Як зробити сходи в будинку: проектування, розміри, технологія

22.08.2015

Як зробити сходи в будинку? Правила будівництва сходів

Як зробити сходи в будинку: проектування, розміри, технологія
Сходи в приватному будинку, що має два і більше поверхи, — необхідний конструктивний елемент, без якого ніяк не обійтися. У багатьох будинку сходи виглядають, як інородне тіло серед загального дизайну, і до того ж займають багато корисної площі. Якщо Вам знайома така ситуація, знайте, що, швидше за все, вид і місце установки сходів вибиралися в останній момент, коли коробка будинку була вже готова, а внутрішні перегородки зведені. Як зробити сходи в будинку правильно, щоб вона гармонійно вписалася в інтер’єр? Про це ми і поговоримо сьогодні.

Проектування сходів

Як зробити сходи в будинку: проектування, розміри, технологія

Як не дивно, забудовники всерйоз думають, що, економлячи на проекті будинку, вони зберігають свої гроші. В результаті ж все зовсім навпаки, і один з яскравих прикладів – ситуація зі сходами. Саме при розробці проекту можна вибрати найбільш відповідне для неї місце, де вона займала мінімум площі, а також підібрати її тип, основні характеристики (ширину маршу, висоту і глибину ступенів і т.д.), матеріали для каркаса і оздоблення, декоративні елементи і т. д. За проектним планів і розрізів легко прорахувати параметри сходів і витрата матеріалів для її виготовлення.

При правильному розрахунку конструкції сходів і грамотному її розміщенні вона може стати справжньою «родзинкою» інтер’єру навіть у невеликому приміщенні, не кажучи вже про просторих вітальнях. Якщо ж будувати сходи «на око», є велика ймовірність допущення ряд помилок, які потім виправити складно або взагалі неможливо.

Розміри сходів в приватному будинку

Як зробити сходи в будинку: проектування, розміри, технологія

Отже, розглянемо розміри сходів в приватному будинку. Згідно будівельним нормам ступені повинні мати глибину (довжину) 300 мм і висоту 150 мм. Ці значення відповідають середній ширині кроку людини і є найбільш комфортними. Навіть невеликі відхилення в 10 мм помітно відчуваються при ходьбі, що можна перевірити, пройшовшись по нестандартним сходами. При висоті сходинки до 160 мм вже важче підніматися, як ніби йдеш по крутому схилу. Якщо ж вона дорівнює 140 мм, створюється враження, що йдеш дрібними кроками – семенишь. Меншу висоту зазвичай приймають при будівництві сходів у приміщеннях з дітьми. Велика висота дозволяє скоротити кількість ступенів, а значить, і габарити сходів. Цей прийом використовується в тих випадках, коли у вже готовому будинку починають вирішувати, де поставити драбину і зберегти при цьому корисну площу. Іноді висота ступенів такий «економ» сходи досягає 200 мм. Звичайно, вона має менші розміри, але користуватися нею в повсякденному житті дуже незручно.

Що стосується довжини ступені, то невеликі відхилення від стандарту допустимі, хоча і створюють незручності. При довжині більше 300 мм доводиться двічі наступати на одну сходинку або ж робити ширші кроки. Зазвичай такі ступені можна зустріти в громадських будівлях.

Ширину сходового маршу приймають в межах 0,9-1,2 м. Можна зробити і більше, але це займе більше житлового простору. У середньому ширина приймається 1 м.

Таким чином, основні параметри сходів приймаються: ширина східців – 300 мм, висота – 150 мм, ширина маршу – 1 м. Якщо площа приміщення зовсім маленька, можна зменшити значення, прийнявши ширину ступені 280 мм, висоту в межах 140-160 мм, але не більше.

Який може бути сходи в будинку? Типи сходів

Як зробити сходи в будинку: проектування, розміри, технологія

Тепер розглянемо основні типи сходів.

Серед найбільш популярних можна відзначити:

  • сходи з прямими маршами і междуэтажной майданчиком;
  • кутову сходи;
  • П-подібні сходи з двома майданчиками;
  • сходи з прямим маршем без майданчика;
  • гвинтову;
  • комбіновану.

При виборі сходів потрібно враховувати планування приміщення, загальну площу, вартість будівництва і відповідність загальному стилю оформлення. Найбільш проста у виконанні, невелика за розмірами сходи з двома прямими маршами і перехідною площадкою між ними. Часто використовується також кутова сходи. Хоча вона й займає більше місця, у неї є одна перевага – така драбина створює «другий світ», висвітлюючи нижній поверх і візуально розширюючи його.

З чого зробити сходи? Матеріал для сходів

В якості матеріалу для сходів використовують дерево, метал, залізобетон, камінь та інші матеріали або їх комбінації. Оптимальним рішенням є сходи з металевим каркасом, обшитим деревом. З металу можна зробити каркас практично будь-якої форми, враховуючи особливості оформлення приміщення; метал міцний і довговічний, може сприймати значні навантаження і з часом не втрачає своїх якостей. Дерево в якості обробки чудово виглядає з боку, але при цьому не просідає і не скрипить за рахунок металевого каркасу.

Як зробити кутову металеві сходи в будинку?

Як зробити сходи в будинку: проектування, розміри, технологія

Тепер розглянемо, як зробити металеві сходи в будинку, на прикладі кутовий сходів. Для початку потрібно підготувати фундамент. Для цього викопується яма у місці спирання сходи на підлогу першого поверху. Глибина закладення фундаменту становить близько 0,8 м, довжина – 0,4 м, ширина – трохи більше ширини нижньої ступені. В яму заливається бетон, але не до самих країв, а трохи нижче (приблизно на 0,15 м). Потім закладається арматурна сітка, пов’язана із прутів діаметром 12 мм Із сітки назовні повинні виступати два стрижня (анкера) на висоту 250 мм Сітка заливається бетоном до краю ями.

Як зробити сходи в будинку: проектування, розміри, технологія

В результаті отримуємо пеньковий фундамент, з якого назовні виступають два анкера – до них буде кріпитися сходовий марш.

Як зробити сходи в будинку: проектування, розміри, технологія

Для створення междуэтажной майданчики використовуються 3 швелера шириною 140 мм, закріплені краями в стіні. Для кращої фіксації місце кріплення заливається бетоном або відразу після установки всієї конструкції. При цьому два швелера заводяться в одну стіну, а один – у другу, формуючи три жорстко закріплені консолі у вигляді літери П з продовженої верхньою планкою. Перевагою такої конструкції є її міцність, яка дозволяє обійтися без додаткових колон і підпір.

Бувають випадки, коли для економії місця междуэтажную майданчик перетворюють у сходинку, розрізаючи її по діагоналі. Отримані трикутники знаходяться на різному рівні по висоті. Таке рішення хоча і здається непоганим, насправді досить незручне. До такого повороту по ходу сходів треба звикнути, а вже якщо йти по ньому перший раз, можна спіткнутися, і ноги пошкодити.

Як зробити сходи в будинку: проектування, розміри, технологія

Перший сходовий марш робиться з двох швелерів шириною 140 мм. Одними кінцями вони кріпляться зварюванням до виступаючих з фундаменту анкерів, а іншими – до междуэтажной майданчику. Марш не обов’язково повинен монтуватись впритул до стіни, особливо якщо вона ще не покрита обробкою.

Як зробити сходи в будинку: проектування, розміри, технологія

Зазор, залишений між стіною і сходами, що дасть можливість обшити стіну гіпсокартоном або завдати іншої фінішну обробку.

Як зробити сходи в будинку: проектування, розміри, технологія

Сходи і сходинки для сходів виконуються з куточка 50 мм.

Як зробити сходи в будинку: проектування, розміри, технологія

Другий марш також робиться з двох швелерів шириною 140 мм, який одними кінцями приварюються до перехідної майданчику, а іншими спираються на перекриття між поверхами. Сходи і сходинки такі ж, як і на першому марші.

Як зробити сходи в будинку: проектування, розміри, технологія

Для з’єднання металевих елементів застосовується електрозварювання. Місця з’єднань при зварюванні можуть утворюватися горбистими. Щоб виступи не заважали при обшивці, шви краще робити з внутрішньої сторони конструкції.

Як зробити сходи в будинку: проектування, розміри, технологія

Зайві кінці куточків підрізають.

Як зробити сходи в будинку: проектування, розміри, технологія

Варто звернути особливу увагу на матеріал, з якого зроблені стіни, які заводяться швелери. Якщо це пінобетонні або газобетонні блоки, черепашник або інший відносно легкий матеріал, він може не витримати навантаження. У цьому випадку в місцях кріплення швелерів у стінах ще при будівництві залишаються отвори, а основа знизу викладається з цегли. Це ще один привід заздалегідь визначити місце установки сходів в будинку.

Після завершення складання каркаса він обшивається деревом. Обшивка може покривати всю драбину або тільки щаблі. В останньому варіанті сходи буде відкритою, а металеві елементи покриються фарбою в тон обшивки – це більш економний варіант.

Поручні і балясини можуть бути металевими або дерев’яними, залежно від загального стилю оформлення приміщення.

Помилки при будівництві сходів

Окремо зробимо акцент на типову помилку, яку часто допускають при будівництві сходів. Помилка полягає в тому, що розрахунок кількості ступенів і їх висоти ведеться, виходячи з відстані між чистими статями поверхів. Правильно ж брати відстань між статями з урахуванням товщини всіх підлогових покриттів, особливо це стосується теплих підлог, які значно піднімають висотну відмітку підлоги. Якщо цього не зробити, після установки сходів і монтажу покриття нижня і верхня сходинки будуть відрізнятися по висоті від інших, створюючи незручність при ходьбі.

І ще одна порада. Якщо Ви вибираєте сходи, зверніть увагу не тільки на її зовнішній вигляд і габарити, але і на те, наскільки вона зручна. Найкраще знайти потрібну драбину у вже готовому вигляді і випробувати її, пройшовшись по ній вгору-вниз. Не зайвим буде порадитися з тими, у кого вже є в будинку сходи, і дізнатися, які недоліки вони мають. Сходи в будинку буде використовуватися кожен день протягом тривалого терміну, і якщо зробити її незручною, страждати від цього доведеться дуже довго.

Короткий опис статті: як зробити сходи Як зробити сходи в будинку і на що потрібно звернути особливу увагу. Технологія будівництва металевих сходів. Помилки при зведенні сходів. Фото. Як зробити сходи в будинку

Джерело: Як зробити сходи в будинку: проектування, розміри, технологія будівництва

Також ви можете прочитати