Сходи, будівництво будинку

08.08.2015

Сходів

Якщо воно виявиться недостатнім, балку обов’язково нарощують знизу дошкою або брусом відповідного перерізу, з’єднуючи їх по всій довжині за допомогою болтів або хомутів. Відстань між болтами має бути не більше 40 див.

Отже, ви вирішили будувати мансарду, але для початку треба визначити, де буде розташована сходи на другий поверх. В процесі роботи часто вимагається підніматися по приставним сходам, тому для зручності в роботі слід поквапитися з пристроєм стаціонарних сходів.

Приставні драбини. Ці сходи можна використовувати тимчасово, поки не готова стаціонарна сходи.

Сходи, будівництво будинку

Рис. 174. Сходи з приставний майданчиком

1. Стрем’янка. В якості матеріалу для їх будівництва використовується деревина, дюралюмінієві труби. Перетин тятив повинно бути таким, щоб вони не прогиналися. Ступені необхідно врізати і стягувати болтами приблизно через кожні 2 м. Якщо сходи не мають врізаних або вдавлених ступенів, застосовувати їх забороняється. Ширина драбини висотою до 3 м має бути 0,5 м При більшій висоті ширина сходів збільшується. Для стійкості сходи внизу роблять ширше, ніж вгорі. Упори для нижніх кінців роблять у вигляді гострих металевих шипів або гумових наконечників. Іноді до сходинках сходів кріплять приставні площадки, які виготовляють з кутової сталі. Верх площадки: дощата. Це підвищує зручність роботи на сходах. Можна працювати відразу з однієї або двох сходів.

Сходи, будівництво будинку

Рис. 175. Сходи з приставний майданчиком

2. Драбини-столики. На таких сходах можна розміщувати матеріали, інструменти. На дві такі сходи можна укласти дощатий настил.

Сходи, будівництво будинку

Рис. 176. Сходи-столик

3. Дерев’яні сходи у двоповерхових будинках. Сходи на другий поверх можуть бути одне або двохмаршеві. Марш. Маршем називається безперервний ряд сходинок. Майданчика. Майданчики можуть бути поверховими. Їх обладнають на рівні підлоги кожного поверху. Проміжні майданчики влаштовують між поверхами. Проміжні майданчики роблять у тому випадку, якщо у марші більше 10 ступенів і підніматися по таким сходам не дуже зручно.

Сходи, будівництво будинку

Рис. 177. Конструювання сходів

Сходи, будівництво будинку

Рис. 178. Дерев’яні сходи і її деталі. Мансардні сходи

а — розріз сходової клітини; б — план сходової клітки; в — дерев’яні сходи і її деталі; р — мансардні сходи; 1 — фризовий щабель; 2 — ступінь; 3 — подступенок; 4 — проступь; 5 — тятива; 6 — перила; 7 — майданчик

Фризові сходинки. Фризові сходинки — це верхні і нижні сходинки кожного маршу. Розміри елементів щаблі. Елементами ступені є висота і ширина. Висота щабля як правило — 150 мм. Ширина — 300 мм. Ухил маршу. Ухил маршу визначається співвідношенням висоти сходи і її ширини. При висоті сходинки 150 мм і шириною 300 мм ухил становить відношення 1:2. Коротше кажучи, ухил це крутизна сходів. Найбільш кращий ухил 1:2. Однак сходи з таким ухилом займає досить багато місця. 2 = 1450мм. При цьому висота кожного маршу буде дорівнює висоті поверху 3300 мм 2 = 1650 мм. Кількість подступенков у кожному марші буде визначатися діленням висоти маршу на висоту подступенка. У нашому випадку 1650 мм :150 мм = 11 шт. Враховуючи, що проступ верхньої сходинки кожного маршу буде збігатися з поверхнею майданчика, то проступей буде на одну менше, тобто 10, а подступенков 11.

Визначення закладення маршу. Горизонтальну проекцію маршу (його заставляння) визначають виходячи з наступного: ширина щаблі 300 мм. Кількість ступенів — 10. Горизонтальна проекція маршу дорівнює: 300х10 = 3000 мм. Ширина кожного майданчика передбачається рівною ширині маршу, тобто 1450 мм

Виготовлення сходів. На стінах розмічають майданчики, тятиву, сходи, виходячи з виконаного креслення. Внизу стіни відміряють ширину майданчика (за 1450 мм), а від них ширину проступи (по 3000 мм). За зробленими оцінками, використовуючи схил і намеленного шнур, проводять горизонтальні лінії. Потім на рівні підлоги першого поверху проводять горизонтальну лінію, від неї відмірюють 150 мм і проводять другу горизонтальну лінію, визначаючи проступ другого ступеня і т.д. Остання, 11 проступь, повинна знаходитися на одному рівні з підлогою площадки. Потім по розбивці виготовляють фанерний чи дощатий шаблон. За допомогою його і розмічають тятиву, знаходять положення балок під майданчик і балки (лаги), що укладаються на рівні підлоги першого поверху. На ці балки й брусок будуть спиратися тятиви сходової клітки. Щоб після осідання стін майданчики залишилися на одному рівні з чистими статями, а осаду стін можлива, якщо балки сходових майданчиків будуть спиратися на рублені стіни, то необхідно гнізда в стінах робити вище, ніж висота балок на 100 мм. Під балки ставлять стійки. Після опади стійки прибирають, а балки закріплюють.

Залізобетонні сходи. 1. Принцип побудови. Залізобетонні та бетонні сходи будують за принципом будівництва дерев’яних сходів. 2. Де будують такі сходи? Ці сходи будують у кам’яних, цегельних, бетонних будівлях або спеціально влаштованих з таких матеріалів стінок для сходової клітки.

збірні Монолітні сходи. Для монолітних сходів роблять опалубку. Для збірних — форму. Опалубку і форму з робочої сторони роблять струганими. Дошки щільно приганяють одне до одного. Перед заливкою форму і опалубку добре поливають водою. Від води дошки розширюються, ущільнюються, цементна суміш не проливається, а дошки не вбирають з бетону вологу. Щоб отримати залізобетон, бетон вставляють прутки сталевої арматури. Це надає міцність. Крім того вироби з залізобетону легше і менше по своїх габаритах.

Комбіновані сходи. В комбінованих сходах балки і тятиви — бетонні або залізобетонні. Ступені і настил — дерев’яні. Кріплять дерево до бетону цвяхами, які забивають в пробки-чурочки. Ці пробки-чурочки вставляють під час бетонування, розташовуючи їх у відповідних місцях.

Основні схеми сходів. До основних сходах відносяться одномаршові, двохмаршові і гвинтові сходи.

1. Маршові сходи. Так як маршові сходи прості у виготовленні і більш зручні в експлуатації, вони мають велике поширення. Головне достоїнство гвинтових сходів полягає в тому, що для їх розміщення потрібна менша площа. Кожен марш складається з косоурів (тятиви), які підтримує щаблі й огородження сходів. Косоури спираються на майданчикові балки і стіни. Якщо сходи передбачає проміжні майданчики та наявність проходу під ними, то відстань від підлоги до низу конструкції майданчика повинна бути не менше 2,1 м.

2. Сходи з врізними ступенями. Вирізи пази. В тятиві робляться вирізи пази глибиною до 15 мм. В них вставляють проступи і подступенки. Встановивши сходи і сходинки, тятиви стягують металевими болтами.

Ступені. Тятиви. Марші. Майданчика. Ступені роблять з дощок завтовшки 50 мм. Тятиву з дошки товщиною 50-60 мм. Ширина маршу — не менше 1050 мм. Ширина майданчика — не менше 1200 мм. Ухил. В двоповерхових будинках ухил 1:1,5. Ухил на мансарду може бути більш крутим. Проступи. Щаблі. Ширина проступи — не менше 250 мм. Висота щабля не більше 180 мм. Число ступенів у марші не більше 16, але не менше 3.

3. Гвинтові сходи. Сходи, що складаються з одних забіжних ступенів, називаються гвинтовими. Їх, як правило, роблять металевими.

Вибір місця для сходи. Якщо кімната на другому поверсі тепла, то сходи влаштовують в будинку, розташовуючи її в передпокої або вітальні. Якщо мансарда річна неопалювана, сходи можна винести на веранду або навіть на вулицю, але в цьому випадку потрібно подбати про захист дерев’яних конструкцій від дощу. 1. Конструюючи сходи, завжди необхідно витримувати ухил до 45°. Більший ухил для сходів постійного користування не бажаний. По таких сходах нелегко підніматися, але особливо незручно спускатися: доводиться йти спиною по ходу руху. 2. Сходи з крутим ухилом займає меншу площу. Для ще більшої економії замість проміжної площадки іноді роблять забіжні щаблі (у них проступи мають нормальну ширину тільки посередині) — внутрішній край їх вже, а зовнішній ширше. Рекомендуємо по можливості уникати влаштування таких сходів, оскільки на забіжних щаблях нога не відчуває достатньо впевненою опори і при поганому освітленні можна оступитися.

Сходи, будівництво будинку

Рис. 179. Гвинтові сходи

Сходи на мансарду. Якщо ви хочете зробити сходи на мансарду, вам необхідно визначитися з наступними положеннями: 1. Чи хочете ви зробити вхід на другий поверх з кімнати першого поверху. В такому випадку ви повинні визначити основні вимоги до підйому. 2. Яка площа першого поверху. Чи ви хочете заощадити площу. А для цього краще всього встановити сходи не в кімнаті, а в іншому місці, наприклад, в коридорі, на веранді. 3. Яка висота кімнати першого поверху. Якщо вона невелика, можна робити одномаршеві сходи. Якщо простір дозволяє, то можна спорудити двохмаршеві сходи. При цьому дуже красиву, яка буде виглядати як необхідний естетичний елемент інтер’єру.

Сходи, будівництво будинку

Рис. 180. Кріплення опорних ступенів гвинтових сходів

Сходи, будівництво будинку

Рис. 181. Двухмаршеві сходи з зламом 180°

Одномаршові сходи з люком. такі сходи зазвичай роблять, керуючись такими важливими міркуваннями, як необхідність заощадити площу, висотою кімнат першого поверху, які, як правило, є невисокими і немає необхідності робити двохмаршеві сходи, так як це буде виглядати неестетично. Крім того на її будівництво піде і більше часу, і більше матеріалу. Словом, практична вигода такої сходи ніяк не окупиться фінансовими витратами на її будівництво. Така сходи потрібна з суто практичної, а не з естетичної сторони.

1. Конструкція сходів. Для спорудження таких сходів вам необхідно дві дошки. Товщина 50-60 мм. Ширина 200-250 мм Дошки для ступенів 40-50 мм. Дві дошки шириною 200-250 мм та товщиною 50-60 мм будуть виконувати роль тятив.

2. Виготовлення. Кріплення тятив проводиться до підлоги першого поверху до короба люка. Для стягування тятив можна використовувати металеві прутки діаметром 6-9 мм, попередньо нарізавши на їх кінцях різьбу, за якою потім накручують гайки. Як поручня вибирають дошку, яку спочатку обстругивают, щоб не було нерівностей, задирок і покривають лаком. Поручень прокладається уздовж стіни. Кріплення його до стіни здійснюється за рахунок брусочків. Якість брусочків повинно забезпечувати стійкість поручня. Як правило це залежить від довжини поручня.

Сходи, будівництво будинку

Рис. 182. Т-подібні сходи

Сходи, будівництво будинку

Рис. 183. Сходи на закладених балках

3. Кріплення щаблів до тятив. Для кріплення щаблів до тятив можуть бути використані цвяхи, шурупи, але так, щоб їх кінці не визирали з іншого боку. Така легковажність може призвести до фізичних пошкоджень. У разі, якщо цвяхи виявляться довгими, їх необхідно загнути і закласти під лицюваль. В якості іншого кріпильного матеріалу можна використовувати металеві (сталь) куточки, просвердливши в них дірки і прибивши куточки цвяхами. Кріплення щаблів до тятив можна здійснювати і з допомогою пазів, випилюючи їх в ступенях і тятивах. Підгонка їх один до одного повинна забезпечувати міцність.

Сходи, будівництво будинку

Рис. 184. Кріплення щаблів до тятив

а — на цвяхах; б — на цвяхах з планкою; в — сталевим куточком; р — паз з залишком; д — потаємний паз

4. Ширина сходів. Ширина сходів (відстань між тятивами) необхідно розраховувати, виходячи з практичного використання сходів. Якщо по сходах передбачається, як правило, двосторонній рух, то її ширина повинна бути як мінімум 1 м. Найбільш оптимальна крутизна 35°. При крутизні більше 35° сходи варто захистити щоб уникнути нещасних випадків. Ширина сходів зменшується до 60-70 см при односторонньому русі. Крутість при таких параметрах можна підвищити до 60°.

Сходи, будівництво будинку

Рис. 185. Частково зрізані ступені

Сходи, будівництво будинку

Рис. 186. Вхідні сходи на мансарду

1 — опорний брус; 2 — проступь; 3 — перехідна площадка; 4 — подстолье; 5 — поручень

1 — проступь (дошки товщ. 25-30 мм); 2 — майданчик; 3 — брус; 4 — стійка; 5 — тонка дошка або ДВП, ДСП; 6 — стяжка діаметром 8-12 мм; 7 — тятива (дошка)

Сходи, будівництво будинку

Рис. 190. Елементи сходів на мансарду

1 — косоур; 2 — проступь; 3 — подступенок

Сходи, будівництво будинку

Рис. 191. Одномаршові сходи на мансарду з люком

5. Ширина східців. Ширина східців до 250 мм. Висота між східцями — 180-250 мм

Сходи, будівництво будинку

Рис. 192. Конструкція одномаршові сходи

6. Частково зрізані щаблі. Ці ступені при крутих сходах забезпечують більш впевнене і безпечний рух. У зв’язку з тим, що вони менше за площею, зазвичай їх необхідно знизу підбивати залізом у більш широкій частині. Залізні смуги кріпляться до східців шурупами. Сходинки до тятив прикріплюються або сталевим куточком, або в потаємний паз.

Короткий опис статті: сходи на другий поверх Сходи сходи

Джерело: Сходів — будівництво будинку

Також ви можете прочитати