мимоволі дотримується користується сходами.

Ширина проступи а як опорна поверхня для стопи постійна для сходів з прямими маршами; для гвинтових ж сходів вона мінімальна біля центральної осі і максимальна у зовнішнього периметра.

Ширина проступи повинна прийматися не менше 100 мм: для гвинтових сходів з середньою стійкою на відстані від стійки 150 мм, для гвинтових сходів без стійки на відстані 150 мм від початку прольоту або від звернених у бік сходів країв внутрішньої сходової тятиви або поручня.

Побудова ступенів гвинтових сходів. Оптимальна ширина проступи близько внутрішньої тятиви не менше 20 см, біля зовнішньої тятиви — не більше 40 див. Круті повороти і вузькі сходи означають фізична незручність і підвищену небезпеку. Розглядають тому два способи освіти повороту.

Напівциркульні поворот. Насамперед наносяться мінімальна ширина проступи, наприклад 10 см, з боку прольоту і вибрана ширина проступи по середній лінії (середньої лінії сходів). Прямі, що з’єднують кінці відрізків у прольоту і вздовж середньої лінії сходів, дозволяють відразу отримати план ступенів і на їх продовження точку перетину на осі сходів. Сполучна лінія для довільно вибраних прямих ступенів також перетинає вісь сходів. Отриманий відрізок осі ділять у співвідношенні 1:2:3:4:5 на стільки частин, скільки проступей потрібно розподілити між виділеними ступенями.

Поворот на чверть кола. В цьому випадку вибирається мінімальний розмір проступи і відкладається з боку сходового прольоту.

Розподіл ступенів для полувинтовых сходів. Спосіб похилих ліній. Після побудови у плані визначається розгортка внутрішнього ребра косоура від точки А до точки D і переноситься на вертикальну проекцію разом з подступенками.

Проводячи похилі лінії через ребра незабежных ступенів 1 і 2, а також 15 і 16 отримують точки В і С і в точці перетину з віссю сходи точку Р.

Через точку P проводиться похила лінія з максимально допустимим підйомом, наприклад 18/10 см, і таким чином визначаються точки перетину E і F.

Точки E і F одночасно є центрами дуг з радіусами E-2 у точці E і F-15 в точці F.

Точки перетину дотичних t1, t2 і t3, t4 утворюють центри сполучених дуг M1 і M2.

Якщо замість крапок E і F в якості центрів взяти точки В і С, то максимально допустимий підйом буде перевищений. Передні кромки забіжних ступенів лежать на кругових дугах з радіусами r1 і r2. Визначаються таким чином інтервали а, b, с. переносяться на горизонтальну проекцію.

Датська спосіб. Якщо починаючи з рівня 5 потрібно розмістити забіжні східці, то ширину Ь для ступенів з 4 по 13 потрібно нанести на пряму і в точках ділення восставить перпендикуляри. В точці 13 потрібно відкласти мінімальну ширину забіжних ступенів (або +1 см), у точці 4 — нормальну ширину ступені b. Точки 13 і 14 визначають пряму G1. Між прямими G G1 і розташовуються відрізки від а до i. Ці відрізки відкладаються на одній вертикалі і зносяться на довільну пряму A1B1 з довжиною, що дорівнює AB. Отримувані таким чином відрізки являють собою шукані ширини забіжних ступенів біля центральної стійки.

Спосіб розгортки. Ширина всіх ступенів b наноситься на середню лінію сходи G. Крайні прямі ступені повинні бути задані, наприклад ступеня 2 та 11. Для визначення профілю внутрішнього тятиви з висот ступенів і плану потрібно сполучає пряму AE поділити навпіл в точці С і до AC і ЄС в їх серединах восставить перпендикуляри. Точки перетину з перпендикулярами, восставленными в А і E суть точки M і M1. Рівні дуги з центрами M і M1 і радіусом MA або M1E визначають вирівняну лінію підйому забіжних ступенів.

Гвинтові сходи з центральною стійкою і гвинтові сходи з прольотом між маршами. У гвинтових сходів з центральною стійкою краю ступенів часто розташовані по дотичній до стійки. У гвинтових сходів з прольотом між маршами передні кромки ступенів частіше скошені в бік центру кола.

Дерев’яні гвинтові сходи з центральною стійкою мають ширину сходового маршу 50-100 см. При більшій ширині сходового маршу краще сходи з відкритим прорізом. Для таких сходів висота східця повинна бути не менше 18 див. Середня лінія сходового маршу в залежності від його ширини розташована на відстані близько 25-40 см від зовнішньої кромки ступенів, не по центру сходів. Висота проходу повинна бути близько 220 див.

Якщо нижня і верхня фризові ступені сходового маршу перетинаються, тобто повний поворот сходів не переривається майданчиком, то висота проходу виходить множенням числа ступенів одного повного повороту на висоту подступенка за вирахуванням конструктивної висоти однієї проступи. Висота кронштейнів ступенів також має враховуватися. Верхню площадку необхідно проектувати тієї ж конструкції, що й ступені, завдяки чому зручніше забезпечити висоту проходу.

Труднощі подальшого проектування гвинтових сходів пов’язані з проблемою розташування середньої лінії сходового маршу. Саме вздовж середньої лінії вимірюється відносна величина підйому. Її не дозволяється змінювати для однієї і тієї ж сходи.

Практика проектування незліченної кількості гвинтових сходів показує, однак, що не можна витримати точну лінію з постійним кутовим коефіцієнтом, тобто що вимога будівельного нагляду щодо середньої лінії в звичайній практиці будівництва сходів постійно залишається нездійсненним. У подібних випадках можна хіба тільки визначити область, усередині якої можна говорити про «практично постійному кутовому коефіцієнту».

Короткий опис статті: розрахунок сходів з поворотними сходах на 180 Формула розміру кроку. Довжина кроку людини коливається від 60 до 66 см, в середньому становить 63 див. З цього розміру кроку для зручності користування сходами випливає правило: a + 2s = 63 см (62 + 3 см), сходів, ступенів, проступи, центральної, сходів, сходи, між, середньої, сходового, лінії, маршу, маршами, гвинтові, стійки, стійкою, проте, має, точки, прольоту, ширина

Джерело: Розрахунок сходів » Будівельний архів

Також ви можете прочитати