Сходи з металу . Будівельний портал

15.09.2015

Сходи з металу

Сходи з металу . Будівельний портал

Вибір матеріалів, з яких виготовляють міжрівневі сходи в приватних будинках, все більше. Це і традиційна деревина, і алюміній, і камінь і навіть скло. А ось для зовнішньої драбини самим затребуваним матеріалом вже багато років залишається сталь. Це обумовлено не тільки цілком демократичною ціною, але і відмінними експлуатаційними якостями матеріалу. Незважаючи на те, що в кожному місті працює безліч підприємств, готових взяти на себе виготовлення сходів з металу, своїми руками виготовити її теж можна. Єдиним неодмінною умовою є володіння зварювальним апаратом. Працювати з металом без зварювання неможливо. Для того щоб зробити «вуличну» сходи з металу вистачить навичок зварника-любителя, а ось виготовлення внутрішньої вимагає професіоналізму.

Розрахунок сходів

Для того, щоб сходи була зручною важливо правильно провести розрахунок ширини та висоти ступенів, а для міцності правильно вибрати перетин косоура.

Косоур — похила балка, яка служить опорою для ступенів.

Досить часто місце, на якому повинна бути встановлена сходи, має деякі обмеження по площі. У цьому випадку важливо вибрати таке співвідношення ширини і висоти ступенів,щоб конструкція залишалася зручною і безпечною, і в теж час була компактною.

Розрахунок співвідношення між висотою і шириною ступені досить простий. Він проводиться за формулою:

2H + B =63, де

H — висота подступенка,

B — ширина проступи.

найзручнішою вважається сходи, параметри якої укладаються в формулу:

— Н = 12см.

А сама безпечна конструкція відповідає правилу:

В + Н = 46 ± 1см.

Коли необхідно розташувати зовнішню сходи на мінімальній площі, співвідношення між висотою та довжиною проекції косоура має бути мінімум 1:1.

Розрахунок перерізу косоура дещо складніше. Для нього нам знадобляться наступні вихідні дані:

 • Ширина маршу;
 • Маса однієї ступені;
 • Кут нахилу косоура;
 • Кількість косоурів;
 • Довжина проекції (горизонтальної) косоура;
 • Висота маршу;
 • Довжина косоура;

Для початку необхідно провести збір навантажень:

Розраховуємо діючу навантаження від ваги ступенів — підраховуємо загальну вагу сходинок і ділимо його на площу сходи, а потім на кількість косоурів. Тепер помножимо отримане значення на коефіцієнт надійності — 1,1 і отримуємо розрахункове навантаження від ваги ступенів.

Приблизно визначаємо максимальну тимчасове навантаження (вага перебувають на сходах людей чи перенесення предметів). Це значення необхідно помножити на коефіцієнт 1,4 — отримуємо розрахункове значення цього параметра.

Складаємо розрахункові значення навантаження від ваги ступенів та тимчасової навантаження і отримуємо розрахункове навантаження на похилий косоур.

Для того щоб підібрати потрібну переріз косоура необхідно розрахувати значення моменту опору (W) і моменту інерції (I). Для цього скористаємося формулами:

W = q*a*L2/(16*0,9 R) I=1,3 a*q1н*L1*4/(EL), де

q = q1*р/ cos2α,

q1р — розрахункове навантаження на косоур;

α — кут нахилу косоура;

а — ширина сходів;

L — горизонтальна проекція маршу;

L1 — довжина косоура;

R — опір стали обраної марки;

q1н — нормативна навантаження на косоур — сума навантаження ступенів та тимчасової навантаження до множення на коефіцієнт;

Е — модуль пружності сталі — 2100000 кг/см2.

Тепер по таблиці ГОСТ підбираємо переріз необхідного елемента сортаменту (балки, швелери, куточки, профтрубы).

Важливо! Не можна використовувати в якості косоурів рейки. Вони виготовляються з особливого сорту сталі, який погано піддається зварці.

Якщо ви беретеся за виготовлення сходів з металу вперше, не варто нехтувати розрахунком. Звичайно, досвідчені майстри іноді обходяться і без нього, але тільки в тому випадку, коли сходи досить типова і на їх рахунку виготовлення кілька десятків подібних.

Вибір матеріалу

сходи, яка буде встановлена на вулиці, не рекомендується робити з листової сталі — взимку на них скупчується сніг і утворюється полій, що робить сходи небезпечною. Краще використовувати для цих цілей перфорований прокат або арматурну сталь. Якщо ви вибрали арматуру, то необхідно виготовити з куточка рамку для сходи і приварити до неї відрізки арматури на відстані 4-8мм один від одного.

Готові щаблі в свою чергу приварюються до так званих «кобылкам»- трикутниках з куточка з полицею у 45мм, закріпленим на косоуре. Перш ніж кріпити «кобилки» необхідно зробити розмітку розташування ступенів згідно з розрахунком.

Знаючи кількість ступенів порахувати метраж необхідної арматури і куточка досить просто.

Необхідні інструменти

Виготовлення сходів з чорного металу вимагає наявності досить великого набору інструментів, обладнання та витратних матеріалів:

 • Зварювальний інвертор;
 • Болгарка;
 • Дриль;
 • Захисна маска для зварювальних робіт (щиток);
 • Захисні окуляри для роботи «болгаркою»;
 • Затискна регульована струбцина (0-800мм);
 • Пристосування для розмітки металу;
 • Лещата;
 • Стіл для зварювання;
 • Електроди.

Виготовлення сходів

Отже, приступаємо до виготовлення сходів. Враховуючи той факт, що робота ведеться в домашніх умовах, і вантажопідйомної техніки в нашому розпорядженні немає, збирати сходи ми будемо «на місці». Якщо зібрати її «на землі», то підняти і встановити конструкцію без крана буде неможливо.

Ще при будівництві в стіні на необхідному рівні повинні бути підготовлені металеві закладні, до яких тепер ми приварюють косоури. Якщо нижня частина сходів знаходиться на бетонній доріжці, то в ній теж повинні бути організовані заставні. Приварюємо нижню частину сходів.

Тепер наносимо розмітку на куточок і розрізаємо його «болгаркою» на шматки, необхідні для складання «кобилок».

Зварює «кобилки».

Виготовлення і установка сходів з арматурної сталі

Сходи з металу . Будівельний портал

При використанні арматурної сталі «кобилки» необхідно робити одночасно з каркасом ступені. Зварює два прямокутних трикутника за довжинами катетів рівними ширині ступені і подступенка, а потім з’єднуємо їх двома кутами, рівними ширині маршу. З внутрішньої сторони куточків приварюють відрізки арматури. Сходинка готова.

Згідно з розміткою, нанесеною на косоур, встановлюємо сходи. Починати роботу слід знизу — так значно зручніше.

Щаблі з перфорованого сталевого листа

Якщо ж поверхня ступені буде з перфорованого листа, досить розмітити матеріал, розрізати його болгаркою і за допомогою шліфувального круга обточити краю. Це необхідно для того, щоб ніхто з членів вашої сім’ї в процесі експлуатації не поранився об гострі краї металу.

По розмітці встановлюємо на косоури «кобилки» і накриваємо їх перфолистом. Гратчастий настил ціна популярний матеріал, який використовується також при виготовленні сходів. У цьому випадку встановлення ступенів починаємо так само, як при роботі з заготовками з арматури — знизу.

Коли остання щабель встановлено, ваша сходи майже готова. Користуватися нею можна, але далеко не безпечно — немає поручнів.

Виготовлення та встановлення поручнів

Для безпечного використання сходів вона обов’язково повинна бути огороджена. Конструкцію поручнів регламентує СНиП 31 -02-2001, згідно з яким сходи для будинку з металу повинні бути обладнані поручнями висотою не менше 90см. Для будівель, де є маленькі діти ці вимоги значно жорсткіше. Тут потрібні перила висотою не менше 1200мм і без поперечних елементів, спираючись на які дитина може перелізти огорожі. Крім того, просвіт між балясинами повинен бути не більше 10см.

найдешевші перила можна виготовити з профтрубы зі стороною 40мм. Для цього готуємо відрізки необхідної довжини, що відповідає висоті перил і приварюють їх до сходами на необхідній відстані один від одного. Потім зверху кріпимо поручень із звичайної або профільованої труби. Довжина поручня повинна бути рівною довжині маршу. Для більшої стійкості крайні стійки перил повинні бути трохи товщі інших.

Фарбування і захист від корозії

Як відомо, метал піддається корозії, а значить, його необхідно захистити від впливу вологи. Виробляти цю процедуру необхідно в кілька етапів:

Знежирення. Змочуємо дрантя в будь-якому органічному розчиннику і ретельно протираємо всі елементи сходів.

Обробляємо метал перетворювачем іржі, який вступає в реакцію з поверхнею металу і формує на неї сульфатний шар.

Тепер наносимо грунтовку і даємо їй просохнути.

Тепер сходи можна фарбувати в вибраний вами колір.

«Краса врятує світ»

Погодьтеся, зовнішній вигляд таких сходів навіть після фарбування навряд чи зможе прикрасити ваш ділянку. На щастя, існує маса можливостей зробити її більш привабливою.

В останні роки особливою популярністю користується кування. Можна замовити ажурні прольоти у коваля, але це дорого, а можна зробити значно простіше. У кожному великому будівельному магазині зараз можна знайти штамповані декоративні елементи. Вони практично не відрізняються від ручного кування, але значно дешевше. Зібрати з них красиву композицію ви зможете і самі за допомогою зварювального апарату і фантазії.

Перш ніж закуповувати декор, ознайомтеся з його асортиментом і в спокійній обстановці накидайте ескіз. Тільки коли образ майбутньої огорожі буде готовий, відправляйтеся за покупками. Така послідовність дій допоможе вам заощадити на купівлі зайвих деталей.

Сходи з дерев’яними сходинками — відео інструкція

Всередині будинку краще виготовити сходи з дерев’яними сходинками. Як зробити це самостійно дивіться на відео.

Короткий опис статті: виготовлення сходів

Джерело: Сходи з металу | Будівельний портал

Також ви можете прочитати