Все про сходах для приватного будинку: види, конструкція, як вибрати.

17.08.2015
 • Косоури. Це балки, що підтримують рівні знизу. Кількість косоурів може бути різною, це залежить від конструкції сходів.
 • Підтримують елементи. Такими складовими є стійки і больци. Стійка – це основна несуча деталь в гвинтових сходах. Больци – це спеціальні болти, монтуються в стіну, на які кріпляться сходові щаблі.
 • Перила. Перила, а також інші огородження є важливою деталлю, хоча часто за бажанням власника вони не встановлюються. Огороджувальні елементи можуть виконуватися ще й у вигляді стійок, прутів, поручнів. Якщо ви вирішили встановити перила, то особливу привабливість сходах можуть надати балясини. Ці вертикальні елементи є не тільки функціональними, але і надають естетичність і красу. Балясини можуть виготовлятися з різних матеріалів, вибір яких цілком залежить від стилю сходів і навколишнього інтер’єру. Це може бути бронза, латунь, чавун, мармур, дерево.
 • Сходи для приватних будинків бувають трьох основних типів: маршові, гвинтові (спіральні) і конструкції на больцах.

  Маршові сходи

  Зібрані воєдино ступені та балки, що представляють собою неперервний ряд, є сходовим маршем. Кількість маршів, а також наявність сходових майданчиків залежить від висоти міжповерхового простору і бажаною конструкції сходів в цілому. По конструкції вони діляться на одномаршові, двохмаршові і багатомаршеві. Маршеві сходи – це найбільш розповсюджений варіант для приватного будинку. Завдяки обліку біомеханіки рухів спуск і підйом по таких сходах не становлять проблем. Така сходи оптимально підходить для приміщень, володіють достатньою площею.

  Все про сходах для приватного будинку: види, конструкція, як вибрати.

  Розмір маршових сходів. Щоб зрозуміти, представляється можливим встановлення такої сходи в передпокої, а також в тій або іншій кімнаті, слід вирахувати розміри сходів, порівнюючи їх з розмірами простору. Робиться це наступним чином: перш за все, заміряється висота стіни, у якому буде знаходитися сходи, і довжина підлоги. Після цього зображується трикутник з прямим кутом, де стіна і підлога є катетами, а сходи – гіпотенузою. Кут, під яким сходи буде розташовуватися по відношенню до підлоги, в ідеалі повинен складати більше 45 градусів. Ширина ж сходів залежить від особливостей приміщення і побажань власника.

  Нюанси про сходових маршах

  • При влаштуванні маршових сходів рекомендується робити марші не більше 10 ступенів для більш легкого підйому.
  • Якщо необхідну кількість ступенів, наприклад, дорівнює 20, то кращим виходом буде зробити два маршу по десять рівнів в кожному, розмістивши між ними проміжну площадку.
  • Ширина площадки зазвичай дорівнює ширині сходового маршу, а довжина повинна бути кратна кроку.
  • Таке облаштування сходів додасть їй додаткову безпеку, що вкрай важливо при наявності в будинку літніх людей або маленьких дітей.

  Види маршових сходів по компоновці

  Вибір виду маршових сходів по компоновці залежить від площі житлового приміщення (кімнати чи передпокою), висоти між поверхами і, звичайно, від індивідуальних уподобань. Існує два основних види: прямі і поворотні стаціонарні сходи.

  Пряма сходи. як зрозуміло з назви, являє собою одиничний сходовий проліт, який з’єднує два поверхи. Цей варіант є найбільш популярним і найбільш простим видом сходи для приватного будинку. Основними характеристиками таких сходів є зручність і міцність.

  Поворотні сходи складається з двох і більше маршів і оснащена проміжним майданчиком. Навіть маючи таку ж висоту ступенів, що і у прямий сходи, поворотна конструкція займає набагато менше місця. Найчастіше такі сходи для економії площі приміщення встановлюють уздовж стін, а простір під ними намагаються раціонально використовувати, облаштовуючи там комори, ніші, підсобні приміщення або просто декоративні шафи і полиці.

  Поворотні сходи діляться на кілька видів:

  1. Г-подібні сходи. Вона називається ще четвертьоборотной. Така драбина з’єднує два сходових маршу під прямим кутом (90 0 );
  2. П-подібна. Ця напівперевертня сходи являє собою два сходових маршу, сполучених майданчиком. Така майданчик може називатися поверхової, якщо розташовується на рівні поверху, або проміжною, якщо розташована між поверхами. Марші з’єднуються під кутом 180 0 .
  3. 3-секційна. Це напівперевертня сходи, що складається з трьох маршів, які розташовані один до одного під кутом в 90 0 .
  4. Трапецієвидна. Така сходи відрізняється тим, що кути, під якими з’єднані між собою сходові марші, відрізняються від прямого. Трапецієвидні сходи найчастіше використовуються в оселях з нестандартним плануванням.
  5. Заокруглена. Така сходи також називається круговою або криволінійною. Завдяки своїй незвичайній конструкції вона чудово виглядає в будь-якому інтер’єрі. У кругових сходів кут обороту дорівнює 360 0 .
  6. Об’єднані. Такі сходи поєднують в собі різні елементи двох або більше видів. Наприклад, з першого поверху на другий сходи можуть бути напівкруглої витонченої форми, а другий поверх з третім з’єднати в П-образному вигляді.

  Вибір максимально відповідного варіанту сходів має залежати не тільки від особистих уподобань власника приватного будинку, але і конструкцією житла. Не варто нехтувати також порадами фахівців.

  Різні конструкції маршових сходів

  • Закриті і відкриті сходи. Маршеві сходи є закритими, коли мають ступенями з подступеннікамі. Без подступенніков вони є конструкціями відкритого типу.
  • Конструкція з косоурах. Косоурная балка має пилкоподібної форми. На неї зверху укладаються ступені, а вже потім зверху встановлюються подступенки. Такий тип сходів краще всього виглядає виконаний з деревини. Відповідати даного матеріалу має і загальний стиль інтер’єру.
  • Сходів з тятивами. Вони більш популярні, ніж косоурні конструкції. Основою таких сходів є тятива, похила несуча балка, що проходить по всій довжині маршів. Вона ж закриває і маршові торці. Найчастіше тятиви встановлюють на габаритні сходів, ширина яких навіть може перевищувати 2 метри. З внутрішньої сторони тятиви знаходяться широкі пази, в які монтуються ступені. Товщина тятиви повинна бути не менше 6 див.

  Гвинтові (спіральні) сходи

  Гвинтові сходи зазвичай встановлюють в приміщеннях, які не володіють достатньою площею для розміщення прямої сходи. Розміри простору, яке згодом займе гвинтові сходи, можна вирахувати, виходячи з розміру ступенів. Довжина сходів в середньому коливається від 50 до 100 см. З урахуванням конструкції сходів, простору вам знадобиться в два рази більше, відповідно, від 100 до 200 див. Хоча така драбина – не найзручніший варіант, однак її встановлення є вдалим рішенням для маленьких приміщень.

  Все про сходах для приватного будинку: види, конструкція, як вибрати.

  Дуже часто спіральні сходи встановлюються не в якості основних, а як допоміжні конструкції, що ведуть на цокольний поверх або горище. Форма таких сходів може бути самою різною: квадратної, восьмикутної, круглої та ін.

  Установка гвинтових сходів. Найчастіше такі конструкції виготовляються з металу або дерева. А ось стійка для сходів найчастіше є металевою. Навколо неї кріпляться сходинки, виконані у вигляді клинів. Їх вузька сторона монтується до стійки, а широкою стороною вони кріпляться до балясин, стійки поруччя або безпосередньо до стіни. Найчастіше в ступенів гвинтових сходів відсутні подступенки.

  Тонкощі установки спіральних сходів

  • При користуванні такою сходами потрібно бути вкрай обережним і уважним, виходячи з особливостей конструкції.
  • Для максимальної безпеки і зручності центр ступені повинен бути не менше 20-25 см в ширину, а найбільш широка частина бажано повинна складати не більше 40 див.
  • Встановлюють гвинтові сходи, як допоміжні конструкції при малому діаметрі отвору для монтажу. Чим менше отвір, тим, відповідно, буде крутіше сходи.

  Сходи на больцах

  Больци – це кріпильні деталі, що представляють собою штир або болт. За допомогою таких штирів щаблі й огородження сходів кріпляться до стіни. Або ж є ще один варіант: сходи укладається на сталеві стрижні, які є опорою. Больци кріпляться до стіни за допомогою гумових прокладок. Така компактна і легка сходова конструкція є ідеальним варіантом для невеликих приміщень. Значна економія простору обумовлена тим, що сходи монтуються виключно до стіни. Сходи на больцах в даний час дуже популярні і затребувані.

  Все про сходах для приватного будинку: види, конструкція, як вибрати.

  Тонкощі сходів на больцах

  • Ці сходи хоч і здаються з боку легкими і повітряними, насправді здатні витримувати вагу близько 1500 кг. Так що надійність і безпеку конструкції не викликає сумнівів.
  • Завдяки своїй повітряної конструкції, такі сходи не перешкоджає проникненню світла в приміщення, що візуально робить його більше.
  • При встановленні таких сходів не використовуються косоури і тятиви, проте обов’язкові перила або огорожі. Витончене огорожу ще більше підкреслить невагомість і легкість сходи.

  Вибір матеріалу для виготовлення сходів

  Сходи в приватних будинках можуть виготовлятися з різних матеріалів. Головним критерієм, що впливає на вибір, є міцність матеріалу. Найбільше значення має матеріал, з якого будуть виготовлятися ступеня, одержують найбільшу навантаження. Сходинки повинні бути не занадто сприйнятливі до механічного впливу, в тому числі і до стирання, не дуже схильні до впливу перепадів температур, вологи, сонячних променів. Простота догляду за сходами не менш важлива, тому щаблі повинні бути стійкими до впливу побутової хімії, якою користуються для чищення і миття.

  Матеріал для виготовлення ступенів:

  Дерево. Для того щоб термін експлуатації ступенів був довгим, слід вибирати деревину твердих порід. Серед дерев, що володіють такою деревиною, можна назвати тік, горіх, ясен, венге та інші. Досить міцною є деревина бука, дуба і клена. Однак при виготовленні сходів із цих порід слід пам’ятати про деякі нюанси.

  Клен схильний до пожовтіння і утворення тріщин.

  Бук підходить для приміщень з підвищеною вологістю, а також схильний до деформації.

  Дуб сприйнятливий до олії, від якого на деревині можуть залишатися плями.

  найменше для виготовлення дерев’яних сходів підходить сосна. У неї дуже м’яка деревина, вона з легкістю піддається будь-яких механічних впливів.

  Міцніше сосни – модрина. перевагою якої є стійкість до гниття. Деревина вишні ігруші стійка до механічних пошкоджень і володіє середніми характеристиками міцності.

  Метал . Вирішивши встановити в будинку металеву драбину, варто звернути увагу на нержавіючу сталь. Це найбільш популярний матеріал, що відрізняється довговічністю і міцністю. У середньому сходи з нержавіючої сталі служить від 40 до 50 років. Основною перевагою цього матеріалу є стійкість до корозії.

  Хромована сталь менш міцна. Середній термін експлуатації становить 5 років.

  Пофарбована сталь є найменш бажаним варіантом, так як придатна для використання всього близько 3 років.

  Сірий дуже швидко темніє, тому що сходи, виготовлені з цього металу, протягом короткого часу втрачають свій вигляд.

  Анодований алюміній не піддається корозії, проте досить м’який, що робить його вразливим до різних пошкоджень.

  Камінь. Найпопулярнішими є сходи з граніту або кварциту. Ці породи натурального каменю володіють численними перевагами, основними серед яких вважаються міцність та тривалий термін використання, що нараховує кілька сотень років.

  Мармур – досить м’яка порода каменю. Саме тому через 2-3 років мармурові ступені піддаються стирання.

  Штучний камінь на бетонній основі – прекрасний варіант з точки зору міцності і довговічності.

  Скло. Багато людей останнім часом встановлюють сходи зі скляними сходинками, найбільш відповідні, наприклад, під стиль хай тек або модерн. Скло для сходів має бути загартованим або ламінованим. Однак і це не оберігає від ступеня схильності до пошкоджень при ударах в торець, які викликають появу тріщин або подряпин. Часто використовується і акрилове скло, яке є більш міцним і легким. Але навіть воно з часом може пожовтіти і подряпатися.

  Як вибирати сходи для дому?

  Крок 1. При складанні проекту заміського будинку варто звернутися до фахівців, які зможуть порадити, в яких місцях розташувати сходові отвори.

  Крок 2. Вивчивши інформацію про види сходів, слід вибрати конструкцію (маршові, гвинтові або на больцах), найбільш підходящу під можливе простір, стиль інтер’єру і індивідуальні переваги.

  Крок 3. Подбайте про те, щоб сходи у вашому будинку була зручна. Самим кращим варіантом є маршеві сходи.

  Крок 4. Отримаєте рекомендації інженерів щодо сходових прорізів. Для кожного будинку такі параметри індивідуальні, вони залежать від конфігурації та конструкції сходів.

  Крок 5. один з основних – ретельний вибір компанії, яка виготовляє сходи. Тут дрібниць не буває, важливо знати, яким досвідом володіє фірма, як довго вона існує на ринку, які відгуки споживачів заслуговує.

  Безпечність сходів

  Безпечність сходів є одним з найважливіших критеріїв.

  • Для досягнення оптимального результату слід правильно співвіднести ширини щабля і висоти підйому, також важлива установка і найнебезпечніших ступенів – першою і останньою. Рекомендована ширина східців становить 25-30 див.
  • Ступені ні в якому разі не повинні бути слизькими або похилими.
  • Якщо в будинку є маленькі діти, то, встановлюючи балясини або стійки, подбайте, щоб відстань між ними не перевищувала 15 див.
  • При установці сходів не можна забувати про необхідність огорожі, звичайно, якщо тільки сходи не розташовується між двох стін. Рекомендована висота перил поручнів повинна становити близько 80-85 див.
  • Матеріал, з якого виготовлена сходи, ні в якому разі не повинен бути пальним. Якщо ви зупинили свій вибір на дерев’яних сходах, то її слід обробити спеціальним складом.
  • Несуча здатність сходів також важливий нюанс. Сходи в житлових будівлях повинні витримувати вантаж вагою 300 кг/м 2 щаблі.

  Безпечність сходів також безпосередньо залежить і від монтажу. Перш за все, важливо пам’ятати про обов’язок дотримуватися всі необхідні норми. Перила сходів повинні бути дуже міцними, кріплення – не викликати жодних сумнівів.

  Довжина сходів в обов’язковому порядку повинна відповідати висоті поверху. Кут підйому сходи в ідеалі не повинен перевищувати 45 градусів. Ширина сходових маршів повинна бути не менше 80 см і не більше 120 див.

  При проведенні монтажу ні в якому разі не можна нехтувати необхідними нормами в кріпленні конструкцій. Ні в якому разі не варто робити вибір на користь декоративних елементів, проте, на шкоду необхідним вимогам.

  Монтаж сходів

  Перед установкою необхідно визначити місце, де буде розташовуватися сходова конструкція. Якщо ви вже вибрали тип і конфігурацію сходів, матеріал, з якого вона буде виготовлена, висоту, ширину і дизайн конструкції, то можна сміливо звертатися до фірми-виробника.

  Після завершення будівельних зовнішніх і внутрішніх робіт приступають до установки сходів. Враховуються розміри прорізів, продумуються опори, розраховується місце розташування балок.

  В обов’язковому порядку повинні бути дотримані всі заходи безпеки. Також ретельно продумуються способи зміцнення сходової конструкції. Після того, як продумані всі нюанси, можна приступати безпосередньо до монтажу. Для досягнення оптимального результату краще всього звернутися до досвідченим і кваліфікованим фахівцям.

  Короткий опис статті: сходи для будинку

  Джерело: Все про сходах для приватного будинку: види, конструкція, як вибрати.

  Також ви можете прочитати