Внутрішні деревяні сходи Своїми руками зробити ремонт.

08.09.2015

Внутрішні дерев’яні сходи

Сходами називають похилі конструктивні елементи, призначені для сполучення між поверхами. Ці елементи являють собою ряд послідовно укладених ступенів, що з’єднують дві горизонтальні майданчики, розташовані на різних рівнях. Ці майданчики називають або поверховими, або (на проміжному рівні) міжповерховими, або проміжними. Похилий елемент, що з’єднує їх, називається сходовим маршем. Зазвичай між поверхами розташовуються 2 або 3 маршу. Відповідно сходи називаються двох — або трехмаршевыми. В залежності від призначення сходів можуть бути головними, або допоміжними (наприклад, горищними, підвальними тощо).

Щабель складається з горизонтальної площадки, ширина якої називається сходиною, і вертикальної стінки, висота якої називається подступенок. Оптимальні розміри проступи 270-300 мм, а подступенка — 150— 180 мм (але не вище 200 мм). Рекомендується розрахункову ширину ступені збільшувати на 20-30 мм за рахунок звису проступи над подступенком .

Основні вимоги, що пред’являються до сходів — міцність, зручність і безпека при ходьбі, відповідність стилю будівлі і інтер’єру. Безпека і зручність забезпечуються низкою правил:

1) ухил сходів, тобто відношення висоти маршу до його горизонтальної проекції, повинен прийматися у відповідності з вимогами Сніп 2.08.01—85. Ухил залежить від призначення сходів. Зручність при ходьбі буде забезпечено, якщо подвоєна висота східця (h ) і ширина проступи (в) будуть дорівнювати середньому кроку людини, тобто від 570 до 640 мм: (2А + в) = 570: 640 мм;

2) всі щаблі у марші повинні бути одного розміру;

3) кількість східців у марші не повинно бути менше трьох (при меншій кількості легко оступитися) і не більше 18;

4) ширина сходової площадки повинна бути не менше ширини сходового маршу;

5) бажано сходи висвітлювати природним світлом;

6) висота проходу під маршами та площадками повинна бути не менше 2 м;

7) марші і площадки повинні мати огородження висотою не менше 900 мм

Стандартна ширина маршу, тобто відстань між огорожами або між огорожами та стіною повинна бути не менше 0,9—1,0 м, в будинках підвищеної комфортності — 1,25—1,5 м, в садових будиночках допускається ширина 800 мм Середня лінія маршу — це умовна лінія, яка прямолінійних маршах проходить по середині ширини маршу, а в криволінійних сходах — на відстані 40-50 см від краю прольоту (для гвинтових сходів — від осі стійки).

Зазвичай в малоповерхових житлових будинках внутрішні сходи влаштовують дерев’яними. Кам’яні та інші види сходів розглянуті в книзі III цього навчального посібника.

Конструктивно марші сходів влаштовують на тятивах або на косоурах — так називають похилі несучі балки. Різні назви визначають їх положення щодо ступенів: косоури розташовані під сходами; до тятив ступені кріпляться збоку.

Зазвичай драбини виготовляють з деревини хвойних або листяних порід. У декоративних сходах підвищеної комфортності і покращеного зовнішнього вигляду хвойні породи обробляють шпоною. Тятива — це похила дошка, що встановлюється на ребро. Форма і товщина тятиви визначаються формою ступені і навантаженням. Для сходів шириною 1 м товщина тятиви, як правило, приймається 50-60 мм. д ля сходів шириною 1,25—1,5 м — 60-70 мм; при цьому висота тятиви повинна бути не менше 200 мм Кріплення ступенів можуть бути на виразках і на прибоинах. В тятиві з внутрішньої сторони роблять врізки — пази глибиною 15-25 мм за формою ступенів, які встановлюються проступи і подступенки. Для зручності виготовлення і збірки пази повинні бути прорізані за спеціальним шаблоном до нижньої або верхньої граней тятиви. Можна кріпити сходинки до тятив і з допомогою планок (прибоин товщиною 25 мм) або куточків, на які спираються і якими прибиваються проступи і подступенки. (рис. VIII.11 а, б). Для надійності тятиви стягують затяжкою — планкою або стяжним болтом (стрижнем) діаметром 12 мм

Тятиви розрізняють за формою, розташування і кріплення: свободнонесущий (мають опори тільки по краях), стінові (прилягають до стіни) та ін. У прямолінійних сходах тятиви можуть бути виготовлені на всю довжину з цілого шматка деревини. Тятиви в кутових сходах з оборотом в одну чверть, половину, три чверті або повний оборот роблять збірними з прямих або криволінійних елементів і з’єднують за допомогою шпильок, гвинтів або металевих болтів (рис. VIII.11 д ). У сходах з поворотом на 180е тятиву можна кріпити до проміжної майданчику в спеціально вирізані гнізда. Стінові тятиви не повинні щільно прилягати до стіни, тому щілина між ними закривають штапиком .

В сходах на косоурах (рис. VIII. 11) проступи також укладають або на вирізи в косоурах. або на прибоины. випускаючи краю проступи за зовнішню грань косоура на 30-60 мм для поліпшення зорового сприйняття. Іноді конструкцію косоура (тятиви) замінюють перила сходів, що виконуються в цьому випадку як ферма спеціальної форми. У такому конструктивному варіанті ступені ніби підвішені до поручнів. Всю основну навантаження в такий сходах беруть на себе стійки, нижній пояс і поручні перил.

Внутрішні деревяні сходи Своїми руками зробити ремонт.

Сходові майданчики виконують з дощок в шпунт або в чверть, іноді, якщо це необхідно, зі звукоізолюючою прошарком. Знизу марші і площадки можуть мати підшивку з дощок, фанери, яку при необхідності можна обштукатурити або пофарбувати.

Гвинтові сходи. Для зменшення простору, займаного сходами, доцільні гвинтові сходи, що утворюються з забіжних ступенів, розташованих безперервно по колу. Забіжні щаблі мають змінну ширину, що ускладнює і уповільнює рух по ним. Тому вони доцільні тільки в обмежених місцях, так як займають в плані порівняно мало місця (рис. VIII.12). Досить велика різноманітність конструктивних рішень гвинтових сходів можна отримати при застосуванні металу, кам’яних матеріалів. При використанні дерева види конструктивних рішень обмежені. Зазвичай гвинтові сходи збирається з клиноподібних ступенів, які спираються своїм широким кінцем на несучі елементи зовнішнього периметра, а вузьким — на середній опорний стовп (стійку). Несучими елементами зовнішнього периметра можуть бути стіни (як кам’яні, так і дерев’яні каркасні), або гвинтові тятива у складі суцільного гвинтоподібного огорожі з дощок (див. рис. VIII.12 а, б).

Несучої центральною опорою гвинтових сходів зазвичай служить металева труба або дерев’яна стійка, на якій по колу кріпляться клиноподібні проступи довжиною 700 мм (для проходу однієї людини), але не більше 110 див. Вузька сторона проступи повинна бути не менше 100 мм на відстані 150 мм від центральної стійки, а ширина в середині маршу не повинна бути менше розрахункової ширини проступи (рис. VIII.12 б і рис. VIII.13). Центральна стійка кріпиться до підлоги за допомогою шурупів (або болтів) з ретельною перевіркою її вертикальності.

Внутрішні деревяні сходи Своїми руками зробити ремонт.

Консольно-образне рішення гвинтових сходів можна отримати при застосуванні в якості ступенів брусів клиноподібної форми, що економічно недоцільно.

Огородження сходів. Зовнішній вигляд сходів значною мірою залежить від огорожі перил, які повинні бути не тільки міцними, але і архітектурно виразними. Огорожі сходів, як правило, роблять з дерева. Іноді в якості огорожі застосовують дерев’яну балюстраду в якій окремі балясини кріплять простими шипами, відповідно, в тятиви (або в проступи над косоурами ) і в поручень.

Огородження сходів можна розділити на дві групи: гратчасті і суцільні. Відстань між стояками має бути не більше 160 мм. Висота поручня повинна бути не менше 900 мм від лінії гребеня щаблі.

Внутрішні деревяні сходи Своїми руками зробити ремонт.

Стійки поручнів можна кріпити до тятиві або закладати в гнізда. Верх стійок до поручнів кріплять у залежності від матеріалу поручня. Найчастіше поручень кріплять до стрічки смугового металу завтовшки 4-5 мм і шириною 40 мм за допомогою шурупів. Поручні мають різну форму і повинні бути зручні для обхвату і відповідати архітектурному стилю сходи.

Сходи на мансардний поверх розташовують усередині житлового приміщення або на веранді і зазвичай влаштовують відкритого типу. З метою економії корисної площі сходи можна робити з забіжними ступенями або гвинтовими.

Сходів у підпіллі влаштовують по дерев’яних тятив з ухилом 1:1,75; 1:1,5 і без подступенков. Сходи на горище зазвичай виконуються з драбин (ширина 600 мм, крок ступенів 300 мм).

Якщо Вам є що сказати, залиште коментар! Ваше ім’я *

Ваш Email *

Сума цифр праворуч: Внутрішні деревяні сходи Своїми руками зробити ремонт.

Короткий опис статті: дерев’яні сходи Внутрішні дерев’яні сходи Внутрішні дерев’яні сходи Сходами називають похилі конструктивні елементи, призначені для сполучення між поверхами. Ці елементи являють собою ряд…

Джерело: Внутрішні дерев’яні сходи — Своїми руками зробити ремонт.

Також ви можете прочитати