Сходи в деревяному будинку своїми руками

23.09.2015

Сходи в дерев’яному будинку своїми руками

Зведення сходів в котеджі або дачному будиночку є одним з найбільш відповідальних і разом з тим витратних етапів будівництва. Сходи в дерев’яному будинку своїми руками дає можливість домовласникам заощадити і додати інтер’єру індивідуальний вигляд. Самостійне проектування і установка дерев’яних сходів своїми руками — це складний процес, що вимагає правильних розрахунків, грамотного складання креслень, якісних матеріалів і точного дотримання технології робіт. Від надійності сходової конструкції і якості виконання безпосередньо залежить комфорт і безпека пересування в житло.

В будинку можуть бути встановлені різні сходові конструкції — міжповерхові, підвальні, крылечные, горищні сходи своїми руками. Крім стаціонарних в заміському будинку завжди є цілий набір мобільних сходів. В нього входять різноманітні приставні або складні дерев’яні сходи своїми руками. Універсальним рішенням для дачі є дерев’яна розсувна драбина своїми руками. Новачкові не варто відразу братися за будівництво складних сходових споруд. Набратися досвіду починаючому майстрові допоможе приставні або дерев’яна драбина своїми руками.

Сходи можуть складатися з однієї і більше майданчиків і зв’язують їх маршів. Маршем називається ряд східців між майданчиками. Ступені маршу повинні мати однакову форму і висоту, виняток можуть становити фризові (верхня і нижня) сходинки. Крім ступенів до маршу відносяться підтримують балки і елементи огорожі перила або балясини.

Для пересування найбільш комфортні пологі широкі сходи. Але розмістити в будинку просторі конструкції з одним маршем досить важко. Одномаршові пряма дерев’яні сходи своїми руками може служити входом для дому з високим фундаментом. Практично будь-яка дерев’яні сходи для сходів своїми руками має тільки один марш. Міжповерхові сходи в багаторівневих будинках зазвичай роблять двох або трьох маршеві. Вони займають менше місця і заощаджують житлову площу.

За типом конструкції розрізняють сходи на косоурах і тятивах. Косоур – несуча балка, на яку спираються ступені знизу. Дерев’яна поворотні сходи своїми руками найчастіше будується саме на косоурах. В залежності від ширини прольоту сходи можуть опиратися один, два або три косоура. Якщо підтримують балки в марші розташовані збоку, то вони називаються тятивами. У цьому випадку дерев’яні сходи і подступенки врізаються в тятиви через спеціально випиляні пази. Конструкцію на тятивах може мати як прямий, так і кутова дерев’яна сходи своїми руками.

Дерев’яні сходи для дачі своїми руками

Сходи в деревяному будинку своїми руками
Щоб зробити надійні дерев’яні сходи для дачі своїми руками, буде потрібно точний розрахунок параметрів, креслення, матеріали, інструмент, а також певні навички та досвід роботи в деревообробці та будівельно-монтажних роботах.

Запорукою успішного будівництва є правильний розрахунок. Будівельні норми і правила чітко визначають основні ергономічні параметри сходів — висоту і ширину сходів, характеристики огорожі і т.п. Сходи в дерев’яному будинку своїми руками буде зручною і безпечною для спуску і підйому, якщо вона строго відповідає всім цим нормам.

Основними параметрами є тип конструкції, висота підйому, число ступенів, крутизна, займана площа в плані. Ці характеристики є взаємопов’язаними, тобто зміна будь-якого з параметрів веде до перерахунку всієї системи.

Щоб розрахувати необхідну кількість ступенів, виходять з їх оптимальної висоти. У будівельній практиці вважається, що мінімальна висота ступенів становить 15 см, а максимальна не повинна перевищувати 27-32 див. Більш високі щаблі роблять підйом по сходах фізично важким, а на дрібних і частих щаблях можна легко спіткнутися. Ширина проступи повинна гарантувати повне спирання стопою. Згідно з прийнятим нормам ця величина знаходиться в межах від 20 до 32 див. Міжповерхові дерев’яні сходи для дачі своїми руками рекомендується розраховувати для розміру ступені 150×300 мм, що дозволяє споруджувати марші з ухилом 1. 2. Горищні або дерев’яні сходи в підвал своїми руками може мати більш крутий нахил. Для многомаршевых конструкцій кількість сходинок в одному марші становить від 5-ти до 18-ти.

Для комфортного пересування по сходах її ширина повинна бути не менше 120 див. Оскільки дачні будинки рідко мають більше двох поверхів, у них допускається ширина маршу від 110 до 140 див. Допоміжні сходи, якими не дуже часто користуються, можна зробити ще вже, але не менше 75 див. При розрахунку конструкції необхідно забезпечити достатню висоту надлестничного простору. Відстань від перекриття до проступи у верхній частині сходів має бути як мінімум на 15-20 см більше зростання середньої людини. У розрахунках слід передбачити зміну рівня підлоги і стелі після чистової обробки приміщення. Зазначимо, що на відміну від металевої або бетонної дерев’яні сходи може встановлюватися безпосередньо на чистову підлогу.

Щоб ефективно використовувати подлестничное простір, майданчик двухмаршевой сходів повинна розташовуватися на висоті не менш 210 см від підлоги. Це абсолютно необхідно і в тому випадку, якщо майданчик буде розташована над виходом з дому. Розмір майданчиків повинен відповідати ширині маршів.

Найкращим матеріалом для сходів є тверда деревина листяних порід — бук, ясен, дуб. В якості економічного варіанту можна використовувати добре висушену деревину сосни першого сорту.

Коли ми робимо дерев’яні сходи своїми руками, етап розрахунку і проектування нерідко викликає найбільші труднощі. У цьому випадку можна скористатися готовими типовими схемами або виконати індивідуальний розрахунок за допомогою спеціальної програми, яку легко знайти в інтернеті. Після виконання всіх проектних і підготовчих робіт, замовлення або самостійного виготовлення всіх необхідних деталей, можна здійснювати монтаж дерев’яних сходів своїми руками.

Монтаж дерев’яних сходів для будинку своїми руками

Загальним правилом складання всіх дерев’яних конструкцій є дотримання правильного температурного режиму. Перед тим, як встановити дерев’яні сходи своїми руками, всі її деталі необхідно витримати протягом 3-х днів у приміщенні, де будуть проводитися роботи.

Розглянемо, як збирається проста дерев’яна сходи своїми руками на тятивах. Для кріплення проступей і подступенок на тятивах випилюються гнізда (пази або уступи), в які вставляються шипи ступенів. Якщо пази досягають нижньої кромки тятиви, то тятива спочатку встановлюється на місце, а після цього знизу вставляються ступені. Гнізда можуть бути глухими, в цьому випадку марш з тятивами і ступенями спочатку повністю збирається і тільки після цього монтується.

Тятиви кріплять на балки сходових площадок різними способами. Найбільш надійним є кріплення тятив, що мають торцеві шипи, відповідні вирізи в майданчикових балках. Кріплення за допомогою скоб і великих цвяхів більш простий у виконанні, але не відрізняється хорошою міцністю. В окремих випадках, можна оперти тятиву на майданчик, попередньо вирізавши в місці контакту паз потрібної форми.

Якщо монтаж дерев’яних сходів своїми руками проводиться в споруджуваному дерев’яному будинку, необхідно врахувати його можливу усадку. Майданчикові балки підпирають тимчасовими стійками, закріпленими скобами до стін, а на кінцях балок, врубленных в стіну, залишають зазор. Після осідання стін будинку стійки прибирають, у гнізда балок закладають і закріплюють прокладки необхідного розміру.

Огорожу дерев’яних сходів своїми руками виконується на готових і зібраних маршах, після того як ступені вставлені, а тятиви закріплені. Стійки і балясини вставляють на шипах в заздалегідь підготовлені гнізда балок, а потім встановлюють поручні.

Заключним етапом робіт є обробка дерев’яних сходів своїми руками. Найкращим способом захисту деревини і надання їй привабливого зовнішнього вигляду є фарбування лаком або напівпрозорими фарбами. Фарбувати краще в суху і теплу пору року, при цьому сама деревина також повинна бути досить сухий. Для фарбування використовують алкідні або масляні лакофарбові матеріали. Фарбування виконують зверху вниз, забарвлюючи на кожному рівні і ступені, і елементи огорожі. Термін висихання покриття становить від 24 годин до 3-х діб.

Короткий опис статті: сходи своїми руками

Джерело: Сходи в дерев’яному будинку своїми руками

Також ви можете прочитати