Як побудувати сходи своїми руками. Будівництво сходів. Виготовлення сходів своїми руками.

20.07.2015

Як побудувати сходи своїми руками?

Велике різноманіття конструкцій, форм, матеріалів і балюстрад робить вибір сходів серйозним заняттям, не слід керуватися лише декоративними особливостями моделі. Для того щоб ввести в інтер’єр бажаний об’єкт, цього недостатньо. Необхідно залишити по можливості більшу площу на першому поверсі для його встановлення, а також врахувати співвідношення багатьох факторів і параметрів, важливих для власної безпеки і комфортності.

Сходи повинна не тільки відповідати загальній концепції інтер’єру, але і бути максимально функціональною. Архітектори вважають, що сходи як вузлова точка інтер’єру несе на собі найважливішу конструктивну і стильову навантаження. Гармонії між функціональністю і естетичністю можна досягти в результаті ретельного планування на стадії розробки проекту. Геометричне побудова сходи, що залежить від матеріалу, дизайну, умов експлуатації, потрібно визначити до початку проведення опоряджувальних робіт. Перше, на що необхідно звернути увагу при виборі конструкції — її призначення.

Передбачуване призначення

Міжповерхові сходи, перш за все, повинна бути комфортабельною. На неї припадає основне навантаження, пов’язана з пересуванням між поверхами будинку. Вона привертає до себе увагу і збирає велику кількість гостей. Нерідко перетворюється в парадну, якщо встановлена в центрі холу у формі орної конструкції. Завдяки сучасним технологіям обробки може бути імпозантної, виконаної у французькому стилі епохи Луї XII; масивної грубуватою в стилі кантрі або сучасної легкою у стилі хай-тех.

Розташування сходів уздовж бічної стіни, в кутку приміщення або між стінами не позбавить її парадності, якщо поставлена така мета. Пряма міжповерхові конструкція займає досить значну площу підлоги. Однак є й компактні моделі. Вітчизняні та імпортні виробники пропонують різноманітні за геометричною побудови та оформлення варіанти, відповідні архітектурі і естетику будь-якого приміщення.

Мансардну, горищні та підвальну сходи експлуатують набагато рідше основний. Вони функціональні і не потребують високої декоративності. Для горищ і мансард існують спрощені варіанти, які можна по мірі необхідності складати і прибирати в міжповерхове перекриття або всередину корпусного скриньки (футляра) з вбудованим блокуючим пристроєм, що перешкоджає відкриванню люка з даху. Кришка люка може бути: вогнезахисної, затримує вогонь протягом 30 хвилин; утепленій (як і деталі скриньки); пилезащитной, що виключає попадання пылив очі в момент відкривання.

Для того щоб визначити, яку площу в проекті потрібно виділити для сходів і де її встановити, важливо вміти орієнтуватися в геометричному побудові конструкції (проекція на підлогу). Ця класифікація відноситься в основному до міжповерховим інтер’єрним сходах.

Маршові сходи. Залежно від величини будівлі, планування окремих приміщень і від їх призначення сходи бувають одне-, двох — або многомаршевимі (маршем називають безперервний ряд ступенів). Сходи можна умовно розділити на прямі і поворотні. Перші — найпростіші. Вони легкі у виготовленні, міцні і зручні в експлуатації.

Однак якщо ступенів більше десяти, марш ділять на дві частини проміжної майданчиком. Це і є поворотні сходи. Іноді, щоб заощадити місце, проміжні майданчики замінюють забіжними ступенями, внутрішній край яких вже зовнішнього. Перевага поворотних сходів перед прямими полягає в тому, що при одній і тій же висоті ступенів вони займають меншу площу. Такі сходи зазвичай встановлюють уздовж двох стін. Часто під ними обладнають комору. На жаль, такі сходи не безпечна для людей похилого віку і дітей.

Крім того, по ній незручно носити меблі та інші великогабаритні вещиОдномаршевая (пряма) найбільш зручна для пересування великої кількості людей і перенесення великогабаритних предметів. Двомаршеві з проміжними майданчиками або забіжними ступенями має L-подібну конструкцію з поворотом на 90°. Перевага в тому, що при однаковій висоті ступенів вона займає меншу площу в приміщенні в порівнянні з прямою моделлю. У двухмаршевой розпашній сходи перший марш веде до майданчика, від якої в протилежні боки розходяться два інших маршу. Ця конструкція підходить для парадних сходів і займає дуже багато місця.

Гвинтові (спіральні, еліптичні, циркульна) сходи складається тільки з забіжних ступенів, розташованих по правильному радіусу. Модель у формі квадратного гвинта призначена для невеликих приміщень або замкнутого простору. Звичайно її встановлюють в кутку між двома стінами або в башточках. Така конструкція дозволяє більшою мірою заощадити корисну площу, але в меншій мірі зберегти комфорт будинку. Постійний поворот кроку на тривалому відстані сприяє швидкому стомленню, тому не для кожної вікової категорії зручний. Ще один мінус — коливання під час пересування по ній. Привабливість — в плавному повороті, надають непередбачуваність і витонченість формі. Не дивно, що існує безліч різновидів саме цієї моделі. Іноді гвинтові сходи встановлюють у центрі холу як сполучна ланка всього інтер’єру.

Дані види сходів виробники пропонують в готовому для монтажу варіанті. Проте кожний архітектор прагне втілити в життя індивідуальне замовлення. Дотримуючись побажань клієнта, багато фірм відступають від точних канонів, навіть йдуть на експеримент. В результаті творчості майстрів складного сходового справи народжуються несподівано функціональні конструкції авангардного дизайну. Наприклад, вигнуті сходи, що складаються з забіжних ступенів, розташованих по нерівному радіусу (овал, трикутник, S-подібні); ламані (Z-образні, криволінійні), пелюсткові (качиний крок, асиметричні ступені) і приставні (на роликах). Багато з них були запроваджені у масове виробництво.

Конструктивне виконання

Для того щоб правильно вибрати геометрії сходів для будинку і визначити технічну можливість її втілення в життя, необхідно мати уявлення про конструкції. Маршові моделі, як правило, можуть бути на косоурах або з тятивами. Косоури — балки, розташовані під сходами маршу, тятиви — збоку ступенів. Косоур повторює геометрію сходів може бути прямим, округлим або зігнутим. Прямий Косоур повинен бути зубчастим, якщо сходинки накладають на нього.

Косоури і тятиви спираються на балки, що підтримують сходові площадки. Існують способи кріплення сходи на косоуре або стіні, забезпечують додаткову звукоізоляцію. Останнім часом велике поширення одержали сходи на больцах (тобто на болтах). Всередині їх ступенів знаходяться сталеві поперечини. З одного боку вони прикріплені за допомогою стійок до поручня, а з іншого боку — до стіни. За рахунок функціонального дизайну, що додає моделі естетичну легкість, збільшується і майже не затемнюється простір приміщення.

Безсумнівні переваги конструкції на больцах — відсутність скрипу, так як немає з’єднань дерев’яних частин один з одним, і можливість швидкої заміни щаблі в разі пошкодження. Гвинтові сходи зазвичай виготовляють з центральною стійкою. На неї припадає основне навантаження, а на зовнішній гвинт або стіну — другорядна. Бувають гвинтові моделі з несучими тятивами, зустрічаються навіть з порожнистим прозорим (наприклад, з пластику) стовпом на несучих тятивах. Останнім часом популярні гвинтові конструкції на больцах. Допоміжні приставні (переносні або закріплені) сходи можуть бути складними або висувними. Хоча гвинтові сходи майже не займають місця, вони вкрай незручні в експлуатації, тому й застосовують їх рідше прямолінійних. Часто вони грають роль допоміжних (на допомогу основний сходах).

При невеликому отворі в міжповерховому перекритті найбільш практичні гвинтові сходи з центральною стійкою, виробництво яких освоїли вже багато фірми. Їх випускають у вигляді комплекту деталей, що включає центральний стержень, встановлений опорний фланець і 12 ступенів, прикріплених до стрижня. Зовнішні краї сходинок підтримують стійки перил, які з’єднує спіральний поручень. Сходи завершує майданчик та її огородження, центральний стрижень — декоративна верхівка. Такі сходи зручні і легкі в збірці, мають естетичний вигляд, безпечні в експлуатації. Їх можна виписати по каталогу або придбати в торговельній мережі.

Моделі без подступенков виглядають легко і зорово збільшують простір. Однак сходи на больцах не можуть застрахувати від випадково впали зверху предметів або сміття, а конструкції зі скляними сходинками добре видно знизу. Отже, під ними можна розташовувати місця для відпочинку. Існують сходи, що складаються з набірних модулів з уніфікованими несучими, кріпильними і регулювальними вузлами, взаємозамінними елементами. Регулюючи висоту і поворот ступенів один відносно одного, можна довільно змінювати геометрію.

Планування, отвори і місця їх розташування в міжповерхових перекриттях повинні відповідати типу сходів, тому вибирати її слід ще на стадії проектування будинку. В даний час через мережу роздрібної торгівлі можна придбати вже готову сходи або окремі її елементи. Поворотні сходи бувають різних видів. Криволінійні сходи виготовляють з обов’язковою шириною вузького кінця не менше 10 див. Слід враховувати, що на сходах з забіжними ступенями нога не відчуває достатньої опори, тому вони використовуються рідше. Сходи зігнутої форми економічні і підкреслено монументальні.

Поворотні сходи поділяють на четвертьоборотние, напівперевертня і кругові (гвинтові). Кут повороту четвертьоборотной сходів становить 90° (їх зазвичай встановлюють уздовж двох суміжних стін), напівперевертня — 180°, а кругових — 360°. Кругові сходи бувають, як правило, гвинтовими, проте, в достатньо високих приміщеннях використовують кругові сходи з прямолінійними маршами, при цьому доводиться встановлювати дві додаткові сходові майданчики. Сходи, що складаються з одних забіжних ступенів, називають гвинтовими. Їх найчастіше виготовляють з металу або дерева.

Матеріал для сходів

При малоповерховому будівництві внутрішні сходів для житлових приміщень виготовляють з дерева або металу. Деревину легко обробляти в домашніх умовах, що при правильному використанні лакофарбових матеріалів дає додатковий декоративний ефект. Дерев’яні сходи найчастіше роблять з хвойних порід, але найбільш красиві по структурі, міцні і довговічні — з дубових дощок. Однак цей матеріал коштує дорого і складний в обробці (особливо вручну).

Горищні сходи по різноманіттю типів і комплектації дозволяють вирішити проблему зручного і комфортного підйому з одного рівня на інший, особливо в обмежених умовах, коли монтаж стаціонарних сходових конструкцій неможливий із-за малих розмірів стельового отвору. Максимальне навантаження на щабель для всіх типів сходів — 150 кг. Багаторічний досвід виявив стандартні розміри як по висоті від підлоги до стелі, так і за габаритами стельового отвору, куту нахилу маршу (64-68С), товщині перекриття. В основу конструкцій закладений принцип зручного і безпечного підйому (спуску), простота у використанні. Під час експлуатації горищні сходи не вимагають додаткових регулювань. У тому випадку, коли стельовий отвір неможливо підігнати під стандартні розміри, горищні сходи можуть бути виготовлені за індивідуальними розмірами, що походить з конструктивних можливостей вибраного типу.

Горищні сходи поставляють в незабарвленому вигляді. Це дає можливість пофарбувати сходи самостійно з урахуванням колірного вирішення того приміщення, в якому вона буде встановлена. Практично для всіх типів кришку люка обладнують утеплювачем, а для особливо холодних регіонів — посиленим утеплювачем. На замовлення можна виготовити горищні сходи з пилезащитной кришкою і поручнями люка. Поручні для маршу постачають за бажанням замовника. Для перекриття великої товщини короб люка може бути виготовлений на замовлення за індивідуальним розміром. Для зручного виходу на другий рівень при висоті короба більше 30 см в ньому встановлюють додаткові ступені. Розроблено горищні сходи для виходу на плоский дах (з оцинкованим покриттям кришки люка і додатковим запірним пристроєм) і для вертикальних отворів.

Поради щодо виготовлення сходів для будинку

Сходи — це не тільки красиве, доцільне і зручне, але і травмоопасное споруда, тому при її установці необхідно дотримуватися певні вимоги. На випадок пожежі або стихійного лиха потрібно передбачити додаткові приставні або складні сходи. Ширина маршу для основних сходів не може бути менше 0,8 м. Всі сходи більш ніж з трьома ступенями (крім приставних) слід обладнати міцними і надійними поручнями висотою не менше 90 см, вікна, прилеглі до сходів, — захистити огорожами, наприклад гратами. Розміри сходин повинні забезпечувати безпечне пересування по сходах. Висота всіх щаблів повинна бути однакова. Відхилення не може перевищувати 0,5 див. Відстань між сходовим маршем і стіною або між сходовим майданчиком і стіною не повинно перевищувати 5-6 див. Якщо передбачається, що під сходовим маршем будуть перебувати люди, сходи слід виготовляти закритою (з підсходинки) і підшивати знизу. У дуже довгих коридорах треба уникати спорудження окремих ступенів. Якщо ж вони необхідні, потрібно позначити їх різним кольором або підлоговими покриттями або встановити в поле зору йде вказівник «Обережно, щаблі!».

Рекомендується робити початкову сходовий майданчик з однакового зі ступенем матеріалу. Якщо поверхня сходового майданчика і облицювання підлоги виконані з одного матеріалу, то облицювальний кант ступені повинен добре видимим під час спуску. Поштовхову щабель слід встановлювати правильно. Відстань від переднього канта початковій щаблі до кордону поручня не повинна перевищувати 20см. Необхідно, щоб перша ступінь при спуску була добре доступні для огляду. Кращим рішенням цієї задачі є варіант, коли поручень непомітно переходить нагору, при цьому лінія ходу плавно згинається по напрямку сходової площадки так, щоб обійти поштовхову щабель. Рекомендується уникати споруди проміжних ступенів на сходовому майданчику. Якщо це неможливо, то структурний напрям малюнка на щаблі має бути змінено.

Для того щоб вибрати сходи зручну і безпечну (з урахуванням складу сім’ї, наявності домашніх тварин тощо), слід звернути увагу на певні параметри. Цифри можуть незначно змінюватись в залежності від виду конструкції, особливостей індивідуального замовлення, тому їх можна розглядати лише як рекомендовані. Сама комфортна модель одномаршові, з кутом нахилу 26-350 і завширшки не менше одного метра. Круті сходи займає мало місця, але незручна в експлуатації. Ширина сходового маршу може бути менше 70-90 див. Це залежить від того, скільки людей одночасно буде на ній знаходиться. Висота перил 90 див. Крок — підйом (висота щабля) не повинен перевищувати 20 см, в іншому випадку людина починає спотикатися (виникає так званий уявний бар’єр). Ідеальна висота сходинки 15-18 см «оксамитовий» крок). Даний показник відноситься і до будь-якій зміні рівня підлоги в будинку.

Функціональність сходів безпосередньо залежить від наведених параметрів і конструкції, а естетична привабливість — від її дизайну. Сучасна інтер’єрна сходи, безумовно, є витвором мистецтва і вимагає єдності форми (конструкції) та змісту (матеріалу). Інтер’єрні міжповерхові моделі традиційно виготовляють з дерева. Найбільш поширений і затребуваний деревний матеріал дуб. Він володіє оптимальними якостями: високою зносостійкістю, доступністю (поставки з Краснодара, Сибіру), легкістю в обробці, структурою, зручною для нанесення кольору і покриття лаком. Сучасний вітчизняний та імпортний сходовий ринок пропонує матеріал високої якості — основний критерій елітного класу.

У виробництві використовують велике різноманіття деревних порід. Хвойні: ялина, сосна, ялиця, модрина, кедр. Тропічні: орегонська сосна, араукарія, бубінга, іроко. Листяні: береза, дуб, бук, ясен, каштан, вишня, груша, клен. Несучі конструкції сходи можуть бути з металу, пластику або каменю. Зустрічаються найсміливіші їх поєднання, що характерно для авангардних моделей. Наприклад, стиль хай-тек або техно з’єднує дерево зі склом і металом. Всі фірми по виробництву сходів пропонують широку кольорову гаму дерев’яних виробів. Крім існуючого стандарту (в середньому по чотири варіанти тонування під кожен вид деревини) виробники завжди підбирають колір за бажанням замовника.

Поради щодо придбання сходи

Важливо, щоб конструкція і дизайн сходів не вибивалися із загального стилю приміщення. Визначитися у виборі виду сходів, відповідної інтер’єру саме вашого будинку, допоможуть фахівці. Виробники підходять до цього питання ретельно і продумано, а головне — комплексно. Попереднє погодження вибору моделі зі слів замовника без перегляду об’єкту. Намічають попередню вартість. Передпроектні роботи: обміри, цифрова відеозйомка (у деяких випадках). Перевірка стін на наявність металу (електропроводи). Для дерев’яних сходів важлива віддаленість отобогревательных приладів, теплих підлог, холодних стін. На даному етапі визначають рішення підсходового простору, оформлення ніші другого поверху.

Повторне погодження з замовником та проект для виробництва. Контрольні обміри. Виготовлення сходів. Монтаж сходів. Деякі виробники здійснюють контрольну збірку сходи, потім розбирають її, перевозять на об’єкт имонтируют (певні конструкції збирають зверху вниз). Монтаж займає від двох днів до трьох тижнів в залежності від складності моделі і облицювання. Надання гарантії: від року до двох років (залежить від фірми).

Вартість сходів

Вартість сходів складається з декількох складових: основоположною ціни матеріалу, вартості дизайн-проекту, виготовлення, обробки, доставки та монтажу. Найдешевший матеріал — дерево хвойних порід. Бук і дуб коштують у два-три рази дорожче. Далі по зростаючій йдуть кілька цінових категорій:

1. Сосна, ялина, модрина, береза, фанера (високої якості).

2. Бук, дуб, ясен, каштан (ці породи твердіше, їх легше обробляти, тонувати).

3. Червоне дерево, акація, вишня, яблуня, морений дуб, груша, клен, граб, горіх (для обробки).

4. Камінь (бетон, мармур (близько 15 видів), керамограніт).

5. Метал (хром, сталь, нікель, нержавіючий метал, чавун, латунь).

6. Скло (у поєднаннях з деревом, сталлю).

Пропонований вибір

Тип конструкції краще визначити до затвердження проекту. Вибір місця для встановлення сходів слід довірити архітектора, дизайнера, так як існує безліч тонкощів, що впливають на її експлуатацію. Якщо модель передбачає щільне зіткнення зі стіною, то її не можна встановлювати біля північно-східної стіни, щоб уникнути схильності вітрам і намокання. Також дуже важливо виключити сусідство сходи з елементами інтер’єру, які випромінюють тепло (підлоги з підігрівом, каміни, батареї). Особливо шкідливі прикордонні зони тепла і холоду, що сприяють викривленню матеріалу ступенів. Наведені вимоги стосуються дерев’яних моделей. Камінь, метал і скло практично не реагують на кліматичні зміни всередині приміщення. Встановлюючи сходи у вже відбудованому будинку, необхідно використовувати датчики, що визначають наявність металу в стіні, щоб уникнути попадання в приховану електропроводку.

При виборі сходів треба обов’язково враховувати склад сім’ї. Якщо є діти, то для них розробляють спеціальну конструкцію балюстради. Наявність тварин, наприклад присутність в будинку великих собак, вимагає ретельного вибору матеріалу для облицювання ступенів в цілях оберігання від подряпин.

Для того щоб передбачити особливості монтажу сходів, бажано замовити її заздалегідь, а не намагатися поєднати потреби з можливостями у вже відбудованому будинку.

І все ж, якщо будинок готовий, а для сходів залишена тільки ніша в міжповерховому перекритті, то фахівці запропонують індивідуальну розробку конструкції, виготовлення і монтаж. Найбільш важливим у даному випадку буде місце розташування отвору в перекритті і розміри простору, відведеного для об’єкта (висота стелі, розмір всього будинку). Прямі одномаршові моделі вимагають великого простору або наявності довгої стіни (чим довше, тим зручніше). У просторому холі чудово виглядає сходи з частково або повністю вигнутими маршами, а також поворотна з забіжними ступенями (як правило, її встановлюють уздовж двох стін). В кутку приміщення можна розмістити двохмаршеві сходи з проміжним майданчиком. При невеликому отворі в міжповерховому перекритті доцільно розташувати гвинтову модель з центральною стійкою. Модульні варіанти мають уніфікованої конструкцією, що дозволяє змінювати їх зовнішній вигляд в будь-який момент часу. Цим можуть скористатися власники будинків, які люблять експериментувати з дизайном і часто змінювати зовнішній вигляд інтер’єру.

Ремонт сходів

Перш ніж покривати килимом сходи, вам, можливо, знадобиться її відремонтувати. Три найпоширеніші неполадки у сходів — це скрип, що викликається розхитування опорних дерев’яних конструкцій, знос запобіжних оковок (передні краї сходинок втрачають свою заокруглену форму) і розхитані стійки перил та поручнів. Сходовий скрип може бути викликаний цілим рядом різних несправностей. Найбільш поширена з них — розхитані клини. Вони пригоняются під сходами між косоурах (двома масивними дошками з боків), подступенками (вертикальними частинами сходи) і східцями (горизонтальними компонентами сходового маршу). Ці клини треба як слід приклеювати на потрібному місці, але вони нерідко дають усадку, і клей перестає діяти. У подібних випадках рекомендується видалити клини, зчистити клей, нанести новий клей і забити їх молотком на колишнє місце. Іноді необхідно змінити форму клинів, щоб вони зайняли правильне положення.

Іншою причиною можуть бути расшатавшиеся або відсутні клейові бруски, які вставляються в куточки між кожною сходинкою і подступенком з внутрішнього боку сходів. Щоб полагодити їх, зчистите старий клей, нанесіть новий і замініть бруски. Якщо їх бракує, то приклейте і прибийте на ці місця цвяхами фасонні планки. Якщо між ступенем і подступенком все ще спостерігається рух (яке викличе скрип), є два способи позбутися від цього. Один з них — загвинтити шурупи зсередини, прикріплюючи кожну щабель до відповідного їй подступенку. Інше можливе рішення (застосовується в тих випадках, коли утруднений доступ до внутрішньої сторони сходів) полягає в приклеюванні забортовки зверху сходів.

Фіксація расшатавшихся клинів: вженіть клини, щоб усунути скрип щаблів: використовуйте дерев’яний брусок для захисту клина. Якщо бракує клейових брусків, приклейте і прибийте цвяхами забортовку, щоб прикріпити подступенок до сходинки. Щоб прикріпити щабель до подступенку, пригвинтіть шурупи зсередини. В якості альтернативного рішення, якщо немає доступу до внутрішньої сторони сходів, приклейте зверху забортовку. Для ремонту запобіжної оковки акуратно вирізати пошкоджену секцію стамескою, а потім пригвинтіть шурупами і приклейте готову фасонную планку або дерев’яну рейку, якій ви надали форму вручну. Іноді зручніше вирізати і замінити всю рейку.

Для виправлення зношених запобіжних оковок, на закруглений передній край сходинки лягає велике навантаження, і саме ця область зношується раніше від інших. Для зміцнення расшатавшихся стійок перил зазвичай цвяхи забивають під кутом до стійки, щоб вони йшли вгору і проникали в поручень. Якщо в стійці є тріщина, її усувають з допомогою клею. Дві половинки туго зв’язують мотузкою, поки клей не схопиться.

Тим не менш виготовлення сходів своїми руками дуже складний і комплексний процес, який вимагає високої пильності та професіоналізму. Компанія ЛІК пропонує Вам професійне виготовлення сходів у Самарі за доступними цінами. Телефонуйте: (846) 990 77 54 — Максим

Короткий опис статті: сходи своїми руками Проектування і виготовлення сучасних сходів неможливо без сучасних засобів і технологій — комп’ютера, великої кількості електроінструменту, високоякісних матеріалів для обробки і першокласного персоналу. Виготовлення сходів, сходи своїми руками

Джерело: Як побудувати сходи своїми руками. Будівництво сходів. Виготовлення сходів своїми руками.

Також ви можете прочитати