Як зробити сходи безпечної, Будівництво і ремонт . Дизайн та інтер

20.07.2015

Як зробити сходи безпечної

Раніше я зиму дуже любила. Тут тобі і Новий рік. і подарунки, і канікули, і лижі, і каток в Нескучне, та інші зимові забави. Тепер все — отбегалась, відкаталася. Не люблю. Пару років тому посковзнулася і зламала ногу.

Як у кіно: впала, втратила свідомість, прокинулася — гіпс. Відтоді не ношу взуття на підборах, переміщаюся в часі і просторі повільно і ні на який каток калачем не заманиш. Так що каток! У нас катка на вулиці вистачає, тим більше коли підморозить після відлиги. Особливий душевний трепет викликають у мене всілякі сходи і ганки. А вже якщо ганок по-модному облицьований мармуром, все — пиши пропало! У нас на проспекті біля банку господарі виклали парадний вхід суцільними плитами відмінно відшліфованого природного каменю. Як зима — дбайливо виставляють красиві таблички: «Обережно, слизько!» А як, скажіть на милість, я буду «обережно», якщо вони цими плитами весь тротуар перед входом виклали? Загалом, видовище розгортається кожен раз не для слабкодухих.

Як зробити сходи безпечної, Будівництво і ремонт . Дизайн та інтер

І вони, що характерно, не самотні. Нам, бідолахам-перехожим, доводиться збирати всю волю в кулак, щоб ступити на зловісно виблискуючу плитку або граніт. Ось де справжній цирк! Ось де потрібно проявити все своє вміння, спритність і вправність! Інакше капець! Якщо пощастить, можна дістатися до заповітної двері. Якщо ж ви невдаха по життю, лежати вам, батенька, в гіпсі. У таких випадках хтось судорожно хапається за перила (якщо вони є), хтось розставляє ноги на ширину плечей і рухається, як кіборг.

У цій статті я хочу розібратися і відповісти на одвічні російські питання: хто винен і що робити? Хто винен у тому, що кожну зиму ми выделываем запаморочливі піруети на ганках магазинів? І головне — що робити, щоб цього не відбувалося?

За роз’ясненнями ми звернулися в Московське товариство захисту прав споживачів. Виявилося, що відповідальність за покалічені кінцівки та інші частини тіла несе установа, на чиїх сходинках вам «пощастило» розтягнутися. А тому ви маєте повне право подати на нього в суд, який повинен захищати ваші права і домагатися відшкодування збитків.

Проте не все так просто. Для початку потрібно, щоб співробітники «швидкої допомоги» письмово зафіксували місце вашого падіння. Якщо ви впали при вході, виході або на території, прилеглій до магазину, банку, офісу, ні в якому разі не вставайте! Лежите на місці події, відпочивайте до приїзду лікарів. Звичайно, якщо у місті, як завжди, пробки і «швидка» прибуде нескоро, а на вулиці -20оС, доведеться несолодко. Є ще один варіант. Якщо (зі зламаною ногою) якимось дивом зумієте дошкандибати до поліклініки, вам повинні дати висновок про «факт події» та виписку з медичної карти.

Далі починається найцікавіше. Якщо виявиться, що для нормального функціонування ваших колін, щиколоток, ліктів, зап’ястя і передпліччя знадобилося тривале лікування в санаторії, обов’язково візьміть рахунок з цього закладу. А також зберіть всі квитанції і чеки, які свідчать про те, скільки грошей ви витратили на ліки, огляд в платній поліклініці і накладення дорогого гіпсу. Мало того, поки ви хворіли, оплачувати ваш лікарняний лист зобов’язана та організація, на чиїх сходинках ви отримали травму. Зрозуміло, всі взаємні розрахунки будуть проводитися за рішенням суду. Словом, якщо вам вдасться отримати компенсацію за фізичні страждання і моральну шкоду, значить, мучилися ви не марно. Але є ситуації, коли ми ламаємо руки-ноги просто так, не на «офіційної території». Припустимо, я зламаю ногу біля входу в заміський будинок своїх друзів. Ясна річ, що в суд подавати на них не буду. Але і їм непогано заздалегідь подбати про здоров’я та безпеку своєму і гостей. Тільки от як? Як я з’ясувала, визначених будівельних норм і правил «оформлення» ганка не існує. Отже, входи в магазини та установи не забороняється, а значить, дозволяється прикрашати всім чим завгодно. Ось народ і витончується.

Граніт і як з ним боротися

Непогано, коли на підлозі лежить граніт. Йому не страшні ніякі морози. Прослужить гранітний підлогу років сто, а то й більше. Якщо він ще і полірований, взагалі краса. Виглядає багато — слів немає, варто справді чимало — 80-224 $/кв. м.

Як зробити сходи безпечної, Будівництво і ремонт . Дизайн та інтер

Три види граніту: граніт полірований з насічками, полірований граніт, граніт з вогневої обробкою

Все б нічого, але взимку на такому ганку кісток не збереш. Що робити? Треба належним чином обробити поверхню. Причому зовсім не обов’язково віддирати плити від ганку. Досить викликати бригаду робітників з фірми, яка продає граніт. Вони вам все зроблять як треба прямо на місці. Тобто:

 • Буде зроблена термообробка при температурі 600°С. В цьому випадку по граніту просто проходяться пальником. Вогонь випалює кварц — і поліровки як не бувало, камінь стає шорстким і не таким яскравим, як раніше. Зате неслизьким. Можна таким чином перетворити всю ступінь цілком, а тільки її краю. Правда, задоволення — не з найдешевших. Термообробка 1 кв. м. граніту обійдеться в 10-20$.
 • Проведуть маніпуляцію під назвою бучардирование. Не лякайтеся, бучарда в перекладі з італійської — це всього-навсього молоток для каменю. Ніхто не буде лупити по вашому дорогоцінному граніту молотком. Насправді для цього є шліфувальні машини з дисками. На дисках з зовнішньої сторони укріплені спеціальні барабани. Вони крутяться і постукують по каменю. Ефект виходить приблизно такий же, як при роботі з пальником. Бучарда знімає полірування, і поверхня стає сірою, схожою на асфальт. Щоб виходило красиво, обробляють не всі ганок, а на щаблях роблять лише смуги завширшки 45-75 мм. Вартість бучардірованія — 25$ за погонний метр.
 • Можна зробити спеціальну «гравіювання» — вибити на сходах смуги протиковзання. Процес тут такий: на спеціальну машину одягають кілька дисків, які залишають пропили на краю сходинки. Поверхня стає рельєфною, а отже, шансів впасти набагато менше. Потім у пропили вставляють гумові прокладки, які теж не дозволяють ковзати ніг. Ціна такої роботи — 15$ за погонний метр.

  Далекий родич граніту

  Відмінний облицювальний матеріал для ганку — керамічний граніт. Ми вже детально розповідали про цьому матеріалі. Якщо пам’ятаєте, в Італії його називають «грес порчеланато» (gres porcellanato): грес — кам’яно-керамічний виріб, порчеланато — фарфор. Так що, як бачите, це і не граніт зовсім. За складом керамограніт більше схожий на керамічну плитку: глина, каолін, польовий шпат, мінерали. Тільки спосіб виготовлення іншої. Зате зовні від натурального каменю майже не відрізниш, і вибір кольорів набагато багатше кольорів природного каменю. Крім того, керамограніт набагато краще «переносить» наші морози. Тому плити (або плитки) з керамограніта можна сміливо класти перед входом в будівлю. Будьте впевнені: вони ніколи не потріскаються.

  Але, щоб не впасти з такого ганочка, потрібна плитка зі спеціальною обробкою — матова або з насічками. До речі, якраз з керамограніта роблять справжню протиковзку плитку.

  Як зробити сходи безпечної, Будівництво і ремонт . Дизайн та інтер

  Відмітна особливість протиковзкою плитки з керамограніта: вона повинна мати рельєфну поверхню

  Що стосується цін, то тут все залежить від якості і фактури матеріалу. Найбільше мені сподобалася серія «Паве» італійської фірми «Марацци» (Marazzi). Це плитки розміром 20 х 20 см, на яких по діагоналі зроблені насічки. Виглядає дуже стильно. Ціна 25 $/кв. м. Трохи дорожче плитка з серії «Сигилли». Смужки і клітки на ній наче вирізані ножичком. Коштує така художня «різьблення» 29 $/м2.

  Як зробити сходи безпечної, Будівництво і ремонт . Дизайн та інтер

  Спеціально для ступенів італійці випускають плитку з абразивними смужками

  На нашому ринку є плитки з протиковзкими смугами, зробленими не тільки у вигляді пропилів. Ще один варіант — протиковзкі плитки з приклеєними до них смужками абразивного матеріалу. Якщо доторкнутися смужку руками, на дотик шорстка поверхня схожа на дрібнозернисту шкірку. «Шкурка» ні за що не відвалиться від плитки: вона не приклеєна, а зроблена як напилення. Варто «шкурна» плитка 5$ за штуку.

  До речі сказати, протиковзкі плитки з керамограніта випускають не тільки італійці. Їх виробництво налагодили і в Білорусії. Але, як стверджують у фірмі «Кредит Кераміка», особливим попитом вони не користуються. Білоруський керамограніт коштує приблизно стільки ж, скільки італійський, але якість, на жаль, залишає бажати кращого.

  SureStep — впевнений крок

  Незважаючи на величезний вибір протиковзких плиток, раджу вам звернути увагу і на інші варіанти оформлення ганку. Наприклад, на ШурСтеп (SureStep), що в перекладі з англійської — впевнений крок. Всупереч своєму заморському назві це чисто російський винахід, захищений патентом. Кажуть, аналогів немає у всьому світі.

  Як зробити сходи безпечної, Будівництво і ремонт . Дизайн та інтер

  Як відомо, все геніальне просто. У цьому я переконалася сама. ШурСтеп — еластична смужка (профіль), яку роблять з морозостійкого пружної гуми і кладуть на край сходинки. Гума зберігає свої властивості при температурі від -60° до +60°С, не стирається і не відклеюється. Кути плитки стають пружними, а значить, її краї не будуть відколюватися з часом.

  Але справа навіть не в цьому. Головне, ЯК працює ШурСтеп. Як правило, якщо після відлиги раптом вдарить мороз, на плитках утворюється полій. Через це будь-яка поверхня перетворюється на ковзанку. А якщо на сходинках покладений ШурСтеп — боятися нічого. Коли ми наступаємо на гумову смужку, профіль прогинається і, повертаючись в попереднє положення, ламає полій на дрібні шматочки. Тобто розумниця ШурСтеп сам себе очищає.

  Продається профіль поштучно (довжина одного шматка — 1185 мм). Якщо східці ганку більше, його можна укласти встик. Якщо ж вони напівкруглі або зигзагоподібні, теж не біда: гнучку гуму легко покласти на сходи будь-якої форми.

  Але є два важливих нюанси. По-перше, плитка не повинна бути товще 10 мм. По-друге, спочатку кладуть гумові смужки, а вже потім саму плитку. І ні в якому разі не навпаки. Пояснюється це просто: профіль має два «лапки», які йдуть під плитку. Таким чином профіль надійно закріплюється на сходах.

  І ще. ШурСтеп випускають тільки чорного кольору. На це теж є свої причини. По-перше, як відомо, чорний колір — універсальний і підходить для плитки будь-якого кольору і з будь-яким малюнком. По-друге, чорні смуги краще видно. І якщо, наприклад, людина із зором мінус шість забуде вдома очки, він все одно побачить, де закінчується одна сходинка і починається інша. Так що якщо хтось буде вам пропонувати різнокольорові гумові смужки, знайте — це підробка. Справжній ШурСтеп тільки чорного кольору.

  Протиковзкі поріжки

  Як зробити сходи безпечної, Будівництво і ремонт . Дизайн та інтер

  Протиковзкі поріжки бувають двох видів: одні закріплюють на плитці при її укладанні, інші можна покласти на готове ганок

  Крім ШурСтепа врятувати нас від травм можуть протиковзкі поріжки. Чудово їх роблять італійці. Наприклад, поріжки фірми «Фолотек» (Folotek). Зовні вони виглядають так — металеве підставу і вставки з еластичного пластику. Але зроблений поріжок досить хитро. У нього є спеціальний металевий «язичок», який при укладанні кладуть під плитку. Фолотековские поріжки бувають трьох видів. Перший варіант, коли рельєфну вставку забивають в підставу. З часом її можна замінити. Сам поріжок коштує приблизно 10 $/погонний метр, а змінна частина — 3 $/погонний метр. Другий вид поріжків — суцільнометалеві, але теж з рельєфною поверхнею (ціна від 37-40 $ за штуку, довжина 2,7 м). А можна придбати поріжки, які прикріплюються до плитки зверху. Тоді плитку не доведеться міняти на нову, з поріжками.

  Виявляється, є і ще одна можливість зробити ганок нековзним за умови, що плитка на ньому вже лежить. Можна купити абразивну протиковзку самоклеющуюся плівку фірм «Три М» («3М») і «Фолотек». Вона продається в рулонах шириною від 19 до 50 мм, довжиною від 3,5 до 18 м. Її запросто можна приклеїти самостійно. Для початку треба намалювати із зворотного боку рулону смужку потрібної ширини. Потім вирізати її звичайними ножицями або ножем.

  Тільки врахуйте, що краї смужки повинні бути закругленими — так вона довше пролежить і не буде задиратися по краях. Але в будь-якому випадку прослужить таке пристосування максимум один сезон. Квадратний метр скотча шириною 19 мм коштує 1,2 $/погонний метр, шириною 25 мм — 2$, а 50-міліметровий скотч обійдеться в 3$.

  Ну ось, тепер ви знаєте, що робити, щоб жити спокійно. До речі, є ще один чудовий варіант ганку без небезпеки. Щоб раз і назавжди позбутися від проблеми слизьких сходів, радимо зробити їх з підігрівом. Під ганком прокладається електронагрівальний кабель, а прибиральниці Петрівні потрібно буде час від часу змахнути зі ступенів воду. Але це в ідеалі.

  А поки нам з вами залишається сподіватися тільки на себе. Та ще сподіватися на розторопність власників слизького ганку, які, може бути, здогадаються посипати його якоюсь гидотою начебто технічної солі. У цьому варіанті — прощай взуття, зате голова ціла.

  Короткий опис статті: як зробити сходи

  Джерело: Як зробити сходи безпечної — Будівництво та ремонт » Дизайн і інтер’єр

 • Також ви можете прочитати