Вихідні дані для проектування сходів

01.08.2015

Вихідні дані для проектування сходів

Основними даними для проектування сходів зазвичай є: вимоги нормативних документів; вимоги замовника; будівельний проект або ескізи вимірів; креслення стандартних елементів.

Вимоги нормативних документів

Необхідні вимоги до будівельних конструкцій і, зокрема, до сходах встановлюють «Будівельні Норми і Правила» (СНиП). Повністю переказати зміст цих документів не представляється можливим — виклад предмета в них і так до межі стисло.

Головним і найбільш відповідальним є СНиП 21-01-97 «Пожежна безпека будівель і споруд». Сходах в ньому приділено так багато уваги, що варто прочитати його весь. Тим не менш виділимо декілька важливих пунктів:

6.28 У підлозі на шляхах евакуації не допускаються перепади висот менше 45 см і виступи, за винятком порогів в дверних отворах. В місцях перепаду висот слід передбачати сходів з числом східців не менше трьох або пандуси з ухилом не більше 1:6. При висоті сходів більше 45 см слід передбачати огорожі з поручнями. На шляхах евакуації не допускається влаштування гвинтових сходів і забіжних ступенів, а також сходів з різною шириною проступи і висотою сходинки в межах маршу і сходової клітини.

6.29 Ширина маршу сходів. призначена для евакуації людей, у тому числі розташованої у сходової клітці, повинна бути не менше розрахункової або не менше ширини будь-евакуаційного виходу (дверей) на неї, але, як правило, не менше:

а) 1,35 м — для будівель класу Ф1.1 ( тобто для дітей і школярів — прим. автора);

б) 1,2 м — для будинків з числом людей, що знаходяться на будь-якому поверсі, крім першого, понад 200 осіб;

в) 0,7 м — для сходів. провідних до одиночних робочих місць;

г) 0,9 м — для всіх інших випадків.

6.30 Ухил сходів на шляхах евакуації повинна бути, як правило, не більше 1:1; ширина проступи, як правило, не менше 25 см, а висота сходинки — не більше 22 див. Ухил відкритих сходів для проходу до одиночних робочих місцях допускається збільшувати до 2:1. Допускається зменшувати ширину проступи криволінійних парадних сходів у вузькій частині до 22 см; ширину проступи сходів. ведуть тільки до приміщень (крім приміщень класу Ф5 категорій А і Б) із загальним числом робочих місць не більше 15 чол. — до 12 див.(Ф 5 — Виробничі і складські будівлі, споруди і приміщення, для яких характерна наявність постійного контингенту працюючих, в тому числі цілодобово).

6.31 Ширина сходових майданчиків повинна бути не менше ширини маршу, а перед входами до ліфтів з розпашними дверима — не менше за суму ширини маршу та половину ширини дверей ліфта, але не менше 1,6 м. Проміжні площадки у прямому марші сходів повинні мати ширину не менше 1 м. Двері, що виходять на сходову клітку, у відкритому положенні не повинні зменшувати ширину сходових площадок і маршів.

6.32 сходових клітках не допускається розміщувати газопроводи і трубопроводи з горючими рідинами, вбудовані шафи, крім шаф для комунікацій і пожежних кранів, електричні кабелі та проводи (за винятком електропроводки для освітлення коридорів і сходових клітин), вбудовувати приміщення будь-якого призначення, передбачати виходи з вантажних ліфтів та вантажних підйомників, а також розміщувати обладнання, виступаюча з площини стін на висоті до 2,2 м від поверхні проступей і майданчиків сходів .

8.9 Між маршами сходів і між поручнями огорож сходових маршів слід передбачати зазор шириною в плані у просвіті не менше 75 мм

Другим за значенням для проектування сходів є СНиП 31 -02-2001 «Будинки житлові одноквартирні»:

6.7 У будинках заввишки два поверхи в якості евакуаційних допускається використовувати внутрішні відкриті сходів. а також гвинтові сходів та сходів з забіжними ступенями. Межа вогнестійкості і клас пожежної небезпеки елементів сходів, а також її ширина і нахил не регламентуються.

7.3 Висота огороджень сходів. балконів, лоджій, терас, покрівлі та в інших небезпечних місцях перепадів висоти повинна бути достатньою для попередження падіння і бути не менше 0,9 м (у європейських країнах вимоги суворіші — примітка автора)

Допустиме навантаження на сходи регламентує СНиП 2.01.07-85 із змінами 2003 року:

3.10. Несучі елементи перекриттів, покриттів, сходів і балконів (лоджій) повинні бути перевірені на зосереджену вертикальне навантаження, прикладені до елементу, в несприятливому положенні на квадратній майданчику зі сторонами не більше 10 см (при відсутності інших тимчасових навантажень). Якщо в будівельному завданні на підставі технологічних рішень не передбачені більш високі нормативні значення зосереджених навантажень, їх слід приймати

а) для перекриттів і сходів — 1,5 кН (150 кгс);

б) для горищних перекриттів, покриттів, терас і балконів — 1,0 кН (100 кгс);

3.11. Нормативні значення горизонтальних навантажень на поручні перил сходів і балконів слід приймати рівними:

а) для житлових будинків, дошкільних закладів, лікарень та інших лікувальних закладів — 0,3 кН/м (30 кгс/м);

б) для трибун і спортивних залів — 1,5 кН/м (150 кгс/м);

в) для інших будівель і приміщень при відсутності спеціальних вимог — 0,8 кН/м (80 кгс/м).

Більш детально вимоги до сходах розглянуті в «радянських», але діючих СНиП 2.08.01 -89 «Житлові будівлі» і СНиП 2.08.02-89 «Громадські будівлі» .

Вимоги замовника

Якщо ви будуєте сходи для своєї родини, то уявіть себе в ролі замовника. Якщо ж замовник — реальне обличчя (домовласник, архітектор, виконроб тощо), то постарайтеся обговорити з ним наступні питання:

Яке призначення має сходи, багато будуть ходити? Визначають ширину маршу, конструкцію огорожі, можливість застосування забіжних ступенів, тип матеріалу сходів .

Висота драбини, кількість з’єднуються поверхів, чи не буде ця висота змінюватися в процесі будівництва та експлуатації? Різниця висот від підлоги до підлоги між поверхами — найбільш болюче питання як при вимірах, так і при проектуванні. У кам’яних будинках будівельники постійно не потрапляють на задані проектом позначки на 40-50 мм. В дерев’яних до цього додається осідання зрубу через усушки вінців, що досягає 150 мм на поверх, тому треба застосовувати спеціальні конструкції або дочекатися повного осідання будинку за кілька років. Краще проектувати сходи, коли вже настелені чисті підлоги, але якщо цю вимогу неможливо, слід точно визначитися з майбутніми відмітками висот.

В яку сторону відкриваються двері, що виходять на сходові майданчики? Майте на увазі, що якщо ви бачите порожній дверний отвір, то майбутня двері, напевно, буде відкриватися в бік сходів .

Які розміри та конфігурація місця для сходів? Які зміни можуть виникнути в плануванні при будівництві та експлуатації будинку? Дуже бажано отримати креслення будівельної частини. Якщо їх немає. то складіть свої ескізи по замірам (технологія вимірів докладно розглянуто далі). Поговоріть з виконробом або архітектором. Зверніть увагу, чи не будуть ставити додаткові перегородки, не змінять товщину стін та перекриття за рахунок прокладки комунікацій.

З яких матеріалів побудовано будівлю? На що можна оперти сходи? Де проходять електропроводка, опалення, водогін та інші комунікації? Від цього залежать розміри, спосіб установки і кріплення сходів. При необхідності просвердліть стіну, щоб визначити склад матеріалу.

Як собі уявляє зовнішній вигляд сходів замовник? Які матеріали він віддає перевагу? Чим буде сходи прикрашена і освітлена? Приготуйте для обговорення альбоми та фотографії. Не зловживайте кресленнями — багато людей не вміють їх читати. Не намагайтеся домогтися повної ясності конструкції з першого ж обговорення. Проект повинен дозріти.

Коли закінчать оздоблювальні роботи і можна буде приступати до монтажу сходів? Коли буде включено опалення? Можна виділити приміщення під складування деталей, їх обробки і забарвлення? Зверніть увагу на опалення. У холодному приміщенні сходи можна робити тільки з сосни. Обговоріть організацію робіт.

Вихідні дані для проектування сходів

Рис. 1. Сходи для прикладу відповідей (мм)

Приклад відповідей (сходах на малюнку 1): Сходи в кімнату відпочинку (домашній кінотеатр) на останньому поверсі. Використовують не кожен день. Висота сходів 3050 мм, підлоги планують настелити однакової товщини 14 мм. На стадії архітектурного проектування були допущені грубі прорахунки в розташуванні сходи — опорний стовп майданчика за первісним проектом потрапляв прямо на середину проходу в спальню. Замовник принципово проти будь-яких подальших переробок будівельних конструкцій. Стіни близько сходового отвору виконані з 7-щілинного полегшеного цегли і обштукатурені. Перекриття — залізобетон з окантовкою по низу куточком 100x100x8 мм. Підлоги — бетонна стяжка М50. Прихована електропроводка, розподільний щиток освітлення і радіатор опалення вказані на ескізі. За бажанням замовника сходи повинна бути «прозорою», без подступенков. Матеріал — бук або дуб буде обрано після складання кошторису. Балясини і стовпи — виду «Руст». Тонування в колір дверей. Лінія ходу буде обрана з запропонованих варіантів. Спеціальних прикрас і декору не застосовувати. Освітлення сходів за допомогою двох бра (проводка підведена). Підготовчі оздоблювальні роботи закінчені. Обклеювання шпалер і настилання підлог домовилися здійснити після монтажу сходів. Опалення в будинку працює. Приміщення для складування і роботи є на кожному поверсі.

Проект або ескізи натурних вимірів

Погано проектувати сходи. коли будинок вже побудований. Зазвичай замовник замислюється про сходах після монтажу покрівлі та перед оздоблювальними роботами. Проводити виміри в таких умовах важко. Треба не тільки провести вимірювання, але і зрозуміти, які розміри можуть змінитися в процесі будівництва. Відкладати виміри теж не варто, оскільки на ваше місце замовник тут же запросить іншу фірму. Якщо раптом є пристойні креслення будівельної частини будівлі і навіть намітки сходів. то їх все одно треба перевірити.

Виміри слід проводити удвох, маючи при собі рулетку, рівень, довгу пряму рейку (можна штукатурне правило) і великий косинець. Починати слід з контролю вертикальних і горизонтальних площин, звертаючи особливу увагу на виступи підлоги і стін, оскільки западини закладають, а виступи у нас прийнято не зрубати, а піднімати весь підлогу. Далі слід перевірити перпендикулярність стін косинцем. Після на міліметровому папері в обраному масштабі (1:10 або 1:20) слід намалювати план і розріз приміщення (рис. 2 і 3). Не обмежуйтеся розмірами підлоги і отвору, обов’язково намалюйте розташування вікон, дверей, приладів опалення і т. п. Не забудьте виміряти висоту стелі і товщину перекриття. Буває корисно сфотографувати (хоча б стільниковим телефоном) загальну конфігурацію приміщення. Отвір і висоту сходів переміряйте кілька разів. При необхідності якихось будівельних доробок (вирівнювання стін, оштукатурювання отвору тощо) на підставі замірів зробіть креслення будівельної частини з необхідними для монтажу сходів змінами і передайте їх замовнику або його представнику. Якщо в подальшому процесі будівництва зміни стануть надмірними або, навпаки, нічого не буде зроблено, у вас буде привід вимагати додаткову плату за доопрацювання проекту сходів .

Вихідні дані для проектування сходів

Рис. 2. Ескіз плану приміщення, в якому будуть будувати сходи (розм. в мм)

Будьте неквапливі і обережні — вам доведеться робити виміри тієї сходів. яка необхідна для проходу між поверхами, але її ще немає! Не варто звалюватися в проріз ще до початку роботи. Заміри — кваліфікована робота і відповідальна, а тому оплачується окремо від замовлення на проектування. Обговорюйте це питання ще до виїзду на об’єкт, оскільки дуже часто виклики бувають «помилковими» — замовник просто проводить конкурентну опрацювання або хоче визначити, скільки треба заплатити вже призначеної на монтаж бригаді.

Нарешті, на цій стадії ще не соромно відмовитися від будівництва сходів. якщо вам не подобається ставлення замовника; здаються занадто слабкими або ветхими будівельні конструкції; видається неможливим поставити сходи в заданих габаритах і т. д. і т. п.

Стандартні елементи сходів

Хороший інженер повинен бути економістом в тому сенсі слова, що результати його роботи не призводять до непотрібних витрат. Малюючи сходи. завжди треба пам’ятати, що стандартні вироби набагато дешевше, для цього розглянемо асортимент заготовок з дерева. Виробництво стандартних елементів сходів з дерева — загальносвітова практика поділу праці. Особливо розвинуте виробництво і продаж таких виробів в США, причому реалізація орієнтована не на фірми, які займаються монтажем сходів. а безпосередньо на пересічних американців, які охоче будують сходів самі собі. Стандарт заготовок, прийнятий у Росії, у різних фірм дуже схожий. Відразу треба сказати: на замовлення можна виготовити будь-які нестандартні вироби, зазвичай нормують тільки розміри точених стовпів: максимальний перетин квадратної частині повинно бути не більше 140×140 мм. Прямі заготовки обмежені, в основному, розмірами транспорту і можливістю монтажу, тому великі деталі краще замовляти збірними. Якість деревини строго відповідає її призначенню і поділяється на кілька сортів.

Вихідні дані для проектування сходів

Рис. 3. Ескіз розрізу приміщення, в якому будуть будувати сходи (розм. в мм)

Стандартні ступені (рис. 4) випускають з готової калевкой (жолобник) R12.5, але можна замовити і прямі. Для цього треба обумовити таку зміну в замовленні. Крім того, як стандартні випускають західні (вони ж фризові, запрошення, перші і т. д.) ступені праві і ліві розміром Н220х400х1200, R200 і Н220х400х1400, R200. Дуже часто доводиться замовляти східці, що відрізняються за розміром від стандартних. При замовленні майте на увазі, що забежная трикутна щабель розцінюється, як прямокутна, з якою вирізують необхідну. Тому краще завжди замовляти прямокутні. Коштують вони стільки ж, а великі обрізки йдуть в роботу. Крім того, великі ступені можна виготовляти з меблевого щита, який також випускають як стандартну деталь наступних розмірів: 38x400x2000, 38x500x1500, 38x500x2000, 38x700x1500, 38x1000x1000, 38x1100x1100, 38x1200x1200. Зручно використовувати такі щити для сходових майданчиків. Точність їх виготовлення цілком дозволяє робити стикування по довжині, отримуючи досить великі деталі.

Подступенки стандартні випускають товщиною 18 мм (але зі значними відхиленнями, допустимими для цієї деталі), шириною 180 і 200 мм і довжиною 900, 1000, 1100, 1200, 1300, 1400 мм. Зручно та вигідно використовувати їх не тільки за призначенням, але і як заготовки для інших деталей сходів. наприклад, для тонких подбалясенников. Подступенки великих розмірів будуть замовними.

Вихідні дані для проектування сходів

Рис. 4. Ступінь стандартна

Дошку облицювання випускають теж товщиною 18 мм, але набагато більших розмірів: 200×2000, 300×2000, 350×1000, 350×1500, 350×2000, 350×2500.350×3000, 350×3500. З них нерідко виготовляють нестандартні предмети інтер’єру, наприклад, полиці або короби вентиляції. Великі розміри дощок є замовними.

Брус стандартний або, просто, стовп, випускають перетином 80×80 і 100×100 мм, довжиною 1200, 2000, 2500 і 3000 мм. Звичайно, на замовлення зроблять і великі розміри.

Тятиви стандартні — незамінний елемент для каркаса сходів. З них роблять не тільки самі тятиви, але і косоури, різні балки та інші деталі товщиною 40 і 50 мм. Стандартні розміри 40x350x2500, 40x350x3000, 40x350x3500, 40x400x4000 і 50x300x3500, 50x350x3500, 50x400x4500. На замовлення тятиви випускають шириною до 600 мм, довжиною до 6000 мм Можна збільшити і товщину, але це буде трохи дорожче. Переклейка у тятив відрізняється від інших деталей — вона виконана «вразбежку» вузькими ламелями, стыкованными по довжині пазо-гребневым шипом. Це надає тятив особливу міцність і красу діагонального розпилу на косоурах. Обробка тятив завжди двостороння.

Вихідні дані для проектування сходів

Рис. 5. Поручень (розм. в мм)

Вихідні дані для проектування сходів

Рис. 6. Вертикальний зовнішній, вертикальний внутрішній і горизонтальний фрагменти поручня

Особливим різноманіттям відрізняється асортимент деталей для перильних огороджень. Насамперед це поручні. Наведемо для прикладу малюнок стандартного перерізу поручня 45×70 (рис.5). Він дає загальне уявлення про конфігурації деталі. Перерізу стандартних поручнів наступні: 40×70, 45×70, 45×80, 45×90, 60×60, 70×70, 70×90, 80×100. По довжині вони бувають як цільними, так і стыкованными з частин. Звичайна довжина — до 3500 мм, на замовлення — до 6000 мм. Біля поручнів, що знаходяться на складі, на торцевій поверхні завжди підписують його довжину. Тому, знаючи розрахункову довжину деталі, легко вибрати відповідну заготовку. Крім того, поручні розрізняють по ширині вибірки паза під балясину. Для того, щоб правильно вибрати поручень для сходів. треба його побачити і помацати. До поруччя випускають стандартні поворотні фрагменти для різних перерізів у вигляді «бубликів» (на малюнку 6 показані половинки, щоб було видно переріз поручня). Щоб отримати будь-який розворот в просторі досить вертикального внутрішнього, зовнішнього вертикального і горизонтального фрагментів різних розмірів. Відпилюючи і з’єднуючи частини цих фрагментів і поручня одного перерізу, можна отримати майже будь-яку просторову форму перил (але радіуси вигину будуть задані фрагментами). В паз поручня між балясинами іноді встановлюють рейку в поручень товщиною 5 мм і шириною 40, 45, 50, 60, 70 мм. Крім того випускають поручні круглі діаметром 50 мм і поручень пристінні 40×95 мм (з наставками).

Головна прикраса дерев’яної сходів — це, звичайно, стовпи і балясини. Їх асортимент наведений на фото 151 і 156. Довжина всіх балясин 900 мм. Круглі випускають діаметром 30 мм і 47 мм. Квадратну частина у решти зазвичай застосовують розмірами 40×40, 45×45, 50×50, 60×60, 70×70, 80×80. Ціни на замовні балясини, що відрізняються за формою від стандартних перетином і довжиною, встановлюють так: ціну першого виробу множать на 10, всі наступні — за ціною стандартних. Висота всіх стовпів — 1200 мм. Стандартні розміри: для круглого — діаметр 77×1200, для квадратних — 80x80x1200, 100x100x1200, 120x120x1200 мм. Якщо, як це часто зустрічається, ви хочете в якості стовпів огорожі використовувати брус стандартний, то можете прикрасити його зверху шаром декоративним, поставлених на накладку торцеву. Діаметри куль 75, 95, 115, 140 і 145 мм, розміри накладок торцевих — 90x90x25, 110x110x25, 140x140x35 і 180x180x40. Зустрічаються і інші стандартні елементи, наприклад, подбалясенники і рейки на тятиву.

Вихідні дані для проектування сходів
Вихідні дані для проектування сходів
Вихідні дані для проектування сходів
Вихідні дані для проектування сходів
Вихідні дані для проектування сходів
Вихідні дані для проектування сходів

Короткий опис статті: проектування сходів Основними даними для проектування сходів зазвичай є: вимоги нормативних документів; вимоги замовника; будівельний проект або ескізи вимірів; креслення стандартних елементів. Вихідні дані для проектування сходів, сходи своїми руками, дизайн сходів

Джерело: Вихідні дані для проектування сходів

Також ви можете прочитати