Види деревяних сходів . Розміри деревяних сходів . Гвинтові

11.07.2015

Види сходів. Розміри дерев’яних сходів

Види деревяних сходів . Розміри деревяних сходів . Гвинтові

Якщо Ви вирішили самостійно зробити сходи в будинку на інший поверх або на ганок, то ця стаття для Вас.

Ми розповімо про видах сходів та про основні розмірах, яким повинна відповідати конструкція сходів: про розмір ступенів, в т. ч. для гвинтових сходів, про висоту ступенів, про ухил сходів, про розмір міжповерхового отвору. Більшість розмірів універсально і підходять для сходів з будь-якого матеріалу. Оскільки в дачному будівництві частіше роблять дерев’яні сходи, ми поговоримо про розміри дерев’яних сходів. Ці дані допоможуть Вам спроектувати і побудувати зручну і надійну сходи.

1. Види сходів

Сходи поділяють за напрямком осьової лінії сходового маршу на прямі і поворотні. Якщо осьова лінія пряма сходи, то така сходи називається прямою. Якщо напрямок осьової лінії сходів змінюється, то така сходи називається поворотною.

Пряма сходи може мати сходовий майданчик. Це найпростіші по конструкції сходів. Прямі сходи мають велику довжину і не завжди ергономічні. Надто круті сходи компактні, але не безпечні і не дуже зручні.

Поворотні сходи більш компактна, її легше вписати в простір будинку. Поворотні сходи можуть мати прямі сходові марші з майданчиком для повороту. Для сходи на наступний поверх рекомендується робити одну сходову площадку. Іноді замість сходової площадки роблять поворотні сходи, тобто забіжні щаблі (у яких одна сторона вже, ніж інша), але це менш зручно і знижує безпеку сходів. Частіше поворотні сходи роблять на початку сходів. Гвинтові сходи, що складаються з одних забіжних ступенів, також відносять до поворотним сходах. Гвинтові сходи гарна і компактна, але менш зручна і більш небезпечна, ніж поворотні сходи з прямими маршами.

Поворотні сходи можуть бути правими і лівими в залежності від напрямку повороту. Напрямок повороту сходів визначається плануванням будинку. Поворотні сходи з прямими маршами можуть бути чвертьоборотними і напівповоротними. Четвертьоборотние сходи мають марші, розташовані один щодо одного під кутом 90°. Напівперевертня сходи мають марші, розташовані один щодо одного під кутом 180°.

Найбільш зручною і безпечною вважається сходи невеликого ухилу з прямими маршами. Такі сходи рекомендується споруджувати для інтенсивного використання, особливо якщо сходами користуються маленькі діти.

2. Основні конструкційні параметри сходів .
Розміри дерев’яних сходів

Для надійності конструкції каркас дерев’яної драбини роблять з бруса 100*100 мм. Ступені роблять з дощок завтовшки 30-40 мм Для інших елементів дерев’яних сходів можна використовувати дошки товщиною 20 мм

2.1. Сходовий марш

Основним елементом конструкції сходів є марш (ряд ступенів в одному напрямку). Кількість ступенів у марші залежить від висоти сходів. Для поворотної (не гвинтовий) сходи на наступний поверх рекомендується робити два маршу.

Ширина сходового маршу повинна бути 800-900 мм (для сходів з одностороннім проходом). При цьому відстань між стінами вздовж сходів, якщо вони є, проектують не менше 1100 мм, щоб було можливо проносити меблі та громіздкі речі, особливо на поворотах. Якщо відомі габарити самого великого предмета, який планується вносити по сходах, рекомендується врахувати цей розмір при проектуванні сходів. Для сходи з двостороннім проходом задають ширину сходового маршу 1000-1400 мм

2.2. Ступені

Усі сходинки в межах маршу повинні мати однаковий розмір по висоті і ширині.

Ширина сходів має бути такою, щоб нога ставала на неї повною ступнею, в середньому це 270-320 мм. Якщо у Вашій родині великі чоловіки, орієнтуйтеся на їх розмір взуття при проектуванні ширини щабля. Висота щаблів повинна бути близько 150-180 мм, але не більше 190 мм. Для комфортного переміщення по сходах подвоєна висота сходинки плюс ширина щаблі повинні бути дорівнюють середньому кроку людини 570-640 мм.

Щаблі гвинтових сходи та забіжні (поворотні) ступені в самій вузькій частині мають ширину від 100 мм, а в центральній частині мають ширину від 200 мм.

Ступені монтують не строго горизонтально, а трохи нахиленими під кутом 1°-1,5°. Це робиться для зручності прибирання сходів, щоб вода і пил скочувалися на нижню сходинку і не скупчувалися на сходах. Монтаж сходи під кутом особливо важливий для сходів ганку, щоб дощова вода застоювалася на її щаблях.

2.3. Ухил сходів

Для зручного переміщення по сходах ухил сходів (тобто крутість маршу) роблять близько 30°. В крайньому випадку, можна збільшити ухил сходів до 45°. Прийнято робити ухил сходів таким, щоб відношення висоти маршу до його горизонтальної проекції було в межах від 1:2 до 1:1,75. ухил сходів залежить від ширини і висоти ступенів.

Розташування сходи і її ухилу вибираються з таким розрахунком, щоб підніматися по сходах не нагинаючись. Відстань по вертикалі від верхньої площини кожної сходинки і сходової площадки до стелі, балок та інших елементів будинку зазвичай закладають не менше 2000 мм, в крайньому випадку не менше 1800 мм. Якщо в сім’ї є високі люди, враховуйте їх зростання при розрахунку розмірів сходів.

2.4. Отвір у міжповерховому перекритті

Проріз в міжповерховому перекритті вирізають так, щоб він опинився між несучими балками. Ширина отвору дорівнює ширині сходового маршу. Довжина отвору визначається ухилом сходів і висотою до сходів.

Можливо мала довжина міжповерхового отвору, розташування балок перекриття і т. п. не дозволяють зробити стандартний ухил сходів, тоді трохи коригують всі параметри так, щоб максимально зберегти зручність і надійність конструкції сходів.

2.5. Перила

Якщо сходи 3 ступенів, рекомендується встановлювати поручні. Поручні повинні бути міцними. Висоту поручнів роблять однаковою по всій довжині сходів 800-900 мм

Короткий опис статті: дерев’яні сходи Ми розповімо про види сходів і про основні розмірах, яким повинна відповідати конструкція сходів: про розмір ступенів, в т. ч. для гвинтових сходів, про висоту ступенів, про ухил сходів, про розмір міжповерхового отвору. сходи, розміри, конструкція, види сходів, пряма сходи, поворотні сходи, гвинтові сходи, сходовий марш, сходи, ухил сходів, забіжні східці, отвір, балки, перекриття, перила

Джерело: Види дерев’яних сходів | Розміри дерев’яних сходів | Гвинтові та поворотні сходи

Також ви можете прочитати