Як зробити деревяні сходи своїми руками: інструкція, фото і відео

06.08.2015

Як зробити дерев’яну драбину – покроковий монтаж у всіх подробицях

Після зведення двоповерхового будинку постає питання про спорудження сходів. І краще вирішити його самостійно, адже так ви зможете не тільки заощадити пристойну суму грошей, але і побудувати дійсно надійну, довговічну конструкцію.

А про те, як зробити дерев’яні сходи своїми руками, читайте в нашій статті.

Монтаж маршових сходів з дерева: від А до Я

Простенька у виконанні, але, тим не менш, вельми оригінальна дерев’яна драбина

Чому саме дерево, коли сучасний ринок пропонує стільки унікальних матеріалів? Справа в тому, що деревина – 100% екологічна, проста в обробці і зручна в експлуатації. Працювати з нею зможе навіть новачок!

Вибір структури

Пряма маршова драбина

Маршові сходи є найпростішими, тому саме за спорудження такої конструкції ми рекомендуємо взятися починаючому домашньому майстрові. Що стосується гвинтових переходів на другий поверх, то вони дуже складні у виконанні, вимагають точних вимірів і розрахунків: одна найменша помилка – і драбинка може не вийти.

До відома! У свою чергу, маршові вироби діляться на два основних типи по своїй структурі: одномаршові і двохмаршові. Обидві не настільки складні для того, щоб зібрати їх своїми силами. Але є ще і багатомаршеві конструкції.

Різні сходові структури

Також, перед тим як зробити сходи з дерева, необхідно визначитися з такими нюансами:

 • наявність і розмір вільної площі, на якій можна буде розташувати підйом на верхній поверх;
 • висота між поверхами;
 • максимальне навантаження, яку повинна витримувати драбинка;
 • зручність у використанні (тип ступенів, їх висота і ширина, тип огорож і поручнів).

Інструменти та матеріали

Перш ніж відповісти на питання, як зробити самому дерев’яні сходи – самому потрібно провести розрахунки, виготовити деталі і зібрати їх воєдино. А для цього давайте підготуємо всі необхідні інструменти та матеріали.

Для виготовлення сходів з дерева найчастіше використовують хвойні породи деревини, так як вони легко піддаються будь-якій обробці і ціна на них порівняно низька.

Рада! Купуйте струганную деревину, на якій немає сірих ділянок, шорсткостей, тріщин, сучків, що випали і деформацій. Наявність сучків допускається тільки в тому випадку, якщо дана частина матеріалу піде на підсходинки і ступеня (діаметр сучків не більше 1 см).

Драбинка з сосни без подступенков

З матеріалів нам потрібні:

 • дошки розміром, передбаченим проектом сходи;
 • бруски для ступенів, товщина яких повинна бути не менше 4 см;
 • балки для проступи товщиною 3-4 см;
 • балки для подступенок – не менше 3 см;
 • бруски для тятиви або косоурів перерізом 5х25 см;
 • балясини, перила та поручні краще придбати вже готові, тому що зробити їх красиво своїми руками без наявності навичок і досвіду дуже складно;
 • в якості кріплень використовуються шурупи з нержавіючої сталі, анкерні болти, саморізи.

Інструменти:

 • Рулетка, слюсарний кут, гостро заточений олівець і кілька лінійок різної довжини для зняття всіх розмірів;
 • Ручна або електрична дрель (в крайньому випадку, коловорот), щоб робити отвори;
 • Ножівка по дереву для різання великих дерев’яних деталей і ножівка по металу з великими зубцями для різання дрібних деталей;
 • Електричний шуруповерт або набір викруток з відповідними наконечниками для закручування болтів, гвинтів і шурупів;
 • Стамеска і молоток, щоб робити пази;
 • Ручний або електричний рубанок;
 • Шліфувальний папір (крупно-, середньо — і дрібнозерниста).

Важливо! Дрібнозернистим наждачним папером необхідно зачищати всі деталі сходів, в іншому випадку після висихання лаку або фарби деревні волокна почнуть стовбурчитися, що негативно позначиться на зовнішньому вигляді усієї конструкції. Всі шліфувальні роботи рекомендуємо проводити в рукавичках, щоб не назбирати скалок.

Основні деталі маршових сходів

На фото можна розглянути елементи, які можуть бути присутніми в сходової конструкції

 • Косоур – саме на нього припадає все навантаження. Це така несуча балка, що підтримує сходинки і подступенки знизу.

Замість косоурів може використовуватися тятива, також виконує опорну функцію. В ній є спеціальні виїмки, які заводяться сходинки торцем. Таке пристосування прийнято використовувати з однієї сторони, де сходи впритул примикає до стіни, і з обох сторін – у тому випадку, якщо вона затиснута між двох стін.

 • сходи – дерев’яні балки, складаються з горизонтальної частини (проступи) і вертикальної (підсходинки). На проступи ми наступаємо ногами, а подступенки захищають простір під сходами і зміцнюють конструкцію в цілому.

До відома! Можна обійтися і без подступенков, тоді залишиться вільний простір, і нога не буде упиратися. Однак драбинка вийде менш міцною і надійною.

Що стосується форми ступенів, то вони можуть бути самими різними: традиційними прямокутними, поворотними під певним кутом, щоб відкинути потреба в межмаршевой майданчику, радіусними для красивого заходу і забіжними, де перша сходинка робиться нестандартної форми.

 • Огорожі – складаються з балясини та поручні. Їх розміри і форми залежать від особистих уподобань господарів. Якщо сходова конструкція складається більш ніж з одного маршу, то до неї також входять опорні стовпи.

Докладний розрахунок розмірів деталей

На малюнку вказані не всі параметри, що необхідно розрахувати

Перед тим, як робити дерев’яні сходи, необхідно в обов’язковому порядку провести всі розрахунки і намалювати креслення майбутньої конструкції. Виконати це можна власноруч або ж за допомогою однієї з архітектурних програм. Ще варіант – це звернутися в спеціалізовану компанію – так ви на 100% зможете бути впевнені в точності розрахунків.

Ми ж надамо всі приклади розрахунків на випадок, якщо ви захочете зробити це самостійно. Проектування, мабуть, самий довгий і виснажливий процес, але зате сама збірка сходи не займе у вас багато часу.

Його можна розділити на кілька етапів:

 • Висота сходової конструкції. Для знаходження цієї величини заміряйте відстань від поверхні кінцевого підлоги першого поверху до кінцевого підлоги другого поверху. Це і буде довжина майбутнього сходового маршу .

Увага! Якщо кінцевий (тобто чистової) пол поки ще не укладена, тоді його товщину потрібно взяти з розрахунку «на око», так як драбинка ставиться виключно на чистове підлогове покриття.

Для прикладу розрахунку умовно візьмемо висоту від підлоги до стелі рівною 250 см, а товщину міжповерхового перекриття разом з підлогою другого поверху – 35 див. 250+35=285 см (це висота майбутньої сходи).

 • Кількість сходинок і висота подступенок. Розрахунок кількості ступенів проводиться, відштовхуючись від висоти подступенков, яка найчастіше стандартна і варіюється від 15,2 до 19,7 див. Прийнято вважати, що це найбільш оптимальна висота для комфортного підйому: менша – буде збивати крок, велика – робить підйом важким, а спуск небезпечним. Ми ж з цього діапазону візьмемо середнє значення, тобто 17 див.

Потім знаходимо число ступенів за таким принципом: висота драбини/висоту подступенков – 285/17=16,76. Округляємо в більшу сторону і отримуємо 17 штук.

Тепер у нас є два шляхи:

 1. Зробити першу забежную сходинку маленькою, а решта з подступенками рівно в 17 див.
 2. Перерахувати і одержати більш точний, але нерівний результат, що трохи ускладнить виготовлення деталей. Для цього потрібно розділити висоту конструкції на кількість східців: 285/17=16,76 див. Таким чином, можна виконати 17 однакових за розміром ступенів, але з висотою подступенков дорівнює 16,7 див.
 • Ширина проступи. Вважається, що для зручності мінімальне значення цього параметра має бути 22 см, а максимальна – 40 див. Якщо проступи будуть менше, то спуск вийде складним. Якщо більше – буде збиватися крок.

Оптимальна ширина сходинок

Для найбільш точного розрахунку можна скористатися однією з двох формул:

 1. 2а+b=64 см;
 2. а+b=47 см;

де, a – висота підсходинки, b – ширина проступи.

Спробуємо підставити значення і порахувати по першій формулі: 2a+16,7=64 см; (64-16,7)/2, а=23,65 див. Така ширина нам не підходить, так як занадто маленька. Скористаємося другою формулою: 47-16,7, a=30,3 див. Така ширина цілком прийнятна, можна округлити її до 30 див.

 • Ширина сходів. В принципі це значення ніяк жорстко не регулюється. Скажемо лише, що мінімальна зручна ширина – 80 див. Найбільш вдалим рішенням буде підйом шириною 100-140 см, тоді і з перенесенням меблів проблем не виникне, і повним людям буде комфортно пересуватися.

Рада! Щоб всі деталі сходів гармоніювали один з одним, можна скористатися наступною підказкою: ширина маршу повинна бути кратна ширині проступи. У нашому прикладі це 60, 90, 120 і 160 сантиметрів.

 • Довжина драбинки знаходиться шляхом множення ширини проступи на число ступенів: 30*17=510 див. 4 м 10 см – досить таки велика довжина, яка займе багато місця. І якщо немає можливості спорудити таку конструкцію прямий, в один марш, то доведеться робити її двухмаршевой з поворотом на 180? і розділової майданчиком.

Інший варіант – сходи з поворотними сходами. Подібні розрахунки краще робити за допомогою спеціальних програм, де також можна буде наглядно побачити розташування всіх елементів маршу.

 • Висота просвіту над сходами. Ще один важливий параметр, який потрібно розрахувати перед тим, як зробити сходи своїми руками з дерева. Початок маршу майже завжди доводиться під стелею, поступово скорочуючи вільний простір над головою піднімається.

Тому важливо прорахувати висоту від найвищої сходинки, розташованої під стелею, до стелі. Мінімально допустиме значення тут – 195 див.

 • Довжина косоура або тятиви. Знаходиться за теоремою Піфагора: довжина драбинки? + висота драбинки? = довжині косоура?. Тобто, 480? + 285 ? = 558, 23 див. Візьмемо з запасом, де 580 див.

Виготовлення деталей і складання сходи

Отже, розібравшись з усіма параметрами та підготувавши приблизний креслення майбутньої підйомної конструкції, можна переходить до відповіді на найголовніше питання: «Як самому зробити дерев’яні сходи?».

Для зручності нижче наведена проста інструкція, доповнена фотографіями.

 • Перше, що потрібно зробити, це обрізати зверху і знизу балку, яка була куплена для косоурів, до необхідної довжини драбини. А після цього ще відрізати знизу товщину одного проступи (умовно візьмемо 5 см).

Тут показано, що треба відрізати від балки

 • Потім в балці випилюються отвори для ступенів. Для цього на будівельному косинці відзначте ширину проступи і висоти підсходинки (мінус 2-4 см) і перенесіть розмітку на внутрішню поверхню балки за допомогою олівця.

Відрізати зайві частини пилкою або електролобзиком.

Короткий опис статті: сходи своїми руками Як зробити дерев’яні сходи своїми руками: інструкція, фото і відео-уроки, ціна конструкцій з дерева як зробити дерев’яні сходи фото інструкція ціна

Джерело: Як зробити дерев’яні сходи своїми руками: інструкція, фото і відео-уроки, ціна конструкцій з дерева

Також ви можете прочитати