Розрахунок сходів . Будівельний блог

12.09.2015

Будівельний блог Блог будівництво ремонт

16 Лис

Розрахунок сходів

Не треба нікому пояснювати, для чого потрібні сходи. Вони існують з незапам’ятних часів. Єдино, з тих далеких років змінювався дизайн, конструктивні особливості виготовлення чинності впровадження нових технологій. В наші дні сходи служать не тільки за прямим призначенням, але і в якості декоративного оформлення житлового приміщення. Згадайте палацові сходи, вони досі вражають своєю пишністю. Але хто заважає створити щось подібне? Правильно — ніхто. Тому метою даної книги є не просто навчання технології виготовлення сходів, а виготовлення потенційного шедевра. Це не високопарні слова. У процесі навчання ми будемо прагнути до високоякісної праці. Як кажуть, очі бояться, а руки роблять.

Розрахунок сходів

При розрахунку сходів визначають основні розміри сходового маршу, які максимально відповідають зручності і безпеки переміщення. Найзручніший варіант – широка і полога сходи. Але в кожному конкретному випадку доводиться виходити з того, яке місце залишено для цієї мети. Іноді берешся за голову: як можна заштовхати в даний простір наші 18-20 сходинок.

Основні параметри сходів включають в себе висоту підйому, тип сходів, площа в плані, крутість, число ступенів, а також їх ширину і висоту. Всі ці параметри не є незалежними, тобто їх не можна все призначити. Для прямих сходів висота підйому і крутизна визначають площу в плані і, навпаки, площа в плані і висота підйому визначають крутизну.

При проектуванні треба відразу задати значення визначальних параметрів, в нашому випадку це буде площа в плані. Після цього можна обчислити крутизну, яка визначить число ступенів.

Зручність і безпечність сходів

Що ж розуміти під зручними і безпечними сходами? Насамперед, ширина сходового маршу повинна бути такою, щоб по сходах можна було пересуватися, не відчуваючи перешкод. Будівельними нормативами передбачено ширина сходового маршу (відстань від стіни до огорожі або двома огорожами) не менше 90 см, а відстань між протилежними стінами не менше 110 див. При менших розмірах переміщення по сходовому маршу меблів та інших громіздких речей (особливо при поворотах на 90? или180?) буде досить важко. У будь-якому разі при визначенні ширини двухмаршевой сходи враховується ширина огорожі і величина зазору між маршами, який повинен бути близько 10 див.

Другим показником при розрахунку сходового маршу є його ухил (крутизна), який залежить від ширини і висоти сходинок. Ці розміри залежать від багатьох факторів, тим не менше вони повинні бути такими, щоб сходами було зручно і безпечно користуватися. Це означає, що ширина проступи і висоти подступенка повинні відповідати середній довжині кроку людини. Тобто, щоб підтримувалося співвідношення між відстанню, на яке людина піднімається або опускається, і відстанню, на яке він пересувається вперед. Це співвідношення і визначає крутизну сходи, яка повинна бути такою, щоб відношення висоти маршу до його горизонтальної проекції становило 1:2 – 1:1,75 (тобто бути в межах 30?). У будь-якому випадку ухил сходів не повинен перевищувати співвідношення 1:1,25 (40?) так як при ухилі більше 1:1 (45?) можна буде спускатися тільки спиною вперед, а не особою. Користуватися такою сходами стає незручно і небезпечно.

При розрахунку сходів слід дотримуватися правила, що усі сходинки в межах маршу повинні бути однакового розміру по висоті і ширині. Відхилення по висоті і ширині навіть в кілька міліметрів на одній ступені може позначитися в кінці сходового маршу, і, як результат – перекошена сходи.

Формула безпеки і формула зручності

При розрахунку сходів і подступенков користуються формулою. Подвоєна висота подступенка b і ширина проступи a повинні бути дорівнюють середньому кроку людини – 2b+a=57-64 див.

Іноді користуються більш простим розрахунком, за яким сума розмірів ширини проступи і висоти подступенка c повинна дорівнювати 45 см(30+15, 27+18, 25+20), тобто

c=a+b=45-46 див.

Сходи своїми руками. виготовлена з такого розрахунку, вважається найбільш безпечною, а формула, природно, формулою безпеки. Багато користуються так званою формулою зручностей,

a-b=12 см

На практиці витримати це співвідношення в реальних умовах не завжди можливо. Але треба хоча б прагнути до ідеалу.

Порахуємо?

Для вибору ширини проступи скористаємося таким прикладом. При спуску по сходах доросла людина ставить ногу так, що носок звисає над округленої передньою частиною проступи. Якщо цей звис незначний ступінь вважається безпечною і чим вже щабель, тим вище небезпека зісковзування з неї. На практиці видно, що ширину проступи краще всього приймати в межах 28-30 см, але не менее25. Висоту подступенка краще робити от14 до 17 см, але не більш 20 див. Якщо не дозволяють розміри в плані для збільшення ширини щабля, обдуримо ситуацію – встановимо поглиблений подступенок, тобто збільшимо звис сходинки над подступенком. У деяких випадках можна обійтися взагалі без підсходинки. Відкритий простір під сходами, і в цьому випадку не буде необхідності в підшивці сходового маршу знизу. Хоча, у такому варіанті доведеться обробляти щаблі ще й знизу (шліфування, фарбування).

У сходах з забіжними ступенями в поворотної частини для зручності користування та безпеки руху по ній ширина східців у середині маршу повинна бути дорівнює ширині прямих ступенів.

При виборі нахилу сходового маршу потрібно стежити за тим, щоб відстань по вертикалі від верхньої площини будь сходинки до стелі або інших виступаючих елементів будівлі було не менше 2 м. Те ж стосується сходової площадки. У моїй практиці був випадок, коли міжповерхове перекриття в районі сходового майданчика «тиснула» на голову. Тобто висота не дозволяла зробити сходи досить пологою. У такій ситуації просто довелося збільшити крутизну другого сходового маршу майже до 45. Але по можливості не варто таке практикувати. Це просто не зручно.

А тепер порахуємо. Для прикладу візьмемо висоту сходів від поверхні підлоги першого поверху до поверхні підлоги другого рівня дорівнює 3,2 метра. Довжину отвору, залишеного для сходів – 3,5 метри та ширину отвору – 2,4 метра. Якщо зробити сходи одномаршові, то вона вийде практично під кутом 45?.Як ми вже знаємо, такий кут не найкращий. А якщо врахувати, що потрібен ще й підхід до сходів розміром близько одного метра, то й зовсім такий проект не підходить. Значить, сходи буде мати два маршу з проміжним майданчиком. Замість майданчика можна зробити забіжні щаблі. Яким шляхом піти? Перший варіант простіший, але вимагає підвищеної витрати матеріалів на виготовлення майданчики. Другий варіант краще з економії матеріалу, але складніше у виконанні. До всього у другому варіанті є можливість зробити сходи більш пологою, тому що замість майданчику вийде мінімум ще чотири щаблі. Розглянемо поки перший варіант.

І так, 320 см ділимо на оптимальну висоту майбутніх сходинок, тобто на 16. Виходить 20 ступенів. Останньою сходинкою буде підлогу другого поверху. Можливий варіант – 320 см розділити на 19 сходинок – в результаті 16,84 див. Теж цілком прийнятний варіант, на якому зупинитися, справа хазяйська. Поки для прикладу будемо розраховувати для 20 ступенів. Якщо взяти одномаршеві сходи, то від 350 см віднімаємо 100 см (на прохід), залишається 250. Отриманий результат ділимо на розрахункове кількість ступенів, тобто на 19 (18) – 13,15 см (13,8 см) ширина сходинки. Навіть за умови, що ми можемо втопити подступенок на 4-7 см, все ж ступінь залишається дуже вузькою. Як би не хотілося – приходимо до варіанту з проміжним майданчиком. Майданчик в деякому роді являє собою укрупнену щабель, це до того, що в загальному розрахунку її доведеться теж враховувати. Щоб визначитися з шириною майданчики прорахуємо ширину сходів. Ми взяли ширину отвору дорівнює 240 см, між маршами треба залишити 10 см для того, щоб, тримаючись за поручень, не торкатися зустрічного поручня. Разом 230 см ділимо на два, виходить ширина маршу – 115 см. Ширина майданчика теж не може бути менше 115 див. Зупинимося на 120см. Що ми маємо? Якщо над головою нічого не заважає (немає перекриття), то майданчик можна робити на будь-якому рівні, якщо ж стеля є, то площадка повинна розташовуватися на висоті близько двох метрів від стелі. Приймемо, що його немає (сходи фото ).

350-120=230 см довжина верхнього маршу в плані (сходи естетичніше виглядає, якщо перший марш коротше, або дорівнює другому, верхнього), тепер 230 ділимо на оптимально можливу ширину щаблі, тобто на 26-29см, в просвіті це складе 20-25 см.

230:20=11,5 ступенів. «Півтора землекопа» не буває, пишемо 11. Більш точний розрахунок показує, 230:11=20,9 см, додамо до результату звіс – 6,1 см (для зручності рахунку), отримаємо 27 см ширина східців верхнього сходового маршу. Тепер 11 ступенів множимо на висоту сходинки -16 см і отримуємо 176 см від підлоги другого поверху до підлоги майданчика. Тепер обчислимо нижній марш. Загальна висота була 320 см, мінус 176 см – отримуємо 144 див. Ділимо на 16, в результаті отримуємо 9 ступенів, якщо не забули, дев’ята сходинка – майданчик. Якщо мізки не закипіли, подивимося схему зборки сходового маршу на основі тятиви.

Короткий опис статті: розрахунок сходів Не треба нікому пояснювати, для чого потрібні сходи. Вони існують з незапам’ятних часів. Єдино, з тих далеких років змінювався дизайн, конструктивні особливості виготовлення чинності впровадження нових технологій. В наші дні сходи служать не тільки за прямим призначенням, але і в якості декоративного оформлення житлового приміщення. Згадайте палацові сходи, вони досі вражають своєю…

Джерело: Розрахунок сходів | Будівельний блог

Також ви можете прочитати