Як зробити сходи в будинку своїми руками

22.08.2015

Сходи — своїми руками

Сходи — своїми руками

Скільки існує людина — стільки його життя супроводжує таке його корисний винахід, як сходи. Першими сходами, які допомагали нашим предкам підніматися по крутих схилах, можна назвати природні утворення, іменовані «козячими стежками». Багатьом знайома ця низка невеликих, паралельних землі майданчиків одна над іншою з грунту або каменю, що йде вгору в гору або по пагорбу.

Вважається, що давня людина, помітивши, що за допомогою таких сходів підніматися вгору набагато зручніше, ніж по покатому схилу, став створювати такі земляні сходи штучно. Коли в побут увійшли багатоповерхові будівлі — сходи для людини стали просто незамінні. Палаци, замки, башти, так і прості селянські будинки, в яких житлові приміщення часто розташовувалися нагорі, над загонами для худоби та складськими приміщеннями, ніяк не обійшлися б без драбини.

«І, якщо наші предки робили сходи в будинках своїми руками, то чому це має бути недоступне нам, нинішнім володарем дачі або заміського будинку?!», — вигукуємо ми, домовласники, і беремося за роботу.

За тисячі років еволюції людина придумав величезна кількість видів сходів. В залежності від розташування в будівлях сходи бувають внутрішні, вони закриті у сходових клітках, а також відкриті, що розташовуються зазвичай у вестибюлях і холах. Зрозуміло, не можна забувати і про внутрішньоквартирних сходах, які можуть вести на подіум — елемент, що часто використовується дизайнерами інтер’єрів для зонування приміщень. Перед входом в приватний будинок часто споруджують зовнішню драбину, яка стає самостійним елементом зовнішньої архітектури будівлі.

Як зробити сходи в будинку своїми руками
Але, зрозуміло, ми з вами не будемо замахуватися на повторення такого архітектурного шедевра, як сходи палаців Версалю, Сан Сусі або Петродворця. Відтворити знамениті Потьомкінські сходи нам теж не під силу. Зупинимося на більш простих у виконанні конструкціях «дороги вгору». Матеріал, який ми оберемо, залежить від того, де ми будемо мати нашу конструкцію. Також важливо кам’яний наш будинок, цегляний, цегляний, каркасний або рубаний з колод або бруса. В останньому випадку, до речі, опорні балки, тятиви або больцах, сходи стають невід’ємною частиною всього будинку в зборі.

В сучасних будинках сходи роблять із твердих порід дерева (дуб, клен, сосна, ялина, ясен), металеві (легкі алюмінієві конструкції, нержавіюча сталь або коване залізо) або кам’яні (цегла, черепашник або керамзитобетон), так і комбіновані. Наприклад, популярні дерев’яні системи, утримувані міцним, стійким до деформації металевим підставою або каркасом.

Різноманіття форм і конструктивних особливостей сходових систем також вражає. Досить перерахувати:

  • Збірні
  • крупноэлементные, мають цілісний марш, а також междуэтажную і проміжну майданчика
  • мелкоэлементные, що складаються з окремих ступенів, балок, плит
  • Монолітні, мають прямі марші. Ці сходи поєднують в собі безпеку руху і відносну простоту у виготовленні.
  • Г-подібні сходи дає нам економію простору. Як правило, в ній використовуються забіжні щаблі. Але її проектування і виготовлення вимагає професійного підходу.
  • П-подібні сходи, має поворот на 180 градусів, також дає економію простору.
  • Вигнуті сходи, на якій всі забіжні щаблі.
  • на косоурах

(Сходи, у якій ступені знизу підтримуються балками, званими косоурами. Косоури можуть бути з двох сторін. Або косоур буде центральний і тоді, на балку пилкоподібної форми зверху укладають ступеня. У цьому випадку з торців сходи укладають підсходинки)

  • на тятивах

(Це сходи, щаблі якої знизу і з торців мають підтримку тятивою. В сходах на тятивах ступені закріплюють в широкі пази, зроблені всередині товстих несучих балок, розмір яких складає більше 60 мм)

  • на больцах

(Сходи на больцах не має подступенков. У цьому випадку сходи з’єднуються між собою так званими больцами — спеціальними самонесучими конструкційними елементами сходів)

Існує таке цікаве рішення сходи, яке називають «Гусячий крок», або «Самба». Свою назву ця драбина отримала з-за форми ступенів. Сходинки цієї драбини розташовані симетрично відносно лінії ходу. Ходьба по цій драбині викликає асоціації з гусячим кроком. Друга її назва — «Самба» — підказує, що ходити по сходах потрібно, як в танці, з «потрібної ноги», щоб не збитися з ритму. Хоча ця драбина не може називатися самою зручною, проте її незаперечна перевага в економії місця. «Гусячий крок» чи «Самба» буде незамінна в різних допоміжних приміщеннях, або в котеджах і будинках дачного типу, що мають невеликий розмір. Її можна встановити навіть на 1-2 квадратних метрів вільної площі.

Так всього і не перерахуєш. Ось тільки де взяти схему такої сходи, яка припала б вам і вашим домашнім по душі?

Приступаємо до роботи

Відвідуючи будинок-музей Костянтина Ціолковського в Калузі, можна почути від розповідь екскурсовода про те, що сходи, ведуча на другий поверх дерев’яного будинку цього великого російського вченого і мрійника, вважається однією з найкрутіших. Щоб не згадувати кожен раз про видатного теоретика космонавтики кожен раз, як піднімаєшся на другий поверх свого котеджу, до виготовлення сходів варто підійти з ладу.

Необхідно ретельно заміряти висоту від підлоги до сходового прольоту, його ширину і довжину. Прикинути, довжину необхідних поручнів перил. Як зробити сходи в будинку своїми руками
Можна врахувати й індивідуальні особливості господарів будинку, тоді сходи буде зручною і безпечною. Варто заглянути і в різні норми, згідно з якими сходи споруджують професійні будівельники — Гости і Бніп. Але навіть у цьому випадку хорошу сходи може з нуля поставити далеко не кожен домашній майстер.

На щастя, сьогодні велика кількість фірм пропонують нам сходи десятків торгових марок. Так що приватний забудовник може без проблем вибрати готовий комплект збірно-розбірної сходи, виготовлених у виробничих умовах з дотриманням всіх технічних стандартів, різного виду, з різних матеріалів за типовими розмірами. Для вибору сходів можна погортати друкований каталог, або ж подивитися проекти на сайті компанії в мережі інтернет. Отримавши замовлення зі складу, в центрі видачі або поштою, залишається лише зібрати його самостійно. Це найприйнятніший варіант сходів своїми руками для дачі та будинки. Він дозволить значно заощадити гроші при монтажі і одночасно дасть впевненість в якості зведеної сходів. Вартість такого комплекту може варіюватися від 20 — 25 тисяч рублів і вище.

Короткий опис статті: сходи своїми руками Сходи на косоурах, тятивах, на больцах, М — і П-образні своїми руками сходи на косоурах,сходи на тятивах,сходи на больцах,збірна сходи,дерев’яні сходи,залізні сходи,види сходів,типи сходів

Джерело: Як зробити сходи в будинку своїми руками

Також ви можете прочитати